הכותל המערבי (צילום: אורן בן-חקון)
הכותל המערבי (צילום: אורן בן-חקון)

הכותל בירושלים: סחבת בהקמת רחבת תפילה שלישית

פורסם בתאריך: 29.1.17 14:37

לפני שנה, ב־31.1.16, התקבלה בממשלה ההחלטה על המתווה להקמת רחבת תפילה שלישית במתחם הכותל המערבי, שמיועדת לאפשר תפילה שאינה רק אורתודוקסית. אולם למרות ששנה חלפה לה, צעדים לקידום המתווה כלל לא נעשו עד כה, כולל הצעד הראשון שהותווה – מינויו של יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי, כמי שיוציא לפועל את פרויקט הקמת רחבת התפילה השלישית.

בישיבת הממשלה שהתקבלה לפני שנה הוחלט ברוב של 15 מול חמישה שרים על יישומן של המלצות הצוות המייעץ לסוגיית הסדרי התפילה בכותל המערבי, בראשותו של עו"ד אביחי מנדלבליט, כיום היועץ המשפטי לממשלה. יצוין כי ההמלצות שאושרו בממשלה הוסכמו מראש על ידי כל הצדדים למשא ומתן – רב הכותל, הסוכנות היהודית, ממשלת ישראל, נשות הכותל, התנועה הקונסרבטיבית הישראלית והעולמית והתנועה הרפורמית הישראלית והעולמית.

ההחלטה דאז קבעה, כידוע, כי תוקם רחבת תפילה ייעודית חדשה בחלק הדרומי של הכותל המערבי ובצמוד לרחבה המוכרת. עוד נקבע שהרחבה תהווה חלק אינטגראלי מהכותל והיא תנוהל על ידי מועצה שבה תשב בין היתר נציגות של נשות הכותל. כמו-כן, היא תכלול אפשרויות תפילה שאינן רק אורתודוקסיות, ובכלל זה אפשרות תפילה כמנהג נשות הכותל בהפרדת מחיצה, ואפשרות לתפילה מעורבת של גברים ונשים.

כזכור, בבדיקה שערך "כל העיר" לפני למעלה מחצי שנה, סירב משרד ראש הממשלה להגיב לנושא, ואילו רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים הרב שמואל רבינוביץ שליט"א אמר כי "אני מתפלל שנשות הכותל תאזורנה אומץ ותכרזנה כי הן עוברות לקשת רובינסון לתקופה של שנה, כך שלראש הממשלה יתאפשר לגבש פתרון יעיל לטובת הצדדים כולם".

בתשובה לפניית "כל העיר" השבוע אמר הרב רבינוביץ "התגובה הנ"ל בעינה עומדת".

השבוע אומרת ענת הופמן, יו"ר ארגון נשות הכותל, ל"כל העיר" כי "מתווה הכותל, כלשונו הוא באמת מתווה – מפת דרכים, מה הצעד הראשון ומה הצעד השני וכן הלאה. אבל המדינה לא עשתה אפילו את הצעד האשון. הצעד הראשון היה צריך להיות המינוי של נתן שרנסקי מטעם הסוכנות היהודית, בתקן מי שירים את הפרויקט. אני לא יודעת למה זה לא קרה, אבל הסיבה שאני יכולה להעריך, היא שאחרי שממשלת ישראל, הממשלה שלנו, הצביעה בעד המתווה עם רוב של 15 בעד ו־5 נגד, הם לא קיימו את ההחלטה שלהם. הם אף פעם לא כתבו לי למה הם לא מיישמים את ההחלטה הזאת, ומתברר לגודל הזוועה שהרבה מהחלטות ממשלת ישראל לא יושמו. אפילו רובן".

שרנסקי עצמו מתייחס לנושא ואומר השבוע ל"כל העיר":

הרי תגובה לציטוט של נתן שרנסקי: ראש הממשלה נתניהו הוא אחד הפוליטיקאים היחידים בישראל שבאמת מבין את החשיבות שבקיומן של קהילות חזקות ותוססות בתפוצות. הקהילות האלה, על כל זרמיהן, הן בנות בריתנו הטבעיות כשאנחנו נאבקים באנטישמיות ובחרמות, למשל. אם ברצוננו לנצח את אויבינו, עלינו להתפייס עם אחינו. ישראל חייבת להיות מקום שבו כל יהודי מכל תנועה ומכל זרם ירגיש שייך. זו החשיבות שבמתווה הכותל: הוא מעניק תחושת שייכות לכולנו. הצעת חוק הכותל, שהגישו לאחרונה הסיעות החרדיות, שמה ללעג את הניסיונות להשיג אחדות בעם היהודי והיא זורעת פילוג וקיטוב. אבל המתווה עדיין על השולחן. נעשים מאמצים למצוא דרך לפשרה ואני סבור שמוטב שהמאמצים יעשו באופן שקט ולא בפרהסיה. נכון שהמתווה נכנס להקפאה בפועל, אבל אני יודע שנתניהו מעוניין במציאת פתרון ואני חושב שצריך לתת לו ליהנות מן הספק ולאפשר מגעים שקטים בנושא, לטובת העניין".

 

 

 

 

תגובות

אין תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר