מרכז העיר (צילום: סיוון גיל)
מרכז העיר (צילום: סיוון גיל)

תקנות החירום בענף הבנייה בירושלים: דיונים יידחו, הקלות בהנפקת טופס 4

בעקבות משבר הקורונה: אושרו התקנות לשעת חירום לענף הבנייה שקודמו על ידי מינהל התכנון - לפיהם הדיונים הנוגעים לקידומם של תוכניות בנייה יידחו וטפסי 4 יונפקו בתנאים מקלים

פורסם בתאריך: 28.3.20 12:03

משבר הקורונה הוביל להאטה משמעותית גם בענף הבנייה בירושלים, שיגרום ככל הנראה לעיכובים בקידום תוכניות בנייה ופרויקטי תשתיות ברחבי העיר. השבוע אושרו התקנות לשעת חירום לענף הבנייה שקודמו על ידי מינהל התכנון, משרד האוצר ומשרד המשפטים.


 הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ של "כל העיר עדכונים בזמן אמת 14"

 "כל העיר" ירושלים בפייסבוק 

 "כל העיר" ירושלים – גם באינסטגרם

 תושבי ירושלים – יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "כל העיר"[email protected]


בין השאר במסגרת התקנות אושרו דחיית מועדים בענייני תכנון ובנייה. "תקנות אלה, מקפיאות את לוח הזמנים שנקבע בחוק התכנון והבניה ובחוק לקידום הבניה במתחמים מועדפים לדיור", נמסר ממינהל התכנון. "צעד זה ננקט על מנת שבין היתר, לא תיפגע זכותו של הציבור ליטול חלק ולהשמיע את עמדתו בהליך התכנון והרישוי, ולא תפגע האפשרות להגשת עררים, בהתאם ליתר הוראות החוק. לצד זאת, הוחרגו במסגרת התקנות, מספר סעיפים שלגביהם יוותר מניין הימים כקבוע בחוק היום. סעיפים אלה, מתייחסים לפעולות שחשוב לבצען, כדוגמת מתן הרשאה למבנה דרך ופרסום החלטות של מוסדות התכנון בהתאם למועד הקבוע בחוק, מתוך רצון לייצר שקיפות. יצוין כי בסעיפים שהוחרגו אין משום פגיעה בזכותו של הציבור הרחב להיות שותף להליכי התכנון והרישוי".

כמו כן, במינהל התכנון מציינים כי כדי להקל על תהליך הרישוי, "נקבע במסגרת התקנות כי רשויות רישוי יוכלו להנפיק טופס 4 בתנאים מקלים. קביעה זו בתקנות מעניקה שיקול דעת לרשות הרישוי להנפיק תעודת גמר אף אם לא מולאו כל התנאים, זאת תוך הבטחת יציבות ובטיחות המבנה ועמידה בתנאים שנקבעו בחוק".

מנכ"לית מינהל התכנון דלית זילבר מציין כי "אנו מודעים לחשש הברור שקיים עם האטת קצב העבודה במערך התכנון והרישוי, ושותפים לתחושת האתגר הגדול איתו כל המדינה מתמודדת הניצב גם לפתחנו. כולי תקווה כי בכוחות משותפים נצליח לעמוד בו. אנו עומדים כאן לכל שאלה, הבהרה ומקווים ביחד אתכם לימים שקטים יותר".

בנוסף, במינהל התכנון מוסרים כי התקיימה הערכת מצב עם גורמי ממשלה נוספים בסופה הוחלט על הצעדים הבאים:

  • מינהל התכנון הוציא בתאריך 23.3.20 נוהל לגבי פעילות מוסדות התכנון הארציים והמחוזיים בעת משבר הקורונה. הנוהל קובע תנאים לקיום דיונים במוסדות התכנון הארציים והמחוזיים, זאת תוך עמידה בהנחיות משרד הבריאות והבטחת שקיפות הדיון ותקינות ההליך.
  • מעבדות המאשרות לפי חוק התקנים ומכוני הבקרה לפי חוק התכנון והבניה, הוגדרו כמפעלים שרשאים להמשיך לפעול (במגבלות שנקבעו שם), וזאת בשל היותם גורמים חיוניים כחלק הכרחי בתהליך הרישוי.
  • עובדי רשות הרישוי (בודקי רישוי, מידענים, פקחים) הוגדרו עובדים חיוניים, כדי שתהליך הרישוי לא יפגע.
  • בדומה ליתר גופי הממשלה, מינהל התכנון עובר למתכונת של עבודת עובדים חיוניים בלבד. מתוך הבנה בחשיבות של המשך הפעלת מערכת התכנון והרישוי. חלק מעובדי מערכת רישוי זמין ומערכת תכנון זמין הוגדרו כחיוניים, על מנת לספק את המשך תפקוד המערכות בעת הזו.


רוצים להישאר מעודכנים אחר כל הידיעות החמות בירושלים?

הורידו את אפליקציית "כל העיר ירושלים" באנדרואיד

הורידו את אפליקציית "כל העיר ירושלים" באייפון

 


תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

תגובה אחת
  1. אני

    טוב שיש הקלות עם טופס 4 אבל בבקשה תיבדקו שהתקבלו בונה בניין שלא יפול עלינו,לא יטפטף עלינו…

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר