נרות שבת (צילום: Gilabrand)
(צילום: Gilabrand)

זמני כניסת ויציאת השבת בירושלים ופרשת השבוע

ד' בסיוון תשע"ט, 7.6.2019: מתי נכנסת השבת בירושלים ומתי היא יוצאת? שבת, ה' בסיוון, פרשת נשא

פורסם בתאריך: 4.6.19 16:17

כניסת השבת: 19:08

יציאת השבת: 20:25

פרשת נשא

"בקריאה ראשונית בדיני הנזיר שבפרשת השבוע 'נשא' עולה הרגשת דואליות במסר", מסביר הרב דוד מנחם, רב קהילת 'היכל אוריאל' במבשרת ציון. "מצד אחד מצווה התורה שהנזיר "קדוש יהיה", ומצד שני במלאת ימי נזרו הוא מביא קרבן "מאשר חטא על הנפש". ועולה השאלה מיהו הנזיר – קדוש או חוטא?".


רוצים להישאר מעודכנים אחר כל הידיעות החמות בירושלים?

הורידו את אפליקציית "כל העיר ירושלים" באנדרואיד

הורידו את אפליקציית "כל העיר ירושלים" באייפון

 


הרב מנחם ממשיך ומסביר כי "מבין שלל התשובות שניתנו לשאלה זו, נראה שהתשובה משביעת הרצון נמצאת במילה "תלוי". תלוי מיהו הנודר בנזירות? מהי אישיותו? מדוע נדר את נזירותו? אם אדם הופך נזיר ופורש מבשר ויין מתוך חשיבות עצמית גבוהה, הרי שלפתח חטא הגאווה רובץ. אדם שפורש מדרך הכלל צריך לבדוק היטב שאינו מונע מגאווה פסולה. הנזיר שרוצה להפוך את עצמו לפלא "איש כי יפליא" ובונה במה לעצמו אינו אידיאל ואינו ראוי לחיקוי".


הרב דוד מנחם (צילום: שמוליק בלמס)

הרב דוד מנחם (צילום: שמוליק בלמס)


"אך אם הנזיר פורש מן היין מפני שהרגיש בעצמו שהיין מושך אותו לעבירה – אשריו וקדוש יאמר לו", ממשיך ומדגיש הרב מנחם. "חכמים אמרו "למה נסמכה פרשת נזיר לפרשת סוטה? לומר לך: הרואה סוטה בקלקולה יזיר עצמו מן היין". הוא בטראומה. קרתה תאונה רוחנית בסביבתו והוא היה עד לה. כדי להיחלץ מהטראומה שנגלתה לעיניו שבה בני אדם נמשכו לחטוא אחר הטבע הבהמי – הוא מקצין את עמדותיו ופורש זמנית לחיי פרישות. בניסוח מחודש ניתן לומר שמי שרואה במציאות ובעולם את הסטיות והקלקולים ואינו רואה את הטוב שיש בחומריות – סימן שעליו להיזהר ממנו ולגמול את עצמו מהפגישה עם החומריות שמא תחטיאנו".

לסיכום פרשת השבוע מציין הרב מנחם כי "הנזירות טובה רק כחלק מתהליך, אך אינה התכלית. מעיון היטב בספר "מסילת ישרים" נראה שמי שרוצה להגיע לדרגת קדושה צריך שיקבל על עצמו מידת פרישות כ"תחנת מעבר" אל התחנה הסופית של הקדושה. אך חלילה לחשוב שהפרישות והנזירות עם שנאת העולם החומרי הן המטרה. החיים קדושים. מצוה ליהנות בהם בדרך ראויה ומאוזנת".תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר