שלג בירושלים (צילום: דוברות המשטרה)
שלג בירושלים (צילום: דוברות המשטרה)

"מוכנים לשלג": הושלמה ההיערכות של עיריית ירושלים לסערה

על פי התחזית המעודכנת, בשעות הערב של יום רביעי צפוי להיערם בירושלים שלג בגובה שבין 15-5 ס"מ. במסגרת ההיערכות העירונית, יופעל חמ"ל מזג האוויר, יפרסו כלים לפיזור מלח ולפינוי שלג ויבוטלו מתחמי הבדיקות וחיסוני הקורונה. עכשיו רק צריך להמתין ולראות שהשלג באמת יגיע

פורסם בתאריך: 24.1.22 20:48

אם לא יתרחשו שינויים קיצונים במזג האוויר – בשעות הערב של יום רביעי (26.1) תצבע ירושלים בלבן, כששלג ייערם ברחבי העיר בגובה שבין 5 ס"מ במקומות הנמוכים ועד ל-15 ס"מ במקומות הגבוהים בעיר. רגע לפני שהמערכת החורפית 'אלפיס' מגיעה לשיאה – בעיריית ירושלים השלימו הערב את ההיערכות לאירוע השלג. כחלק מההיערכות יופעל חמ"ל עירוני החל מיום רביעי בבוקר ועד יום חמישי אחר הצהריים, זאת בהתאם להתפתחויות ולהתרחשיות. זאת ועוד – בעיריית ירושלים רעננו שוב (כפי שכבר עשו בשבוע שעבר כשהשלג סירב להגיע) את מפזרות המלח ואת כלי הצמ"ה המיועדים לפינוי צירי תנועה מרכזיים מהשלג.

"על פי התחזיות שבידי עיריית ירושלים", מציינים גורמים בכיכר ספרא, "החל מיום רביעי משעות הצהריים ועד יום ה' בשעות הבוקר המוקדמות, צפוי בבירה מזג אוויר סוער, מלווה ברוחות חזקות (עד 70 קמ"ש), טמפרטורות נמוכות סביב 0 מעלות ומשקעים. ביום רביעי בשעות הצהריים צפוי לרדת שלג קל שייערם על הקרקע בגובה שבין 5 ס"מ במקומות הנמוכים ועד 15 ס"מ במקומות הגבוהים בעיר. בבוקר יום חמישי, צפוי השלג להפשיר. מטה החרום העירוני השלים את היערכותו. חמ"ל העירייה בראשות ראש העיר משה ליאון יחל לפעול ביום רביעי בשעה 8:00 ועד יום חמישי אחר הצהריים. בנוסף, ייפתחו המטות האזוריים והרובעיים, יופעלו צוותים לטיפול במפגעים, מפזרות המלח ינועו על הצירים הראשיים כשלרשותן כ-150 טון מלח, וכן יופעלו כ-200 כלי צמ"ה לפינוי שלג ברחבי העיר ו-8 כפות לפינוי שלג לתוואי המסילה של הרכבת הקלה. במהלך היומיים הקרובים תתבצענה הערכות מצב בראשות ראש העיר, משה ליאון, ומנכ"ל העירייה, איציק לארי, ותתואם הפעילות של כלל המערך".


תתכוננו - השלג מגיע לירושלים (צילום: דוברות המשטרה)

תתכוננו – השלג מגיע לירושלים (צילום: דוברות המשטרה)


ומה יקרה עם מערכת החינוך בעיר? אם ללמוד מלקחי העבר, הרי שסביר להניח שביום רביעי תודיע העירייה שהלימודים ביום חמישי יחלו מאוחר יותר מהרגיל או יבוטלו, וזאת בשל הצטברות שלג על המדרכות והכבישים וסכנת החלקה. כזכור, גם במערכת של השבוע שעבר, אז היה סיכוי נמוך מאוד להגעת השלג ורק בשל הצטברות קרה על הדרכים – הוחלט על פתיחת יום הלימודים בשעה 9:00 – כך שהפעם, עם ההיערכות לשלג משמעותי יחסית – סביר ששוב יחלו הלימודים בשעה מאוחרת יותר, כך שכדאי להיערך לכך מראש.

בעירייה מתייחסים לכך ואומרים: "מינהל החינוך ישלח נציג לכל רובע בעיר על מנת לעדכן ולהנחות את מוסדות החינוך, בין היתר, באשר לשעות סגירה ופתיחת המוסדות. בנוסף, יופעלו צוותי גיזום ומנוף לטיפול במפגעים בהתאם לצורך. עיריית ירושלים תסגור. ככל הנראה, את מתחמי הבדיקות והחיסונים מיום רביעי בצהריים עד יום חמישי בצהרים, ובהתאם להערכות המצב. כמו כן, עיריית ירושלים תספק ציוד למטות הרובעיים ולמינהלים הקהילתיים וכן ערוכה לפנות אוכלוסיות במידת הצורך למתקני קליטה ייעודיים. המוקד העירוני 106 יתוגבר במוקדנים בכל השפות, לצורך מתן מענה לפניות ולטיפול בהודעות על מפגעים".

בעירייה מוסיפים ומציינים כי במסגרת ההיערכות, "אגף הרווחה יעניק סיוע למשפחות מוחלשות וקשישים חסרי עורף משפחתי, ולרובם אף חולקו בתחילת החורף תנורים, שמיכות וציוד חורף נוסף. העובדים הסוציאליים נמצאים בקשר רציף עם כל מי שזקוק לסיוע. נשלחו הודעות לכל נאמני הבניין שיגלו ערנות מוגברת למצבם של בודדים ואנשים בסיכון. כמו כן, משוריינים רכבי 4/4 לחילוץ אנשים במידת הצורך. סיורי הרחוב של צוותי החירום לאיתור דרי הרחוב תוגברו, ובמסגרתם מוצע להם להתפנות ללינה במקומות שאורגנו מראש, לקבל ארוחה חמה ומקלחת. למסרבים להתפנות, מציעים שתיה חמה, ביגוד חם ושמיכות. החל מיום רביעי בבוקר ועד לחמישי בשעות הבוקר מפעיל אגף הרווחה חמ"ל המאויש ע"י צוותים של עובדים סוציאליים ממערב וממזרח העיר, שערוכים לתת מענה. השירות הווטרינרי מתגבר את הצוותים ומתחזק את השירות, תוך חימום מוגבר של הכלבייה.

"עיריית ירושלים פועלת בתיאום ושיתוף פעולה עם כלל גורמי החירום, עם חברת החשמל ותאגיד הגיחון, אשר נציגים מטעמם ישהו בחמ"ל העירייה, ויטפלו בכל תקלה או מפגע. מידע על שינויים בהסדרי התחבורה הציבורית ובתי הספר יועברו באמצעי תקשורת ובאתר העירייה.

 

 

"בשל מזג האוויר החורפי הצפוי, העירייה ממליצה לתושבים לשוב לבתיהם לפני השלג ולהימנע מיציאה, למעט במקרי חירום, וכן להימנע מפעולות שיש בהן סכנה בטיחותית ולשמור על ערנות וזהירות יתרה בנהיגה ובתנועה רגלית בדרכים. מומלץ לבדוק את תקינות מערכות החימום ובעיקר אלה המחייבות אוורור. מומלץ לפתוח מעט את ברז המים החמים, כדי למנוע קפיאת מים בצינורות, שגורמת להתבקעותם. העירייה קוראת לתושבים לוודא כי קיים איטום בגגות ובפתחים, לרבות חלונות ותריסים, ולבצע ניקיון ופתיחת תאי ניקוז המים בחצרות ומרזבים על הגגות. העירייה ממליצה להישמר ולהימנע משהייה תחת סככות, פרגולות, צריפים או מבנים ארעיים, מחשש לקריסה, וכן מומלץ לקבע או לקשור חפצים שעלולים לעוף ולהוות מפגע".


האם הוא יגיע השבוע? שלג בירושלים (צילום: פרטי)

שלג בירושלים (צילום: פרטי)


ראש העיר משה ליאון: "ירושלים, בירתנו, העיר הכי יפה בעולם ובמיוחד כשהיא עוטה לבן. התגעגענו לשלג, ונקווה שייערם הפעם. עיריית ירושלים ערוכה להתמודדות עם מזג האוויר החורפי הצפוי בכל ההיבטים. החמ"ל המרכזי ינהל את האופרציה. מטה החירום והאגפים בעירייה נערכו ותדרכו את העובדים, ובנוסף מתקיימות הערכות מצב כל העת, על מנת לחדד את המשימות, לוודא מוכנות וכשירות ולהפעיל את הכוחות היטב. עיריית ירושלים מוכנה לכל תרחיש במטרה להעניק שירות מקצועי ומהיר. אני קורא לכל המבקרים שיגיעו לחוות וליהנות מהשלג הירושלמי, לכשיגיע, ולנהוג בזהירות ובבטחה".


לעדכונים אחר כל הידיעות הכי חמות>>

הורידו את אפליקציית "כל העיר" באנדרואיד

הורידו את אפליקציית "כל העיר" באייפון


תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר