נרות שבת (צילום: Gilabrand)
(צילום: Gilabrand)

זמני כניסת ויציאת השבת בירושלים ופרשת השבוע

י"ט באייר תשע"ט, 24.5.2019: מתי נכנסת השבת בירושלים ומתי היא יוצאת? שבת, כ' באייר, פרשת בחוקתי

פורסם בתאריך: 21.5.19 13:06

כניסת והשבת: 19:00

יציאת והשבת: 20:16

פרשת בחוקתי

"השבוע התבשרנו על מותם המיותר של עוד ארבעה עובדי בניין. האם יש מחיר לחיי אדם? כמה שווים חיים? האם אפשר לתמחר חיים של בן-אנוש? לפי פרשת השבוע – בחוקתי – התשובה היא חיובית", אומרת הרבה פרופ' דליה מרקס, מרצה בהיברו יוניון קולג' ללימודי מדרש לקהילה הרפורמית וממשיכה: "לפי פרשתנו יש תעריף לחיים: ילדים וזקנים שווים פחות, תינוקות ופעוטות עוד פחות, אנשים מגיל 20 עד גיל 60 ערכם הוא הגבוה ביותר, ובכל אחת מהקטגוריות נשים שוות פחות מגברים".


רוצים להישאר מעודכנים אחר כל הידיעות החמות בירושלים?

הורידו את אפליקציית "כל העיר ירושלים" באנדרואיד

הורידו את אפליקציית "כל העיר ירושלים" באייפון

 


הרבה פרופ' מרקס ממשיכה ומציינת כי "קל להבין מדוע יש לתמחר בהמות, בתים ושדות, שהרי אלה פריטי רכוש שניתן לרכוש ולמכור. אולם כיצד ניתן לתמחר בני אדם? הרצונות והשאיפות, הערכים והחכמה, משאות הרוח ושאיפות הנפש אינן נחשבות לצורך קביעת מחיר האדם. הטבלה בתורה היא רשמית, קרה, פורמלית כטבלאות של ביטוח לאומי. אני מבקשת להבין את ה"תעריף" שבפרשה כמדבר על שווי שעות העבודה של אדם ולא על ערכו בפני האל. ואולי גם כקריאה אלינו, להתחייב לזכור את צלם האלוהים שבכל אדם".

הרבה פרופ' דליה מרקס, מרצה בהיברו יוניון קולג' ללימודי מדרש לקהילה הרפורמית

הרבה פרופ' דליה מרקס, מרצה בהיברו יוניון קולג' ללימודי מדרש לקהילה הרפורמית

"גלוי וידוע שבני האדם אינם שווים", מוסיפה הרבה פרופ' מרקס, "זה זכה להיוולד במשפחה חמה ותומכת וזה נולד למציאות משפחתית קשה ומייסרת, זו זכתה בבינה ושכל טוב וזו לוקה בפיגור, זה בא לעולם מצויד בעמידות נפשית ואופטימיות וזו מתייסרת במדורי דיכאון אפלים. אנשים אינם שווים במראה, במעמד, בהזדמנויות, ביכולות. אולם ערך האדם, שווה".

הרבה פרופ' מרקס מסכמת עם ציטוט: "לפיכך נברא אדם יחידי, ללמדך, שכל המאבד נפש אחת, מעלה עליו הכתוב כאילו איבד עולם מלא. וכל המקיים נפש אחת, מעלה עליו הכתוב כאלו קיים עולם מלא" (משנה, סנהדרין ד', ה'). חזק חזק ונתחזק!".תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר