(צילום: סיון גיל)
אזור אוויר נקי - מרכז העיר (צילום: סיון גיל)

'אזור אוויר נקי' בירושלים יצא לדרך: אסורה כניסת רכבי דיזל מזהמים למרכז העיר

בהמשך לפרסום ב"כל העיר" | בעיכוב של שלושה חודשים: רכבי דיזל מזהמים לא מורשים להיכנס למרכז העיר; התוכנית הגדולה היא להרחיב את השטח לכל ירושלים

פורסם בתאריך: 26.1.20 20:05

בעיכוב של שלושה חודשים – החל מהיום אסורה כניסת רכבי דיזל מזהמים למרכז העיר ירושלים. בשלב הראשון יוכרז מרכז העיר כאזור נקי מרכבים מזהמים – רכבי דיזל במשקל מעל 3.5 טון ששנת הייצור שלהם לפני שנת 2005 לא יורשו להיכנס; בהמשך, החל מיולי 2020, המשרד להגנת הסביבה ועיריית ירושלים מתכננות לאסור כניסת רכבים מזהמים בכל ירושלים.

כפי שפורסם ב"כל העיר", המהלך היה צפוי לצאת אל הפועל בחודש נובמבר 2019, מיד אחרי החגים. כאמור, מאז נרשמו עיכובים. כעת, התוכנית יצאה אל הפועל.


 הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ של "כל העיר עדכונים בזמן אמת10"

 "כל העיר" ירושלים בפייסבוק 

 "כל העיר" ירושלים – גם באינסטגרם

 תושבי ירושלים – יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "כל העיר"[email protected]


השלב השני של התוכנית, שצפוי להתחיל ביולי 2020, תחומי האזור מופחת הפליטות יורחבו ממרכז העיר בלבד לכל השטח המוניציפלי של ירושלים – כפי שנקבע בתיקון לחוק העזר לירושלים.

כידוע, אזור אוויר נקי מסוג זה כבר פועל בחיפה בהובלת המשרד להגנת הסביבה, בדומה למאות ערים גדולות באירופה ובעולם, והוביל לירידה של כ-20 אחוזים בריכוזי הפיח בעיר התחתית בחיפה עם סיום השנה הראשונה להפעלתו. "תוכנית זו בירושלים היא במסגרת החלטת ממשלה שיזם המשרד להגנת הסביבה, המבוצעת ביחד עם העירייה,, מוסרים בעירייה. "המימון לתוכנית מגיע מהמשרד להגנת הסביבה, אשר מתקצב פעולות נלוות לפרויקט אזור מופחת פליטות (LEZ- Low Emission Zone) ובהן הכנסת אוטובוסים חשמליים למערך התחבורה העירוני והתקנת מסננים על כל רכבי התחבורה הציבורית שהוגדרו כרכב מזהם".

עלות ההשקעה בתוכנית – 24 מיליון שקלים: 10 מיליון שקלים בסיוע לעירייה בתפעול הפרויקט; 10 מיליון שקלים נוספים בסבסוד התקנת מסננים לציבור בעלי הרכב; ו-4 מיליון שקל בסיוע לחברת אגד ברכישת 10 אוטובוסים חשמליים שהחלו לפעול בירושלים לפני מספר חודשים.


מפת מרכז העיר - אזור נקי מרכבים מזהמים,

מפת מרכז העיר – אזור נקי מרכבים מזהמים


"אזורי אוויר נקי הוכיחו עצמם כיעילים בשיפור איכות האוויר ואיכות החיים של התושבים בעיר", מוסיפים בעירייה. "עדכון התוכנית יחיל את מגבלות התנועה גם על רכבי דיזל מזהמים קלים (למעט רכב פרטי), בהתאם לקבוע בתקנות החדשות לפי חוק אוויר נקי. רכבים המונעים בבנזין לא יהיו מושפעים מהתוכנית".

ראש העיר משה ליאון מוסר כי "רפורמת הניקיון בירושלים תכלול גם את ניקיון זיהום האוויר, בשיתוף המשרד להגנת הסביבה, לצד הניקיון במרחב הציבורי, פינוי רכבים עזובים, שיפוץ רחובות וכיכרות, טיפוח הגינות בעיר ועוד. אוויר נקי יותר יביא לאיכות חיים, בריאות טובה ואריכות ימים. בעיקר תיאסר כניסת רכבי דיזל מסחריים מעל 3.5 טון, ששנת הרישום שלהם 2005 או ישנים יותר, אלא אם הותקן בהם מסנן חלקיקים להפחתת זיהום האוויר, שניתן לרכוש בסיוע המשרד להגנת הסביבה".השר להגנת הסביבה, ירושלים ומורשת, ח"כ זאב אלקין מסר: "אני גאה שהצלחנו להביא את עיר הבירה בישראל להיות אחת מהערים הראשונות במדינת ישראל, בנוסף לחיפה, במהלך היסטורי לצמצום דרמטי של זיהום האוויר בעיר, שנובע מרכבי דיזל ישנים. קביעת אזור אוויר נקי הוכיחה את עצמה בערים הגדולות בעולם המערבי והגיע הזמן שגם תושבי ירושלים ואורחיה ינשמו אוויר נקי יותר. אני מודה לעיריית ירושלים על שיתוף הפעולה בפרויקט הזה, ואני קורא לעיריית תל אביב ולערים נוספות במרכז הארץ להצטרף ליוזמה הזו על מנת שגם תושביהם יזכו לנשום אוויר נקי".


 הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ – "כל העיר עדכונים בזמן אמת"

 "כל העיר" ירושלים בפייסבוק 

 "כל העיר" ירושלים – גם באינסטגרם

 המייל האדום של "כל העיר" [email protected]


תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

תגובה אחת

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר