הדמיית הבינוי המתוכנן בארבעה מתחמים בהר הצופים (צילום הדמיה: באדיבות רשות מקרקעי ישראל)
הדמיית הבינוי המתוכנן בארבעה מתחמים בהר הצופים (צילום הדמיה: באדיבות רשות מקרקעי ישראל)

2,000 יחידות דיור ו-70,000 מ"ר מסחר: הבינוי המתוכנן בהר הצופים ובגבעתם רם

בהמשך להסכם הבראה של האוניברסיטה העברית משנת 2018, השבוע נחתם הסכם העברת שטחים מהאוניברסיטה לרשות מקרקעי ישראל. אומדן הקרקע – 1.6 מיליארד שקלים

פורסם בתאריך: 22.11.21 20:05

בתחילת השבוע האחרון נחתם הסכם בין רשות מקרקעי ישראל לאוניברסיטה העברית, שמהותו השבת קרקעות למדינה לטובת שיווק למגורים ולמסחר בירושלים. ההסכם שנחתם מתבסס על הסכם הבראה שנחתם בשנת 2018 בין מדינת ישראל לבין האוניברסיטה העברית, אשר במסגרתו התחייבה האוניברסיטה לממש נכסים בסך של 400 מיליון שקלים.

על פי ההסכם, רשות מקרקעי ישראל תקבל לידיה קרקעות היסטוריות בבעלות האוניברסיטה העברית, המהוות שטחים בעלי פוטנציאל תכנוני בהר הצופים ובגבעת רם, בשטח כולל של כ-150 דונם והרשות תפעל לקידום התכנון והפיתוח של השטחים ולשיווקם לטובת פרויקטים למגורים, דיור להשכרה, דיור מוגן, מסחר ותעסוקה.

יש לציין כי בחוות דעת של שמאי מרחב ירושלים ברשות מקרקעי ישראל, נקבע כי אומדן הקרקע המתכוננת, על פי התוכנית הצפויה לבינוי, הינו 1.6 מיליארד שקלים.
בתמורה לקרקע, כך נמסר ל"כל העיר", תעביר רשות מקרקעי ישראל לאוניברסיטה העברית 400 מיליון שקל חדשים כתשלום ראשון ולא מותנה עבור הקרקע, אשר ישמשו לטובת עמידת האוניברסיטה בהתחייבות האמורה בהתאם להסכם ההבראה. בנוסף תקבל האוניברסיטה מהרשות אחוזים משיווק המתחמים. כל התמורות הכספיות ישמשו את האוניברסיטה העברית לפעילות האקדמית הליבתית שלה – מחקר והוראה.


הדמיית מתחם הארזים בהר הצופים (צילום הדמיה: באדיבות רשות מקרקעי ישראל)

הדמיית מתחם הארזים בהר הצופים (צילום הדמיה: באדיבות רשות מקרקעי ישראל)


מרשות מקרקעי ישראל נמסר כי "בנוסף להעברת הקרקעות, פועלת האוניברסיטה להקמת מתחם מעונות חדש לסטודנטים בקמפוס אדמונד י' ספרא בגבעת רם ובו כ-900 חדרים, וזאת לצד מתחם מגורי סגל בן 90 דירות, לשימושם של החוקרים הצעירים שייקלטו בשנים הבאות. חלק מהמימון לטובת הקמת המעונות יתקבל ממשרד האוצר בהתאם להחלטת הממשלה שהתחייבה לתת לאוניברסיטה מענק בסך של 100 מיליון שקלים לטובת בינוי המעונות".

מנהל רשות מקרקעי ישראל יעקב קוינט: "מאז נחתם הסכם החכירה הראשון בין מינהל מקרקעי ישראל לאוניברסיטה העברית בשנת 1968, הוחכרו שטחים רבים לאוניברסיטה העברית, אשר הלכה והרחיבה את פעילותה, שבאה לידי ביטוי בהקמת קמפוס חדש בהר הצופים בראשית שנות ה-80. אני מברך על חתימת ההסכם היום בין האוניברסיטה לרשות מקרקעי ישראל, שמהותו השבת שטחים לא מנוצלים על ידי האוניברסיטה והשבחתם, לטובת פיתוח העיר. אין לי ספק שקרקעות אלו, שיניבו 2,000 יחידות דיור ו-70,000 מ"ר לתעסוקה, הכוללת מתחמי הייטק ושדרוג מעונות הסטודנטים, יהוו מנוף כלכלי לפיתוח ירושלים. אני שמח שמצאנו, לאחר מאמצים גדולים ורצון טוב של כל הצדדים, את שביל הזהב שיאפשר גם את הבראתה של האוניברסיטה ושחרורה מחובותיה וגם את בנייתה של ירושלים באחד האזורים היפים במדינת ישראל".


הדמיית מתחם לרנר בהר הצופים (צילום הדמיה: באדיבות רשות מקרקעי ישראל)

הדמיית מתחם לרנר בהר הצופים (צילום הדמיה: באדיבות רשות מקרקעי ישראל)


נשיא האוניברסיטה העברית פרופ' אשר כהן: "הנהלת האוניברסיטה העברית, והנהלת רמ"י פעלו יחדיו במשך קרוב לשלוש שנים, לקידום הסכם חשוב וחסר תקדים לעיר ירושלים ולאוניברסיטה העברית. העסקה היא חלק מפעילות הנהלת האוניברסיטה להעמקת היציבות הכלכלית והגדלת מקורות המימון שלה לצד שדרוג המעונות לסטודנטים והקמת מתחם מגורים ייחודי ואיכותי לטובת סגל צעיר. הכסף שיתקבל יספק מקור כספי חשוב לפיתוח פעילות אקדמית ולהגדלה ניכרת של ההשקעה בתשתיות. העסקה צפויה להביא לפיתוח נרחב של האזור הסמוך לקמפוס הר הצופים ולהגדלת היצע הדירות בירושלים".

ראש העיר משה ליאון: "ההסכם שנחתם היום הוא לא פחות מהיסטוריה והוא מסמל את מהפכת הבנייה והתשתיות הנרחבת שמשנה בימים אלה את פני ירושלים ומבססת את עתידה לשנים רבות קדימה. כאשר יושלם הפרויקט הגדול הזה יעמדו כאן כ-2,000 יחידות דיור ועוד עשרות אלפי מטרים רבועים לתעסוקה, מסחר ומשרדים. יחידות הדיור שיוקמו כאן ימזגו טוב יותר את הקמפוס והעיר ויהפכו לשכונה חדשה וייחודית".

שר הבינוי והשיכון ויו"ר מועצת מקרקעי ישראל זאב אלקין: "זהו אירוע של סגירת מעגל בעבורי. אני נרגש מאוד להיות כאן. מפה צמחתי ולמקום הזה אני חייב רבות ממה שהגעתי אליו. היום אנחנו משלימים את ההסכם שנעשה בין מדינת ישראל לבין האוניברסיטה. ההסכם הזה, מחזק את העיר ירושלים ב-2,000 יחידות נוספות לדיור מוגן וכמובן שהוא גם מסייע לירושלים כעיר הבירה, כשייבנו כאן מתחמים של תעסוקה ומסחר והכנסות לעיריית ירושלים. אנחנו כנציגי ממשלה נעשה הכל לחיזוקה של האוניברסיטה וחיזוקה של ירושלים".


לעדכונים אחר כל הידיעות הכי חמות>>

הורידו את אפליקציית "כל העיר" באנדרואיד

הורידו את אפליקציית "כל העיר" באייפון

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר