איסוף משלוח במסגרת העוקץ, התכתבות של בעלי עסקים שמזהירים מהעוקץ (צילומים: דוברות המשטרה)
איסוף משלוח במסגרת העוקץ, התכתבות של בעלי עסקים שמזהירים מהעוקץ (צילומים: דוברות המשטרה)

ניצול ציני ומכוער של המלחמה: האזינו – כך פעל תרגיל העוקץ נגד בעלי עסקים ירושלמים

הונאה רחבת היקף על גבם של חיילי צה"ל: חוקרי מפלג ההונאה בירושלים השלימו חקירתו של נאשם בעבירות הונאה מתוחכמות בשווי מוערך של כחצי מיליון ש"ח, תוך ניצול ציני של רצון הציבור לסייע לחיילים בעת מלחמה.

פורסם בתאריך: 15.5.24 08:46

להתגייסות המדהימה ולרוח הנתינה של תושבי ירושלים (וכלל הארץ) מאז פרוץ מלחמת 'חרבות ברזל' יש, כך מסתבר, גם צדדים מכוערים יותר. כך קרה במקרה של נוכל רב מעללים, שניצל את רוח הנתינה ועל גבם של חיילי עקץ עקץ אינספור בעלי עסקים ואזרחים מהשורה תוך שהוא עוקץ אותם וגונב מהם מאות אלפי שקלים.

החקירה במשטרה החלה בעקבות תלונה שהתקבלה באחרונה מפיצירייה בירושלים, כאשר בעל העסק סיפר לשוטרים כי נעקץ על ידי אדם שיצר קשר טלפוני וביצע הזמנה של עשרות מגשי פיצה עבור חיילי צה"ל כמחווה וכהוקרה על פעילותם במסגרת מלחמת "חרבות ברזל".מיד עם קבלת התלונה, פתחו חוקרי ההונאה שביחידה המרכזית של מחוז ירושלים בחקירה סמויה בשיתוף פעולה עם חברות האשראי.

מחקירת התלונה עלה כי הנוכל הוא רב מעללים והוא פעל במספר גזרות ברחבי הארץ, והכל באותה שיטה. תחילה התחקו החוקרים אחרי פעולותיו מול הפיצרייה הירושלמית, וכך עלה מבירור פרטי המקרה: זמן קצר לאחר שהנאשם ביצע את ההזמנה של עשרות מגשי הפיצה, הוא התקשר בשנית לבית העסק וביקש לשלוח לחיילים גם תרומה כספית ועל כן, ביקש לתת לשליח שיגיע לאסוף את משלוח הפיצות גם סכום כסף רב במזומן, ולחייב על כך את פרטי כרטיס האשראי שמסר. עלות מגשי הפיצה הרבים והכסף המזומן במקרה זה, הסתכמה בסכום של עשרות אלפי שקלים.

כעבור זמן מה, הגיע שליח שאסף את ההזמנה היקרה מבית העסק. רק כעבור מספר ימים, התברר לבעל העסק כי העסקה בוצעה באמצעות פרטי אשראי שהושגו במרמה מאזרחים תמימים.

במסגרת חקירה סמויה שנפתחה בשיתוף חברות האשראי, התחקו חוקרי המשטרה ואיתרו עשרות מקרי הונאה נוספים שאירעו בירושלים ובמקומות שונים ברחבי הארץ, שגם בהם פעל הנאשם בדרך ערמומית, בכסות תרומה מעמקי ליבו לחיילי צה"ל, ובכך הצליח להונות עשרות בתי עסק בסכום כספי מוערך של כחצי מיליון ש"ח לאחר ששלח מאות מגשי פיצה, תרומות כספיות, והזמין יינות ומשקאות אלכוהוליים שונים בכספי אחרים.

 

 

ממצאי החקירה במשטרה העלו כי את פרטי כרטיסי אשראי, השיג הנאשם במרמה מבתי עסק ומאזרחים תמימים, תוך התחזות לנציג של חברות האשראי השונות.

בתאריך 17.4.24 הפכה החקירה לגלויה, בעת שאותר הנאשם (48) בבית מלון בעיר אשדוד. הוא נעצר על ידי בלשי המשטרה והועבר לחקירה ביחידת ההונאה בירושלים, לאחר שהצטברו נגדו מקרים רבים של עבירות הונאה ושימוש שלא כחוק בפרטי אשראי.

לאחר שמעצרו של הנאשם הוארך מעת לעת וגובשה תשתית ראייתית למעשיו הרבים, הגישה יחידת התביעות המשטרתית של מחוז ירושלים את כתב האישום נגדו, שכולל מקרים ואישומים רבים של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, ניסיון שימוש או שימוש ברכיב חיוני באמצעי תשלום.
פקד יבגני ברוורמן, קצין החקירות במפלג הונאה של מחוז ירושלים אמר: ״מתחילת המלחמה, פעל הנאשם בתחכום רב תוך יצירת מצגי שווא שונים באמצעותם השיג במרמה פרטי אשראי של אזרחים. הוא ניצל באופן ציני את כל נושא התרומות לחיילי צה״ל וכוחות הביטחון שנלחמים בחזית- נושא רגיש לכל אדם. הוא יצר קשר עם בתי עסק רבים והתחזה לנציג גוף עסקי ולעיתים כבכיר במשק, וביצע רכישת סחורה באלפי ש"ח במסווה של תרומה לחיילי צה"ל הנלחמים בגזרות השונות. במהלך החקירה, אספנו תיקי חקירה רבים ברחבי הארץ בהם פעל הנאשם באותה השיטה. לאחר שמיצינו את פעולות החקירה בעניינו, הוגש נגדו כתב האישום שכלל מקרי הונאה רבים. נמשיך לפעול ולהיאבק בעברייני ההונאה הפוגעים ברכושו של הציבור, בעלי עסקים ואזרחים תמימים. לצד זאת, אנו שבים ומתריעים בפני הציבור- כי יש לנקוט במשנה זהירות ולהימנע ממסירת פרטי אשראי ופרטים אישיים לגורמים שאינם מזוהים".

תגיות:

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר