(צילומים: ארנון בוסאני ,שמוליק יידוב, מיכל פישמן-רואה)
(צילומים: ארנון בוסאני ,שמוליק יידוב, מיכל פישמן-רואה)

סוכות וחול המועד: היכן מטיילים בירושלים והסביבה?

הטבע במרחק נגיעה: פארקים, מסלולים וריאות ירוקות בעיר והסביבה - כל האופציות לטיול משפחתי. חג שמח ומהנה

פורסם בתאריך: 5.10.17 18:48

החל מערב חג סוכות ולאורך חול המועד, צפויים לצאת המוני מטיילים מירושלים ומחוצה לה ולפקוד את העיר וסביבתה. המוקדים העיקריים שאליהם נוהגים כל שנה להגיע, הם הפארקים בתוך ירושלים ובעוטף העיר. ירושלים אמנם נחשבת עיר צפופה וסואנת, אבל ניתן למצוא בה את הפארקים הגדולים בארץ, כדוגמת פארק ירושלים שמקיף את העיר ומכיל בתוכו ארבעה פארקים שונים, מצפה נפתוח ויער רמות ששם תתקיים פעילות לכל המשפחה, עמק הצבאים, ועוד מגוון של פארקים מוריקים ומוצלים שונים עם פעילות לכל המשפחה בתוך העיר, ובסביבה הקרובה לה. הטבע במרחק נגיעה.

 


פארק ירושלים

פארק ירושלים הוא הפארק המטרופוליני הגדול בארץ, והוא כולל בתוכו ארבעה פארקים; עמק הארזים, עמק מוצא, נחל רפאים ונחל צופים. הפארק נמצא על הטבעת ההיקפית של העיר ומשתרע על שטח של כ־15,000 ק"מ. הפארק כולל שביל אופניים היקפי באורך של 45 ק"מ, ותוכלו למצוא בו מגוון רחב של אטרקציות מעניינות לכל המשפחה; מסלולי הליכה, מגרשי ספורט, מסלולי רכיבה על אופניים, צמחייה ענפה, אתרים היסטוריים. ואם יתמזל מזלכם תוכלו לפגוש את דיירי הפארק; תנים, שועלים, צבאים וציפורים נדירות.

פארק ירושלים (צילום: שמוליק יידוב)

פארק ירושלים (צילום: שמוליק יידוב)

פארק עמק הארזים – נמצא מצפון לכביש 1, בין סיבוב מוצא למחלף גולדה מאיר. במרכז הפארק זורם מקטע של נחל שורק. ניתן לטייל בפארק רגלית לכיוון הגן הלאומי עיינות תלם שעובר תהליך שיקום, ולראות שרידי מבנים עתיקים, בתי אבן מתחילת המאה ה־20, מערות, טרסות, בוסתנים וממיטב עצי ארץ ישראל. שביל ירושלים עובר בעמק הארזים ומחבר את שביל ישראל לתוך ירושלים.

פארק נחל צופית – אי ירוק ששוכן בין רמת שלמה בצפון ורמת אשכול בדרום. בפארק ישנם שבילי אופניים, אזורי משחק ופיקניק.
פארק עמק מוצא – נמצא בין המדרונות של מבשרת ציון והר חרת לבין בית זית ועין כרם. בפארק יש עתיקות, מעיינות, אגם עונתי, מטעי זיתים וכרמים.
פארק רפאים – אחד מיובליו המרכזיים של נחל שורק. נמתח לאורכו של נחל רפאים, בין מלחה, גן החיות התנ"כי, מעיינות וואלג'ה ומורדות גילה. עמק רפאים שופע מעיינות.

רוכבים על אופניים בפארק ירושלים (צילום: ענת כהן יחסי ציבור)

 מצפה נפתוח ויער רמות

מצפה נפתוח ויער רמות נמצאים בין שכונת רמות לנחל שורק. בין הרחובות משעול הדקלים, דרך החורש ומשעול מורן. אזור מצפה נפתוח משמש כאתר נופש ופנאי לתושבי השכונה וסביבה. במקום צמחייה רבה ומגוונת, צבאים, מעורות שועלים, תנים, דורבנים וציפורים. כזכור, כפי שפורסם ב"כל העיר", בשנים האחרונות מתנהל מעקב עיקש של תושבי השכונה ופעילי טבע לשמר את המקום אל מול הרצון להקים פיסה נדל"נית.

פארק נפתוח (צילום: ענת כהן יחצ)

פארק נפתוח (צילום: ענת כהן יח"צ)

ביער רמות מסומנים שני שבילי טיול מעגליים. נקודת היציאה הנוחה לשני השבילים העוברים ביער רמות מתחילה ומסתיימת בגן הקיפוד: שביל מצפה נפתוח (סימון שחור), שאורכו כ־1.5 ק"מ. פסגת השביל חושפת את נופי הכפר ליפתא (נפתוח) ואת השכונות הצפוניות של ירושלים ובהן גבעת שאול, הר חוצבים, פסגת זאב ונבי סמואל. השביל סובב את פסגת ההר ושב לנקודת המוצא.

שביל הצבאים (סימון אדום), שאורכו כ־2.5 ק"מ, שבהם יש סיכוי גבוה יותר לראות צבאים.
קק"ל מזמינה את הציבור לפסטיבל סוכה ירוקה ביום שישי, 6.10, פעילות קהילתית של מוסיקה ומחזור: בשעה 09:15 יתקיים טיול למשפחות בפארק טבע ומורשת מצפה נפתוח, לא מתאים לעגלות. נפגשים בחניון קק"ל, צמוד לגן הקיפוד, רמות ב'. חונים קרוב לדרך החורש 90. לאחר הסיור יתקיימו פעילויות יצירה של כלי נגינה מחומרים ממוחזרים בשעה 11:30 צלילי פלא – יצירת צלילים ירוקים, כלי מוזיקה עם הופעה -מנגנים באהבה למען הסביבה. בשעה 14:00 המילה המודברת-פואטרי סלאם-אירוע בו משוררים קוראים או מדקלמים יצירה מפרי עטם בסגנון "ספוקן וורד" (מילה מדוברת). כניסה חופשית, אפשר להביא אוכל לפיקניק בטבע.

 


עמק הצבאים

עמק הצבאים שנמצא בין גבעת מרדכי, צומת פת, וכביש בגין (ניתן לכתוב בווייז פארק הצבאים), נפתח במרץ 2015. מדובר בפנינת טבע המשתרעת על פני כ־250 דונם בלב ירושלים. סיפור הקמת הפארק הוא ניצחון של הקהילה המקומית שחברה לארגונים הירוקים אל מול אנשי הנדל"ן; בשטח הפארק היתה להקת צבאים שעם השנים נדחקו לשוליים בשל בניית נדל"ן מואצת ומטרדים נוספים אחרים כמו כלבים שוטים וכו'. במקום היתה כוונה לבנות פיסת נדל"ן, אולם לאחר מאבק עיקש של השכנים מסביב וארגוני הירוקים הוחלט להשאיר את הפארק כשטח פתוח לרווחת הציבור. עמק הצבאים נחשב לאתר הטבע העירוני הגדול בארץ, והוא תוצר של תכנון בשיתוף קהל.

פארק עמק הצבאים (צילום: מיכל פישמן-רואה)

פארק עמק הצבאים (צילום: מיכל פישמן-רואה)

אם תהיו בשקט, תוכלו לפגוש צבאים (כדאי להצטייד במשקפת). בפארק ישנם חמש בריכות מים שמוזנות על ידי מערכת אקולוגית שממחזרת מים, שבילי הליכה שחלקם מונגשים ומאפשרים תצפית על האגם שבמרכז הפארק ועל השטחים הפתוחים, פינות ישיבה, נחלים זורמים, עמדות תצפית על ציפורים, אי מלאכותי מרכז מבקרים עם גג ירוק שופע. על אף גודלו, הביקור בפארק אינו ארוך. וכדאי לקחת בחשבון שאין שם פינות מוצלות וברובו הוא חשוף לשמש. הכניסה לפארק בחינם.

 

 

 


גן סאקר

שבילי אופניים, מגרש החלקה, מגרשי ספורט ומתקני שעשועים – גן סאקר הוותיק נחשב לאחד מהפארקים הגדולים בעיר, בהיותו משתרע על פני כ־163 דונמים, לאורך שדרות יצחק בן צבי ולמרגלות גבעת הכנסת. הכניסה לגן נמצאת בכתובת שדרות יצחק בן צבי 1.

גן סאקר (צילום: ארנון בוסאני)

הגן שנקרא על שם הארי סאקר, עסקן אנגלי ציוני, מתוכנן בהשראת סגנון פארק אנגלי המאופיין בנוף פתוח, מדשאות רחבות ידיים, עצי נוי ושבילים בשוליים, דבר המדגיש את גודלו. בחלקו המערבי, נבנה בית קברות לחללי מלחמת העצמאות.

בגן ישנם שבילים להולכי רגל ושביל לרוכבי אופניים המתחיל בחלקו הצפוני, ממשיך לעמק המצלבה, ממשיך לאורכו של רחוב הרצוג. בנוסף יש מגרשי כדורגל וכדורסל, מגרש להחלקת סקייטבורדים וגלגליות, שני אזורי משחק לילדים, בעלי אופי שונה. כמו כן, בגן סאקר נמצאת התחנה לחקר ציפורי ירושלים ואנדרטה לזכר חללי חטיבת הראל שנפלו במלחמת יום העצמאות.


גן הפעמון

פיקניקים מוצלים, סקייטפארק ודרקון בשם ג'רי – גן הפעמון, או בשמו המלא גן פעמון הדרור, הוא אחד מהגנים הגדולים בעיר. הגן קיבל את שמו בשל פעמון החירות המפורסם, העתק של פעמון הדרור של פילדלפיה שהוצב במרכזו לכבוד חגיגות ה־200 של ארצות הברית.

גן הפעמון (צילום:עידו צימרמן)

גן הפעמון (צילום: עידו צימרמן)

הכניסה לגן מרחוב קרן היסוד. שטחו של הגן מתחיל בעמק רפאים שבמושבה הגרמנית ועד הרחובות ז'בוטינסקי וקרן היסוד בטלביה. הגן ממוקם מול שכונת ימין משה הציורית ובמרחק הליכה של דקות ספורות מרבים ממלונות הפאר של העיר, ביניהם מלון ענבל, הצופה על הגן, מלון המלך דוד וממילא.
גן הפעמון הוא מקום מצוין לפיקניק, עם מדשאות, אזורים מוצלים, ומתקנים רבים לילדים ולמבוגרים. ביניהם מגרשי כדורסל וכדורגל, סקייטפארק, מתקני שעשועים ופסל דרקון מבטון (השילוט במקום אומר שהדרקון מכונה ג'רי) שאפשר לטפס עליו. בגן הפעמון נמצא גם תיאטרון הקרון, אשר מעלה הצגות לילדים ומבוגרים.

 

 

 


גן העצמאות

גן העצמאות הוא ריאה ירוקה גדולה – במרכז העיר שנמצאת מזרחית לרחוב המלך ג'ורג', רחוב אגרון, רחוב הלל, ובית הקברות ממילא הישן. המקום משמש לנקודת התרעננות למטיילים, קונים ולעובדים במרכז העיר. כמו כן, הוא נחשב למקום טוב לפיקניקים ויש פארק משגע.

גן העצמאות (צילום: מיכל פישמן רואה)

גן העצמאות (צילום: מיכל פישמן רואה)


סטף

סטף, הוא יעד תיירותי אטרקטיבי אשר מושך אליו מבקרים בכל חודשי השנה, כיוון שהוא גם מוצל וניתן לטייל בו גם בימים החמים. היער שוכן בהרי ירושלים, דרומית למבשרת ציון, מרחק נסיעה של 10 דקות מהעיר. תמצאו בו שבילי הליכה העוברים בין מעיינות, טרסות חקלאיות, אתרים ארכיאולוגים ושפע של צמחייה. המסלולים מגוונים בדרגות קושי שונות. יש לקחת בחשבון שחלק מהמסלולים תלולים כיוון שנמצאים בין ההרים.

סטף (צילום: מיכל פתאל)

סטף (צילום: מיכל פתאל)

בסטף נובעים שני מעיינות; עין ביכורה ועין סטף. קק"ל בנתה מחדש את הטרסות שנותרו במדרונות ההר ומשחזרת בהם את החקלאות ההררית המסורתית, תוך שימוש בשיטות השקיה עתיקות. בטרסות נשתלו עצי פרי מכל הארץ, שהיו בסכנת כליה כגון עצי תאנה, גפן וזית. בסטף, נמצאים הר איתן, הר חרת והר טייסים. פסגות אלה, מהגבוהות ומהיפות שבהרי ירושלים, מציעות למבקרים שבילי הליכה רבים מדרגות קושי שונות: שביל המעיינות – מסלול מעגלי קצר, שמיועד לכל המשפחה ואורכו כקילומטר אחד, בנתיב מוצל וכמעט מישורי. נקודת ההתחלה והסיום היא החנייה התיכונה באתר סטף. המסלול עובר באזור הבוסתנים סביב עין סטף, מעיינות וניקבה קצרה המחייבת זחילה כפופה במים רדודים, שמאתגרת את הילדים, לצד שרידי מבנים.

פינת עופר ושביל חקלאות הבעל – מסלול מעגלי למיטיבי לכת שמתחיל בחנייה העליונה וחוזר אליה. אורכו של המסלול כ־3.5 ק"מ. קחו בחשבון שלא כל המסלול מישורי והוא מכיל עליות וירידות. המסלול עובר דרך מעיינות, אזורי חקלאות נרחבים היסטוריים, טיפוסיים לאזור שנקראים על שם האל הכנעני בעל, מטעי זיתים, שקדים ועוד.

מסלול מהחניה העליונה אל נחל שורק – מתאים למיטיבי לכת. מתחיל בחנייה העליונה עד לעינות ביכורה וסטף. מהמעיינות ממשיכים לגרם המדרגות הכחול עד לנחל שורק. חלק מהמסלול חשוף לשמש. ליער סטף כדאי להגיע ממחלף הראל, ומשם לפנות לכביש 3965 לשדרות החוצבים, ולאחר נסיעה של כ־3.5 קמ' מגיעים לכיכר סטף, ומשם להתקדם בהתאם לשילוט.


פארק עין חמד

לפארק הלאומי עין חמד נמצא מדרום לכביש תל אביב־ירושלים, ממזרח לכפרים עין רפא ועין נקובא ומול הכפר אבו גוש וקיבוץ קרית ענבים. כ־10 דקות נסיעה מירושלים. בפארק עין חמד שנמצא בפיתולי הדרך לירושלים, מתחם הפיקניקים ומתקני המשחקים (גם מונגשים) כולל מדשאות בצל העצים, שירותים וברזיות. בחלקו הדרומי של הגן ישנו מבצר צלבני, שככל הנראה שימש בעבר כחווה חקלאית. שרידי המבצר שומרו והם מוסיפים לגן פן היסטורי ומעניין. במקום זרימת מי נחל מוסנקים, על ידי מערכת סגורה שאוספת את מי המעיינות. מסלול הליכה מעגלי המוביל למערת קבורה (דרומית לנחל), מימי בית ראשון. בתקופה הצלבנית קראו למקום 'אקווה בלה – מים יפים'. בזכות פלג המים שזרם בו, חלק מנחל כסלון. למעוניינים, במקום ישנו חניון לילה עם תאורה, שירותים ומטבח שדה בסיסי. דמי כניסה: 22 שקלים למבוגר, 9 שקלים לילד.

עין חמד (צילום: יוני שילה)

עין חמד (צילום: יוני שילה)

 

 

 

 

 

 

 


גן לאומי הרודיון

הגן הרודיון נמצא סמוך ליישובים נוקדים ותקוע. בהרודיון קרא המלך הורדוס תיגר על איתני הטבע, ובנה את אחד המבנים הנועזים ביותר בעולם הקדום. כאן, בפסגת ההר בגבול מדבר יהודה, באתר שבו ביקש לימים להיקבר, הקים ארמון קיץ, שנחשב פלא אדריכלי גם בימינו. רשות הטבע והגנים מזמינה אתכם לפעילות: "תככים ומזימות בהרודיון"- מסע תיאטרלי "חופר" וחושפני המגלה טפח ומכסה טפחים מסודות ההר, עד שהאמת תצא לאור, בתאריכים 10-8 לאוקטובר.

כמה זמן נדרש לבנות הר? כמה כוח צריך בשביל לזרוק אבן בליסטרה? עד מתי אוגוסט 132? ומי יותר נאה – הורדוס או בר כוכבא? כל זאת ועוד, עם שחקני תיאטרון 'מקום' בעלי מלאכות קדומות, נגנים, מורדים, מדריכים ומלך אחד. הפעילות ללא תשלום, פרט לדמי הכניסה לאתר, ומותנית במזג האוויר.

הרודיון (צילום:דורון ניסים)

הרודיון (צילום:דורון ניסים)

סדנאות ומלאכות קדומות יתקיימו במשך כל שעות הפעילות ובתשלום סמלי. סיורים מודרכים ייצאו מהכניסה לאתר בין השעות 10:00 – 15:00 (בכל שעה עגולה). בבית הכנסת תתקיים הצגה בשעות 10:45, 11:45, 12:45 ו-13:45. בתאטרון תתקיים הצגה בשעות 11:30, 12:30, 13:30 ו-14:30.

למגיעים מירושלים: לפני הכניסה לשכונת הר חומה, פונים במעגל התנועה ביציאה השנייה ימינה, נוסעים כ־7 ק"מ בכביש מס' 398 מהר חומה לכיוון תקוע־נוקדים וכ־2 ק"מ לפני צומת תקוע פונים שמאלה בעקבות השילוט להרודיון עד מגרש החניה. עלות כניסה למבוגר 29 שקלים, לילד 15 שקלים. כניסה חינם למנויים.

במהלך חוה"מ סוכות בין התאריכים 10-8.10, תציב קק"ל סוכות נצח כשרות לרווחת הציבור ביערות ברחבי הארץ. בין האתרים: סטף, בר בהר, חניון אשתאול, חניון הזיתים ביער צרעה, פארק קנדה, יער בן שמן חניון מקסיקו, חניון החרובים בפארק רמת מנשה. תהנו.

תגובות

תגובה אחת
תגובה אחת

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר