הכניסה למנהרות לכיוון פסגת זאב ונוה יעקב (צילום: ארנון בוסאני, באדיבות חברת מוריה)
הכניסה למנהרות הגבעה הצרפתית לכיוון פסגת זאב (צילום: ארנון בוסאני, באדיבות חברת מוריה)

הסוף לפקקים? נפתחו המנהרות החדשות לפסגת זאב ונוה יעקב

היום, חמישי, נפתחו לתנועת כלי רכב 2 מנהרות ממערך ההפרדה המפלסית בגבעה הצרפתית. מדובר על המנהרות שמובילות לפסגת זאב ולנוה יעקב. האם נתיב נסיעה אחד לכל כיוון מספיק?

פורסם בתאריך: 14.12.23 10:36

בשורה תחבורתית לתושבי פסגת זאב ונוה יעקב – שתי המנהרות החדשות לכיוון השכונות נפתחות היום, חמישי, 14.12, לתנועת כלי רכב. המנהרות, כידוע, הן חלק ממיזם הענק של ההפרדה המפלסית המוקמת בצומת הגבעה הצרפתית, אשר צפוי לתת מענה תחבורתי מקיף לעומסי התנועה הכבדים בצומת הגבעה הצרפתית ולהקל משמעותית על הכניסה והיציאה הצפונית לירושלים.

מדובר, כידוע, במיזם משותף של משרד התחבורה ועיריית ירושלים, שבוצע על ידי החברה העירונית מוריה, לשדרוג מערך התנועה בירושלים בכלל ובכניסות לעיר בפרט.

"ההפרדה המפלסית היא פרויקט מרכזי וחשוב, הממוקם באחד הצמתים העמוסים בירושלים, המשרת עשרות אלפי כלי רכב מידי יום", נמסר מהעירייה וממשרד התחבורה. "עם פתיחת החלק הראשון במיזם ההפרדה המפלסית בצומת, תתאפשר לבאים וליוצאים מכיוון צפון מזרח נסיעה קצרה, נוחה ובטוחה יותר, הכל תוך הפחתת עומסי התנועה באזור".


המנהרות לכיוון פסגת זאב ונוה יעקב (צילום: ארנון בוסאני, באדיבות חברת מוריה)

המנהרות לכיוון פסגת זאב ונוה יעקב (צילום: ארנון בוסאני, באדיבות חברת מוריה)


כידוע, כפי שפורסם לא אחת ב"כל העיר", פרויקט ההפרדה המפלסית בגבעה הצרפתית כולל ארבע מנהרות באורך כולל של 4.4 קילומטרים ובעומק מירבי של כ-40 מטרים. מדובר בצמד מנהרות לכיוון פסגת זאב וצמד מנהרות נוסף לכיוון מעלה אדומים.

המנהרות לכיוון פסגת זאב ונווה יעקב נכרו מתחת לפני הקרקע וכביש 1. הכרייה התבצעה בעומק של כ-20 מטר, ואורך כל אחת מהמנהרות הוא כ-700 מטר. המנהרות כוללות נתיב נסיעה אחד לכל כיוון, שוליים רחבים, מערכות בטיחות מתקדמות, לרבות מגברים להבטחת קליטה סלולרית רציפה לאורך כל המנהרה. שתי המנהרות הנוספות (שעדיין לא נפתחות לתנועה) מובילות מציר יגאל ידין לכיוון מעלה אדומים ובחזרה, ואורכן כקילומטר וחצי כל אחת. המנהרות כוללות שני נתיבי נסיעה לכל כיוון. מנהרות אלה ייפתחו במהלך השנה הקרובה וישלימו את כל הפרויקט.

שרת התחבורה מירי רגב: "משרד התחבורה מקדם את מערך התנועה בירושלים בכל הערוצים, ודואג לצרכי התושבים כמו גם למבקרים הרבים בעיר, ומקדם פתרונות לרכב הפרטי ולתחבורה הציבורית, השלובים זה בזה. היום אנו מציינים שלב חשוב בשדרוג הכניסה לעיר, והפעם מכיוון צפון מזרח. כך אנו מחזקים את החיבור בין ירושלים ובין שכנותיה ממזרח, ובקרוב מעלה אדומים וחבל בנימין, ומקלים על התושבים להתנייד ולהגיע לעבודה, ללימודים ולכל צורך אחר".

ראש העיר משה ליאון: "עיריית ירושלים ממשיכה להשקיע את מירב המאמצים והמשאבים ביצירת פתרונות תחבורתיים מערכתיים, מתקדמים וירוקים, המגבירים את זרימת התנועה ואת בטיחות הנוסעים. המנהרות החדשות שלנו יקלו על עומסי התנועה באופן שייטיב עם כלל התושבים והנוסעים. פרויקט המנהרות בצומת הגבעה הצרפתית הוא נדבך נוסף במימוש החזון והמדיניות התחבורתית שהעירייה מובילה יחד עם משרד התחבורה בשנים האחרונות. נמשיך לקדם תוכניות אסטרטגיות שיחדשו וישפרו את התחבורה בבירה".

 

 

מנכ"ל משרד התחבורה משה בן זקן: "הודות לשיתוף פעולה הדוק עם הרשויות המקומיות, אנחנו מצליחים לקדם מיזמי תשתית המשדרגות את מערך כבישי ישראל. ירושלים זוכה למהפכה תחבורתית בשורת פרוייקטים שהובלנו יחד עם העיריה, חברת מוריה וצוות תכנית אב לתחבורה בירושלים. נמשיך הלאה לפעול ברוח חזון שרת התחבורה המובילה בהצלחה את מהפכת תשתיות התחבורה בישראל".


המנהרות לכיוון פסגת זאב ונוה יעקב (צילום: ארנון בוסאני, באדיבות חברת מוריה)

המנהרות לכיוון פסגת זאב ונוה יעקב (צילום: ארנון בוסאני, באדיבות חברת מוריה)


מנכ"ל העירייה איציק לארי: "פתיחת מנהרות הגבעה הצרפתית היא בשורה חשובה לתושבי העיר ירושלים ותושבי המטרופולין כולו. הן יאפשרו גישה מהירה ויעילה לשכונות וליישובי האזור וכן לעיר עצמה. אנו ממשיכים במלוא המרץ לקדם פתרונות תחבורה יחד עם שותפינו השונים, במטרה להקים בירושלים מערכת תחבורה יעילה, מהירה ונגישה, כיאה לעיר הבירה של מדינת ישראל".

"חברת מוריה גאה לפתוח את השלב הראשון בפרויקט ההפרדה המפלסית", אומר מנכ"ל החברה גלעד בר-אדון. "המנהרות החדשות יאפשרו לתושבי פסגת זאב והסביבה ליהנות מחוויית נסיעה נוחה, בטוחה ומהירה. במתכונת הסופית של הפרויקט, הצפויה במהלך שנת 2024, יפתחו זוג מנהרות נוסף לכיוון מעלה אדומים וחזרה. פרויקט זה מצטרף לפרויקטי מנהרות, ההפרדות המפלסיות ושדרוגי הכניסות לעיר שביצעה מוריה בשנים האחרונות, ובכך אנו ממשיכים לקדם בהצלחה את תנופת התשתיות ברחבי ירושלים".

 

תגובות

אין תגובות

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר