תלמידים לומדים בכיתה עם מסכות עקב משבר הקורונה (צילום: מוטי מילרוד)
תלמידים לומדים בכיתה עם מסכות עקב משבר הקורונה (צילום: מוטי מילרוד)

קורונה: סקר משרד הבריאות חושף – השפעות ארוכות טווח בקרב ילדים שנדבקו בנגיף

משרד הבריאות פרסם סקר חדש על תופעות הלונג-קוביד - תסמינים ארוכי טווח בקרב ילדים שהחלימו מנגיף הקורונה בישראל. מהסקר עולה כי 11.2% מהילדים חוו תסמינים כלשהם לאחר ההחלמה

פורסם בתאריך: 19.9.21 07:54

על רקע ההחלטה הדרמטית של ה-FDA (מינהל התרופות בארצות הברית) אודות חיסוני המנה השלישית נגד קורונה – סקר שבוצע על ידי משרד הבריאות, בחן את הימצאות תסמינים ארוכי טווח בקרב ילדים שהחלימו מנגיף הקורונה בישראל, זאת במטרה לאפיין את שכיחותם ואת משכם לאחר ההחלמה מהמחלה.

לשם כך, בוצע סקר טלפוני בין התאריכים 31.5.21 ל-13.6.21, בקרב 13,834 הורים לילדים בגילאי 18-3, שהחלימו מווירוס הקורונה. בסקר נאספו נתוני רקע, מידע בנוגע לתקופה בה חלו בנגיף ומידע בנוגע לתקופה לאחר ההחלמה מתסמיניו.


 הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ של "כל העיר בזמן אמת"

 "כל העיר" ירושלים בפייסבוק 

 "כל העיר" ירושלים – גם באינסטגרם

 המייל האדום של "כל העיר" [email protected]


מטרת הסקר, שכאמור בוצע על ידי משרד הבריאות, הייתה לבחון את הימצאות תסמינים ארוכי טווח בקרב ילדים שהחלימו מ – COVID19 בישראל, לאפיין את שכיחותם ואת משכם לאחר ההחלמה מהמחלה האקוטית.

בסקר נאספו נתוני רקע, מידע בנוגע לתקופה בה חלו בקורונה, ומידע בנוגע לתקופה לאחר ההחלמה מהמחלה (תסמינים). כאשר שיעור ההיענות להשתתפות בסקר עמד של 94 אחוזים, ומכל תתי קבוצות האוכלוסייה (גיל, מגדר, שיוך אתני ומשך הזמן שעבר מאז ההחלמה), נעשתה דגימה אקראית. לא נכללה קבוצת ביקורת, ולכן לא ניתן לבטל השפעות נוספות.

לפי הממצאים העיקריים, בסקר נמצא כי התסמינים המתמשכים (Long Covid) קיימים בקרב הילדים החולים במדינת ישראל, כאשר 2.11 אחוזים מן הילדים חוו תסמינים כלשהם לאחר ההחלמה, ובין 8.1 אחוזים ל-6.4 אחוזים מהם, בתלות בגילם, נותרו עם תסמינים בחלוף שישה חודשים מהמחלה האקוטית נכון לעת ביצוע הסקר.

עוד נמצא קשר בין גיל הילד והסיכוי לחוות תסמינים ארוכי טווח. ככל שגיל הילד עלה, גם הסיכוי לתסמונת עלה. בקרב ילדים בגילאים 6-3 שנים, נמצאו תסמינים ארוכי טווח בקרב 1.8 אחוזים מהם, לעומת 4.6 אחוזים בקרב בני נוער בגילאי 12 עד 18 שנים. כמו כן, נמצא מתאם בין מחלה תסמינית לבין הסיכוי לחוות תסמינים ארוכי טווח לאחר מכן. בקרב בני נוער בגילאי 18-12 שנים שחלו עם תסמינים, ל–5.6 אחוזים היה תסמיני Long Covid, לעומת כ-3.5 אחוזים בקרב אלו שלא חוו תסמינים כשאומתו כחיוביים לנגיף. תמונה דומה ניתן לראות גם בקרב קבוצות הגיל האחרות.

על פי דיווח ההורים, בקרב יותר משליש מהילדים בסקר אירעה החמרה בתסמינים נוירולוגיים, קוגניטיביים או נפשיים, כמו הפרעות שינה או קשיים בריכוז בהשוואה לתקופה שלפני הקורונה. ממצאים אלה עולים על המדווח בספרות אודות השפעות התחלואה בקורונה בקרב ילדים.

יש לציין, כי עקב ריבוי האירועים במדינה טרם ביצוע הסקר (מבצע שומר חומות, סגרים, הגבלות, למידה מרחוק וכו'), לא ניתן על פי סקר להפריד ולומר מה התרומה הישירה (אם בכלל) של התחלואה בנגיף ואיזה חלק יש לייחס לאירוע הלחימה, לסגרים ולהגבלות. רק השוואה לקבוצת ביקורת מותאמת של הילדים, שלא חלו בקורונה, הייתה יכולה לשפוך אור על הקשר בין ההדבקה בקורונה וההתדרדרות המדווחת. יחד עם זאת, נתון זה מדאיג בפני עצמו ומצריך בחינה מעמיקה של השפעות תקופת הקורונה ומאפייניה על מצבם הקוגניטיבי/נפשי של הילדים בישראל.

לסיכום, בהתאם לממצאים המצטברים בעולם, ניכר שיש לנגיף הקורונה השפעות ארוכות טווח לא רק על אוכלוסיית המבוגרים, אלא גם בקרב ילדים. השיעור של התחלואה ארוכת הטווח המדווח, משמעותו, שישנם בישראל אלפי ילדים עם תסמינים ארוכי טווח.

ידוע שאוכלוסיית הילדים נמצאת בסיכון נמוך במיוחד לתחלואה קשה מנגיף SARS-CoV – 2. עם זאת, נגיף הקורונה ידוע כגורם למחלה העלולה להשפיע על איברים ומערכות רבות בגוף, עם טווח רחב של  השפעות. כמו כן, בדומה לנגיפים אחרים, הוא גורם ל – post viral syndrome בקרב מי החלו והחלימו מהמחלה האקוטית. מעבודות שונות שנעשו בעולם בקרב מבוגרים, נמצא כי שיעור ניכר מהם סובל מתסמינים ארוכי טווח. בעבודות אלו גם נמצא קשר בין חומרת המחלה האקוטית וחומרת הסינדרום לאחר מכן. כאמור, עם הזמן הולך ומצטבר מידע כללי על התופעה, אך נראה שנכון להיום עדיין ישנו חוסר במידע בתחום זה, במיוחד בקרב ילדים. לשם כך, ביצע משרד הבריאות סקר שנועד לשפוך אור על היקף התופעה בישראל.


לעדכונים אחר כל הידיעות הכי חמות>>

הורידו את אפליקציית "כל העיר" באנדרואיד

הורידו את אפליקציית "כל העיר" באייפון

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

2 תגובות
 1. מאיר

  אני לא מבין ,כל העיתונאים עשו יד אחד עם שקר הקורונה?
  אנחנו משפחה של חמישה ילדים וזוג הורים כולנו חלינו הבראנו והכול תקין ברוך השם

 2. ראובן

  ממתי תןצאות סקר שנערך מתחילת יוני 2021 יכול להצביע על תופעות על " הימצאות תסמינים ארוכי טווח בקרב ילדים שהחלימו מנגיף הקורונה בישראל ……"
  אתם משקרים, מסלפים, ונותנים יד לכאורה לפשעים נגד האנושות.
  בשפטי נירנברג 2 לא יפסחו על אף אחד מכם!

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר