קערת ליל הסדר (צילום: Gilabrand)
קערת ליל הסדר (צילום: Gilabrand)

זמני כניסת ויציאת החג בירושלים ופרשת השבוע

י"ד בניסן תשע"ט, 19.4.2019: מתי נכנס חג הפסח בירושלים ומתי הוא יוצא? שבת, ט"ו בניסן, קריאת מעייני החג (שמות י"ב)

פורסם בתאריך: 19.4.19 12:18

כניסת החג והשבת: 18:35

יציאת החג והשבת: 19:48

פרשת השבוע: קריאת מענייני החג (שמות י"ב)

"הלילה הזה כולנו מסובים! אם יש דבר אחד שעליו יש הסכמה בחברה הישראלית היהודית המפולגת והמשוסעת זה הזמן. לא משנה איך תבחר לציין את השבת, יהיה זה יום מיוחד", אומרת הרבה פרופ' דליה מרקס, מרצה בהיברו יוניון קולג' ללימודי מדרש לקהילה הרפורמית, שהשיקה החודש ספר חדש: 'בזמן – מסעות בלוח השנה היהודי-הישראלי'". "לא משנה כיצד (ואפילו, אם) את חוגגת את חגייך, הם יהיו שם. לא משנה לאיזו מפלגה הצבעת, ומה השקפת עולמך, סביר להניח שהסבת (כמו למעלה מ-90 אחוז מהיהודים בישראל!) סביב שולחן הסדר. אין זה מובן מאליו שלוח השנה העברי מקובל על הכל (גם אם ביומיום אנו חיים לפי לוח השנה האזרחי). אין זה מובן מאליו שהדופק שלנו פועם לפי מחזור החגים, ושמועדיו מקובלים על הכול, כמעט ללא יוצא מן הכלל".


רוצים להישאר מעודכנים אחר כל הידיעות החמות בירושלים?

הורידו את אפליקציית "כל העיר ירושלים" באנדרואיד

הורידו את אפליקציית "כל העיר ירושלים" באייפון

 


"השבת", מוסיפה הרבה פרופ' מרקס, "נחרוג בבתי הכנסת מסדר הקריאה הרגיל של פרשות השבוע. במקום הפרשה נקרא מענייני החג (שמות י"ב), ועל כן מתאים להרהר גם כאן על ענייני הפסח. הדיון בליל הסדר במשנה מתחיל בחיוב לדאוג לכל, גם החלשים ביותר בחברה צריכים בלילה הזה להסב כבני חורין בנחת ובאורך רוח: "ואפילו עני שבישראל לא יאכל עד שיסב. ולא יפחתו לו מארבעה כוסות של יין" (פסחים י', א').

"והנשים? מה איתן? צר לי כל-כך על נשות ישראל לאורך הדורות, שניקו, והכשירו ובישלו וסידרו וקנו והלבישו וארגנו הכול לקראת החג, ובסופו של דבר נותר להן לשרת את המסבים, ולא תמיד זכו להשתתף באופן פעיל בחגיגת חירותנו. התלמוד אף נותן פטור מפורש לנשים נשואות להסב לסדר. לכאורה, יש בכך משהו מקל אבל למעשה הפטור הזה פותח פתח להדרת נשים מהשתתפות מלאה".


הרבה פרופ' דליה מרקס, מרצה בהיברו יוניון קולג' ללימודי מדרש לקהילה הרפורמית


הרבה פרופ' מרקס ממשיכה ומציינת כי "בעשורים האחרונים, נשים מכל הזרמים מבקשות מקום של ממש ביהדות ובכלל זה, בליל הסדר. והנה שלוש הצעות (מיני רבות):

א. אפשר להוסיף לצד כוסו של אליהו כוס נוספת, כוס מרים ובה מים חיים, לציין את חלקה של מרים הנביאה בהצלתו של משה, בשירת הים ובכך שהבאר הפלאית שלה ליוותה, לפי המסורת את ישראל במדבר והשקתה אותם.
ב. גם קדמונינו חשבו על הנכחתה של מרים בליל הסדר. על-פי אחד ההסברים הביצה והזרוע מסמלים את משה ואהרן. רבי אליעזר מורמייזא (המאה הי"ג). הציע להוסיף בסמוך לקערת הסדר גם צלחת ובה דגים. הדגים חיים במים המסמלים, כאמור, מרים הנביאה.
ג. אפשר להוסיף תפוז לקערת הסדר. לפי סיפור עממי, אישה אחת שאלה רב מדוע נשים אינן מורשות לעלות לתורה. תשובתו היתה: "לאישה יש מקום בבימת בית-הכנסת כפי שלתפוז יש מקום בקערת הסדר"…

ומי ייתן, שהלילה הזה נהיה כולנו מסובים ומסובות סביב שולחן הסדר!


  • תושבי ירושלים – יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "כל העיר" [email protected]

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

2 תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר