הפגנה נגד הבינוי ב'מצפתל' (צילום: מצילים את ירושלים)
הפגנה נגד הבינוי ב'מצפתל' (צילום: מצילים את ירושלים)

"הזלזול המשטרתי בתושבי האזור מייצר משבר אמון" – המאבק על המצפתל הגיע לנקודת שיא

בדיון שערכה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים בנוגע לעתיד גבעת התורמוסים בארמון הנציב, עליה הגישה המשטרה תכנית בינוי מאסיבית, טען אדריכל התכנית מטעם המשטרה כי במידה והתכנית לא תאושר - השכונה תישאר ללא נוכחות משטרתית. סגן ראש העיר יוסי חביליו: "נמשיך להיאבק בתכנית הגרועה הזו"

פורסם בתאריך: 12.1.22 07:47

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים קיימה אתמול, שלישי, דיון בנוגע לעתיד גבעת התורמוסים הירושלמית ברכס ארמון הנציב, עליה הגישה משטרת ישראל תכנית בינוי מאסיבית בהיקף של אלפי מ"ר ועל תא שטח של כ-5.4 דונם המכונה "מצפתל" (Mitspe-Tel). במהלך הדיון, שתוצאותיו יפורסמו על ידי הוועדה בהמשך לאחר דיון פנימי, טען אדריכל התכנית מטעם המשטרה כי במידה והתכנית לא תאושר – "אזור זה עתיד להישאר ללא מענה ראוי וזמין כפי שהמשטרה מעוניינת להעניק".


 הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ – "כל העיר בזמן אמת"

 "כל העיר" ירושלים בפייסבוק 

 "כל העיר" ירושלים – גם באינסטגרם

 המייל האדום של "כל העיר" [email protected]


ל"כל העיר" נמסר כי "לתכנית 'תחנת עוז', שהופקדה ללא הליך שיתוף ציבור וללא הסכמת המינהל הקהילתי, הוגשו מאות ההתנגדויות מצד תושבי ותושבות ארמון הנציב וג'בל אל-מוכאבר, סגן ראש העיר יוסי חביליו, החברה להגנת הטבע, ועוד".

עוד נמסר כי "מדובר על אתר טבע עירוני מוכר ופופולארי, בו לצד מרבדי פריחה ייחודיים של תורמוסים וחצבים – נמצאת גם נקודת תצפית נדירה ביופיה ובאיכותה: מהר הבית והעיר העתיקה, הרי מואב, רבת עמון, בקעת הירדן, ים המלח, ההרודיון וגוש עציון. השטח המיועד לבינוי מטופח על ידי תושבי ותושבות האזור וכפר הסטודנטים בארמון הנציב, ומשמש בשנים האחרונות כנקודת מפגש קהילתית פעילה".

במינהל הקהילתי מציינים כי "התכנית המשטרתית נוצרה בעקבות הודעת פינוי שקיבלה תחנת 'עוז', היושבת כיום על שטח פרטי סמוך הנמצא בבעלות רמי לוי – ואשר דורש לפנותו עד ל-1.1.25".

יצוין כי התכנית עצמה מעוררת התנגדות רבה וחשש בקרב ארגוני הגנת סביבה וגורמים קהילתיים ועירוניים, הטוענים כי המיקום שנבחר, והיקפי הבינוי הצפויים בו יפגעו קשות בתצפית מזרחה לכיוון ים המלח, הרי מואב וירדן. יהפכו נקודת מפגש, פנאי ושכנות טובה – לנקודת חיכוך. ינטרלו את היכולת להמשיך ולקיים אתר תיירות וטבע בסמוך למתחם ביטחוני עצום הכולל תאי מעצר, מגורי לוחמים, סדנת נשקים, אנטנות בגובה עשרות מטרים, מערכות כריזה, כניסה ויציאה של ניידות ורכבי חירום, ועוד.

סגן ראש העיר יוסי חביליו: "את המצפתל צריך לטפח כפנינת טבע ותיירות, ולא להרוס. ביטחון אישי הוא זכות יסוד, ולא חסד. האיומים לפיהם שכונת ארמון הנציב תישאר ללא תחנת משטרה במידה ויתקבלו ההתנגדויות להרס המצפתל – הם בושה וחרפה. למשטרת ישראל הוצעו חלופות רבות לבינוי התחנה החדשה, חלקן ממש בצמוד למיקומה הנוכחי, אבל היא דחתה את כולן ללא נימוקים מספקים. מי שטועה לחשוב שהבינוי על חשבון שארית הטבע ברכס ארמון הנציב הוא הדרך המהירה ביותר להקים את התחנה החלופית – יגלה שבעצם מדובר על דרך קצרה שהיא ארוכה. יחד עם המינהל הקהילתי, החברה להגנת הטבע, חברותיי בהנהלת העיר לורה ורטון ופלר חסן-נחום, וכמובן הירושלמים והירושלמיות – נמשיך להיאבק בתכנית הגרועה הזו במוסדות התכנון ובתי המשפט".

 

הפעיל החברתי פפה אללו, סגן ראש עיריית ירושלים לשעבר, שמתנגד אף הוא לתוכנית הבינוי בגבעת התורמוסים מוסיף: "הדיון חיזק את העמדות נגד העתקת מבנה משטרת עוז ל'מצפתל', גבעת האנטנה או גבעת התורמוסים. נוכחנו לדעת שהעתקת תחנת המשטרה למקום תהרוס אחד מאתרי טבע שאין לו תחליף מבחינה סביבתית, קהילתית, תיירותית והיסטורית. לעומת זאת השתכנענו שהמשטרה לא חיפשה אלטרנטיבות בצורה רצינית. התוכנית עומדת בניגוד תוכניות סטטוטוריות שמגדירות את הגבעה כמקום ירוק וטבע עירוני. אנו מצפים שלוועדה יהיה אומץ להכריע בין שיקולים נופיים, תיירותיים וסביבתיים לבין אינטרס פיתוח ובטחון התושבים. שיהיה ברור: רוב המתנגדים לא מתנגדים לנוכחות המשטרה, אבל זה לא המקום".


העסקה שחלמתם עליה מחכה כאן. היכנסו לזירת הנדל"ן של ירושלים


לעדכונים אחר כל הידיעות הכי חמות>>

הורידו את אפליקציית "כל העיר" באנדרואיד

הורידו את אפליקציית "כל העיר" באייפון

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

3 תגובות
 1. תושב ותיק

  בושה למישטרת ישראל ,לפגוע באופן ברוטלי בפנינת טבע נדירה . למרות היתנגדות נימרצת של כל אירגוני הסביבה ותושבי האזור ,המשטרה מיתעקשת להרוס את
  המקום ,למרות שבתחנת "עוז" יש מקום רב שעונה על כל הצרכים . חבל מאוד שהמישטרה דואגת לאינטרסים
  צרי אופק, הראויים לגינוי .לכן על תושבי העיר
  שהטבע והנוף הייחודי יקרים לליבם ,לצאת ולהפגין
  כנגד רוע הגזרה ולמנוע את מימוש התוכנית הזדונית.

 2. אחד שיודע

  יש בארמון הנציב מלא שטחים פתוחים אפשר להציב שם את התחנה

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר