(צילום: Ezps - Freepik.com)
(צילום: Ezps - Freepik.com)

התחדשות עירונית בעיר הבירה, קווים לדמותה

פורסם בתאריך: 18.7.21 19:53

מבוא ורקע

בישראל של 2021 סוגיית העלייה המתמשכת במחירי הדיור היא ללא ספק אחת הסוגיות המטרידות ביותר את אזרחי ישראל, כזו שפתרונה באופן מספק עדיין לא נראה לעין. מיזמיי התחדשות עירונית הם ללא ספק אבן יסוד בכל מענה משמעותי לסוגיית הדיור בישראל, הסיבות לכך נעוצות במספר קביעות עליהם יש הסכמה גורפת כמעט בתחום הנדל"ן בישראל:

  • הורדת מחירי הדיור מצריכה את שיפור היחס בין ביקוש והיצע בשוק הנדל"ן. מאחר והגידול מתמיד באוכלוסייה בישראל לא צפוי לאפשר הורדה משמעותית ברמת הביקוש, אין ברירה אלא להגדיל את ההיצע, כלומר לבנות יותר דירות חדשות.
  • הדרישה לדירות בישראל מרוכזת למספר אזורי ביקוש במרכז הארץ, לרוב בתוך או בסמוך למרכזים אורבניים, דוגמת הערים: ירושלים, תל אביב, רעננה וכדומה.
  • מלאי השטחים הפתוחים המיועדים לבנייה באזורי הביקוש הוא מצומצם למדי והרחבת מלאי זה עשויה לפגוע משמעותית בערכי נוף וטבע ובאיכות החיים של תושבי האזור.
  • הפוטנציאל המשמעותי ביותר להרחבת ההיצע בשוק הדיור נמצא בקידום מיזמי התחדשות עירונית 38 בערים הממוקמות באזורי הביקוש הגבוהים.

התחדשות עירונית בירושלים

כל המידע שהוצג לעיל נכון ביתר שאת לגבי בירת ישראל, ירושלים בה מתקיימת מצוקת דיור הולכת וגוברת המלווה בעליית מחירים מתמשכת. עניין זה משמעותי עוד יותר בהתייחס למצבם הסוציואקונומי של רבים מתושבי העיר שאינו נמצא בעשירונים העליונים.

על כן אין פלא שממשלת ישראל ועיריית ירושלים מקדישות משאבים ומאמצים רבים על מנת להגדיל ולקדם מיזמים של התחדשות עירונית, דהיינו: מיזמי פינוי בינוי בירושלים ומיזמי תמ"א 38 בירושלים.

על פי נתוני עיריית ירושלים נכון לסוף 2020 מקדמת העירייה כ-80 תוכניות בנייה של התחדשות עירונית בירושלים אשר מימושם יוסיף לשוק הדיור כ-31 יחידות דיור חדשות.

מיזמי פינוי בינוי בירושלים

נכון לראשית 2021 כ-30 אלף דירות בשטח העיר ירושלים נמצאות בשלב כלשהו של הליך פינוי בינוי. הליך פינוי בינוי כוללים הריסה של המבנה הקיים ובנייה של מבני מגורים חדשים, בתוספת אחוזי בנייה אל מול הבנייה הקודמת ולרוב ברמת גימור גבוהה יותר ובתוספת שדרוג תשתיות ותוספת מוסדות ציבור וחינוך. מלבד תוספת דירות למלאי המקומי, ביצוע מיזמי פינוי בינוי אמורים לשמש כמקפצה כלכלית למתחמים במרכזי העיר הסובלים מהזנחה ותשתיות ירודות.

מיזמי תמ"א 38 בירושלים

מיזמי תמ"א 38 נועדו, לפחות על פי ייעודם המקורי, לשדרג מבנים קיימים אל מול התרחשות עתידית של רעש אדמה בישראל. על מנת לייצר אינטרס כלכלי ליזמים להניע מיזמי תמ"א 38 מעניק החוק ליזמים אחוזי בנייה נוספים, אם בהגדלת המבנה הקיים ואם בהריסת מבנה קיים ובניית מבנה חדש וגדול יותר. נכון לראשית 2021 כ-130 מיזמי תמ"א 38 נמצאים בהליכי בנייה בירושלים וסיומם של אלה יוסיפו כ-1,200 יחידות דיור חדשות. בנוסף למיזמי אלה ישנם כ-190 מיזמים נוספים הנמצאים בהליכי תכנון ואישור מתקדמים.


תוכן שיווקי


 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר