ראש העיר משה ליאון (צילום: דוברות העירייה)
ראש העיר משה ליאון (צילום: דוברות העירייה)

ראש העיר ליאון ל"כל העיר": "אי אפשר להדביק את גל הקורונה הנוכחי בירושלים למגזר החרדי"

בצל העלייה בתחלואת הקורונה בירושלים ובכלל, ראש העיר מזהיר מקיום אירועים המוניים ומדגיש את חשיבות הסיוע הכלכלי לבעלי עסקים: "חייבים למצוא פתרונות כלכליים, אי אפשר להשאיר אנשים רעבים"

פורסם בתאריך: 6.7.20 20:01

רגעים של חוסר וודאות היו מנת חלקו של ראש העיר משה ליאון היום (שני), לאחר שהתברר כי שניים מחברי מועצת העירייה – סגן ראש העיר צביקה ש"ס) ומיכאל הלברשטאם (אגודת ישראל) נדבקו בנגיף הקורונה. סגן ראש העיר כהן, יש לציין, נכח בטקס הפרידה שנערך לשר האוצר משה כחלון, ועלה החשש כי ראש העיר ליאון יידרש להיכנס לבידוד.

אני עושה הכל על מנת לשמור על ההנחיות כדי לא להיכנס לבידוד", מדגיש ליאון בשיחה עם "כל העיר". "בחדר שלי יש פרספקטים כדי למנוע הדבקה. כמובן שאני מקפיד על ההנחיות, הולך תמיד עם מסכה. מעבר לכך, עשיתי פעמיים-שלוש בדיקות שיצאו שליליות. אני מקווה להחזיק מעמד ולא להידרש לבידוד".


 הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ של "כל העיר עדכונים בזמן אמת2"

 "כל העיר" ירושלים בפייסבוק 

 "כל העיר" ירושלים – גם באינסטגרם

 תושבי ירושלים – יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "כל העיר"[email protected]


הדאגה האישית היא לא היחידה שמעסיקה את ליאון. ראש העיר מוטרד מאוד מהגידול בקצב התחלואה בשבועיים האחרונים, ובמיוחד מההשפעות הכלכליות שלה.

"הגל השני שבו אנחנו נמצאים מוזר", אומר ליאון. "מצד אחד אין מקרים קשים, מצד שני המספרים עולים עוד ועוד. מה שמיוחד בגל הזה הוא שאין חלוקה למגזרים – זה הכל מהכל. גם מזרח העיר וגם מערב העיר, גם חרדים, גם חילונים וגם ערבים".

למרות זאת, בחדשות פורסם כי עיקר התחלואה הוא בשכונות חרדיות בעיר?
"זה ממש לא נכון וזה מאוד מרגיז ומקומם. העלייה במספרים היא בכל העיר. למשל, ביום שישי היו לנו 80 נדבקים במגזר החרדי, 70 במזרח העיר וכ-40 במגזר הכללי. הבוקר, שני, ישנם 39 נדבקים חרדים, 42 מהמגזר הכללי ו-16 ממזרח העיר. כך שממש אי אפשר להדביק את העלייה בתחלואה למגזר החרדי. למרות שאני צופה שהמספרים שם ילכו ויעלו בימים הקרובים כי הצפיפות שם יותר גבוה. ברגע שהווירוס נכנס למשפחה עם 10 נפשות, מטבע הדברים אחד מדביק את השני".

בגל הראשון דחפת מאוד לפתיחת מלוניות, זה בינתיים לא קורה כרגע?
"הבעיה עם המלוניות היא שאי אפשר להכניס לבידוד במלונית את הילדים ואת בני הנוער. הגל הנוכחי, לפחות ההתחלה שלו, החלה מהגילאים הצעירים ובמוסדות החינוך, ואז בידוד במלוניות בכלל לא רלוונטי כי ההורים שלהם בריאים ואי אפשר לשלוח למלונית רק ילדים. מה שכן, לחצתי מאוד לפתוח מלונית במזרח העיר כדי לקלוט את תושבי מזרח העיר שצריכים בידוד. אני מקווה שנקבל לכך אישור ביום-יומיים הקרובים".

במקביל, עד כמה אתה מודאג מקריסת הכלכלה?
"המצב הכלכלי בירושלים מאוד מדאיג, צריך לקבל החלטות מושכלות בדיונים על הטלת מגבלות חדשות. אם לדוגמא צריך לסגור את אולמות השמחות אז צריך לדאוג לפיצוי לבעלי האולמות. לתת פתרון באותו הרגע שמודיעים על סגירה, ויש אפשרויות שונות כמו למשל החלטת ממשלה שהם לא ישלמו שכירות ולא ישלמו משכורות לעובדים, במתכונת דומה לחל"ת. אי אפשר להשאיר אנשים רעבים, אחרת זה יתפוצץ".

ליאון ממשיך ומציין כי "היום אפשר כבר לראות שתוכנית עיר המדרחובים היתה הצעד הכי נכון שאפשר. כשאני נתתי אישור למדרחובים, אישור להוציא כסאות לרחוב, זה היה נראה שאנחנו קוראים לעשות חגיגה – אבל זה היה חבל הצלה למסעדות. הבנו שזו הדרך היחידה להציל את המסעדות ובמקביל לתת קצת אוויר לנשימה לתושבים כי מצב הרוח ירוד ואפשרויות הבילוי מעטות".

איך ניתן להקל עוד על בעלי העסקים?
"אנחנו עשינו כל מה שאפשר ונמשיך בכך. כל ההקלות שכבר נתנו כמו אגרות שילוט, אגרות הוצאת כסאות וכו' – יימשכו עד סוף השנה. נושא ההקלות בארנונה לא תלוי בנו אלא בממשלה, אני תומך במתן הקלות בארנונה, אבל שוב – זו החלטה ברמת הארצית ולא העירונית".

אתה חושב שתושבי ירושלים שומרים על משמעת ומקפידים על ההנחיות?
"אין לי ספק. הסתובבתי בשבת האחרונה בכמה בתי כנסת וראיתי שיש הקפדה מלאה על ריחוק, ועל מסכות. הבעיה היא כמו ששמענו בסוף השבוע על מסיבה גדולה בהשתתפות 1,000 איש (ביער בן שמן, ר"ג) – זו פשוט שערורייה וחוצפה שאין כמוה. אבל זה לא רק עניין של משמעת – כי יש הדבקות וצריך לראות איך מתמודדים".

האם אתה חושש מהטלת סגר נוסף על העיר?
"אני לא חושב שאנחנו כרגע לקראת סגר. זה יהיה המפלט האחרון. אבל אם העלייה המדאיגה במספרים תמשך, אז יכול להיות שבתחילת אוגוסט יהיו גזרות קשות ממש וזאת כדי לנקות כמה שיותר את הווירוס עד תחילת שנת הלימודים. בכל מקרה, חשוב לומר שאנחנו בעיריית ירושלים נערכים לכל תרחיש מבחינת שנת הלימודים – גם לפתיחה רגילה של המסגרות וגם לאפשרות של למידה מרחוק".
תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

10 תגובות
 1. שרון

  מה אתה אומר חולים נשארים בבית על מנת שלא יסגרו המוסדות זה רצח. לא שקר

 2. הרב בריח

  בוודאי שהחרדים אשמים! פאבים ואולמות נסגרים וקורסים, בלי מזגן באוטובוס, בלי ארועי תרבות, והיחידים שלא נסגרים הם ישיבות של פרזיטים. למה? כי הם הח"כים החרדים עוזרים לביבי להמלט מהכלא. הוא יעשה הכל כדי לסגור את בתי המשפט עד 19/7.
  ראשי ישיבות מצווים על התלמידים לא להבדק למרות שמרגישים חולים בקורונה! מדינת הלכה מטורפת!

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  כמה אנרגיות משקיע ליאון בחנופה לחרדים. אם את אותן האנרגיות שהוא משקיע בלהתחנף לבוחריו החרדים, היה משקיע בניקיון העיר, ירושלים הייתה מצוחצחת ומבריקה…

 4. תושב ירושלמי שכבר התייאש מהעיר

  שטויות במיץ!!
  החרדים ממשיכים כאילו כלום וכמובן שזה בתמיכת הממשלה- ישיבות, בתי כנסת וכו'.
  לך תעשה ביקור במאה שערים לפני שאתה מגן על קהילת החרדים (שאתה מייצג אבל בסתר)
  א

 5. עוד פוליטיקאי שטופח לעצמו על השכם

  במה יש לך להתגאות בתוכנית ההזויה של חסימת כבישים ולקרא לזה מדרחובים
  גם אם תחזרו עוד אלף פעם ותקראו לחסימת הכבישים מדרחוב ,זה עדיין לא יהיה מדרחוב אלה חסימת כבישים
  הכנסת סוחרים ואזרחים לסגר.
  גם ביבי טופח לעצמו על השכם בניהול המשבר הכושל של הקורנה,ועוד התגאה ששועי עולם מתקשרים אליו לקבל עצות אייך לטפל במשבר
  אז אולי שיתקשרו גם למשה לאון ויקבלו ממנו אייך לנהל עיר,אולי יעשו שיחות ועידה ,ביבי לאון ,ומנהיגי העולם,ויתנו להם עצות לניהול מדינותהם
  מה שנשאר זה רק החזיק את הראש ביאוש,על שאלו הם עובדי הציבור שמנהלים לנו את המדינה.
  במדינה מתוקנת היו עפים מתפקידהם.

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  הבעיה היחידה היא שבציבור החרדי נבדקים. בעוד שהציבור הכללי זה לא בדיוק מענין אף אחד, לא הולכים להיבדק, וגם אם ילד אחד בבידוד גם אם הוא קטן שאר המשפחה ממשיכה כרגיל בעוד שהציבור החרדי כולם נכנסים לבידוד . בנוסף בחופי הים אנשים שמים מסכות? בתל אביב מישהו שומר על הנחיות לא ולא!אף אחד בעוד שהבנו ברק ב30 מעלות חום אנשים מסתובבים עם מסכות ולא משנה אם נוח להם או לא.
  הבעיה היחידה שיש עליה גבוה בציבור החרדי זה משום שכל משפחה היא עם הרבה נפשות אז מספיק שילד אחד נדבק אז הוא מדביק את כולם וכל החברים של כל העשרה ילדים צריכים להיכנס לבידוד.
  ואתם יודעים השינאה כלפי הציבור החרדי מזכירה קצת את התקופה לפני השואה את חוקי ננינברג

 7. צוריאל

  השינאה הרבה כלפי הציבור החרדי בעוד שרובם מקפידים מאוד על הנחיות והבעיה היחידה היא הצפיפות שבה הם חיים ומספר הנפשות הוא המניע להעלת הנידבקים ולא אי שמירת הנחיות.
  ממש מזכירה את התקופה שלפני השואה את חוקי נירנברג הגרמנים הטילו על היהודים רק חבל שהאנטישמיות כזו קורת כאן במדינת ישראל שקוראת לעצמה מדינה יהודית? זוהי מדינה יהודית ? שמכפישה ומעלילה המצאות על הציבור שמקיים תורה ומצוות?שהרי התנך היה ההוכחה של מקימי העם מול שאר המדינות על מנת שנקבל החזקה במדינה אז איך אנחנו יכולים לצאת נגדם איך?
  זאת ממש עלילת דם מענין מה הסבים והסבתות של כל אילו שיוצאים נגד הציבור החרדי היו מגיבים?אילו שעברו וחוו על בשרם את התנהגותם של הגרמנים הרוסים בעבר הלא רחוק? תחשבו על זה

 8. יפה

  מקפידים על הכללים?
  אני ניסיתי פעם אחת לסיוע באוטובוס. אנשים מסרבים ללבוש מסכות. אני בסיכון רפואי. נאלצתי לרדת וללכת 4 קילומטר ברגל. וזה דוקא היה באיזור החילוני של העיר ובאוטובוס היו נוסעת אחת דתיה וכ-15 חילונים. אז אל תאשימו את החרדים והממשלה. האנשים אשמים.

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  ממש מדהימה האובייקטיביות של חלק מהמגיבים פה. כשמסיתים נגד חרדים, הכול סבבה. אבל כשמישהו מעז להציג נתונים יבשים ומספרים כדי להוכיח שהחרדים לא אשמים, אז, הוא, תקשיבו טוב, "מתחנף לחרדים".
  בפעם הבאה תגידו בפה מלא: אל תיתן לעובדות לבלבל אותנו. אנחנו רוצים לשנוא את החרדים, ואל תבלבל אותנו.

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר