כנסת ישראל - הרחבת המשכן (הדמיה: משרד פלג אדריכלים)
כנסת ישראל (הדמיה: משרד פלג אדריכלים)

כך תיראה כנסת ישראל בשנת 2040

הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה ממליצה ללשכת התכנון המחוזית לאשר את הרחבת משכן כנסת ישראל. לפי התוכנית יוכפלו היקפי הבינוי לטובת: לשכות חדשות לח"כים, משרדי מנהלה, מטבחים וחדרי אוכל, חדרי ועדות, מלונית ועוד

פורסם בתאריך: 18.8.19 10:53

משכן כנסת ישראל יורחב – שטח הבינוי יוכפל. הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בראשות מ"מ ראש העיר אליעזר ראוכברגר ממליצה ללשכת התכנון המחוזית לאשר את התוכנית להרחבת כנסת ישראל. בוועדה מדגישים כי תוכנית ההרחבה מתבססת על תכנון ירוק וסביבתי.


הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ של "'כל העיר' עדכונים בזמן אמת"

 תושבי ירושלים – יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "כל העיר"[email protected]


בדברי ההסבר לתוכנית שהוגשה לוועדה המקומית נכתב בין השאר כי "בעידן של התרחבות, האצה והעמקה של הקשרים התרבותיים והכלכליים בין מדינות חברות ויחידי, באופן היוצר שילוב של כלכלות, תרבויות ותנועות פוליטיות מכל העולם, ובמקביל הרחבת השקיפות – הכנסת צומחת בפעילותה הפרלמנטרית, צמיחה המחייבת תוספת שטחים לכנסת. בעת הקמתה ייצגה הכנסת כ-650,000 אזרחים וכעת הכנסת מייצגת כ-9,000,000 אזרחים, פי 14 מיום הקמת מדינת ישראל, עם אותו מספר חברי כנסת המונה 120 חברי כנסת וייתכן ובעתיד יתווספו חברי כנסת ומספרם צפוי לעמוד על 140 ח"כים. כעת מתוכנן לכל ח"כ עד 5 עוזרים פרלמנטרים שנדרשים לעסוק במלאכת החקיקה. כבר היום מורגש מחסור קשה בשטחי עבודה לח"כים ועוזריהם ולוועדות הכנסת, משכך הוקמה וועדת היגוי ומונו פרוגרמטורים לניתוח שטחי בנייה נדרשים בראייה של הכנסת לשנת 2040. בנוסף להרחבת שטחי הכנסת מתוכננים, גם מרכז מבקרים כולל כניסה חדשה למבקרים מכיוון מערב בסמוך לתחנת הרכבת הקלה המתוכננת ושהוגדרה כקו הזהוב, הגדלת בניין משמר הכנסת ובניית מרכז אנרגיה חדש לכל האגף החדש".


כנסת ישראל - תוכנית הרחבת המשכן (הדמיה: משרד פלג אדריכלים)

כנסת ישראל – תוכנית הרחבת המשכן (הדמיה: משרד פלג אדריכלים)


"בהחלטתה, ממליצה הוועדה המקומית לוועדה המחוזית להפקיד תוכנית המאפשרת הרחבות עתידיות למשכן כנסת ישראל המתבססות על תכנון מקיים, ירוק וסביבתי", מציינים בוועדה המקומית, "שיבוא לידי ביטוי בין היתר באמצעים כמו: בנייה שתעמוד באופן המחמיר ביותר ובהצטיינות בתקן הישראלי לבניה ירוקה, בניה משמרת מים להשבת מי הגשמים חזרה לקרקע, תכנון הבניין בדרך שישמור על חיסכון אנרגטי בכל מערכות האוויר והחשמל, שימוש במרכז אנרגיה – בגז טבעי. בנוסף, על גבי חלק מהגגות תישתל צמחיה ויהיו מקומות לישיבה, מנוחה ותצפית ועל חלקם יוצבו מתקנים לשימוש באנרגיה סולארית. כמו כן, בפעולות הגינון יקפידו על שימוש בצמחיה מקומית המאפיינת את הרי ירושלים".

ראש העיר משה ליאון מוסר: "אנו מברכים על תוכנית הבאה לחזק את המוסדות הלאומיים בעיר הבירה של מדינת ישראל. עיבוי והרחבת משכן כנסת ישראל, בית הנבחרים הלאומי שלנו הוא בעל חשיבות עליונה, לצד הפיכתו למבנה 'ירוק', מיטיב עם הסביבה ומהווה ראש חץ לשאר משרתי העם. נמשיך ונירתם לכל הצרכים של גורמי הממשל בעיר לצורך עבודה נוחה, יעילה ותורמת עבור אזרחי ישראל".לפי התוכנית שגובשה על ידי משרד פלג אדריכלים היקפי הבינוי המוצעים מאפשרים הכפלת היקפי הבינוי הקיימים במשכן הכנסת, תוך שמירה על המאפיינים הייחודיים של המקום. תוספות הבינוי ישמשו להקמת בניינים חדשים מדרום לבניין הכנסת הקיים לטובת: לשכות חדשות לחברי הכנסת, משרדי מנהלה, מטבחים וחדרי אוכל, חדרי וועדות, מלונית, משרדי וועדת הבחירות המרכזית וכו'.

"התוכנית תכלול גם הוראות ייחודיות הנוגעות לשימור מבנה משכן הכנסת המקורי, בהיותו ייחודי אדריכלית ובהתחשב בחשיבותו הלאומית וההיסטורית. אלה יעסקו בעיקר בחשיבות הנצפות של המבנה המקורי, תוך ציון נקודות תצפית מחייבות ו/או גבהים מחייבים, כך שהבינוי החדש לא יסתיר את המבנה המקורי", כך נמסר מהוועדה. עקרונות התכנון לתוספות הבינוי מציגים "מרקם שטיח" המשתפל על הטופוגרפיה עם חצרות פנימיות בדומה להרחבות שנעשו למשכן הכנסת לפני מספר שנים על ידי אדריכל נחום מלצר".

כמו כן, התוכנית מציעה שמירה על הכניסה המקורית מצפון דרך רחבת משכן הכנסת הטקסית, וכן תוספת של שתי כניסות חדשות להולכי רגל – אחת ממערב, בסמוך לתחנת רכבת קלה עתידית מול הספרייה הלאומית שנמצאת בתהליך בנייה, וכניסה נוספת מדרום, בסמוך למיקום הנוכחי של "שעון הפרחים". כמו כן, התוכנית מציעה כניסה תפעולית לרכבים בשיפולי הקרקע בדרום מזרח, בסמוך לגן סאקר.תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

4 תגובות
  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    "בעת הקמתה ייצגה הכנסת כ-650,000 אזרחים וכעת הכנסת מייצגת כ-9,000,000 אזרחים"
    כשהקימו את משכן הכנסת, היא יצגה כבר 2 מיליון אזרחים.
    בקיצור, כך נראה מסמך פלבריסטי.

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר