המוצץ שנשלף מגרונו של התינוק (צילום: דוברות הדסה)
המוצץ שנשלף מגרונו של התינוק (צילום: דוברות הדסה)

קרית היובל: תינוק בלע מוצץ במהלך השינה, רופאי הדסה הצילו את חייו

התינוק בן השנה וחצי, פונה באמבולנס לחדר המיון בהדסה עין כרם, לאחר שבלע את המוצץ במהלך שנתו. ד"ר איתי גרוס, רופא ילדים בהדסה שטיפל בו: "בהחלט נשקפה סכנה לחייו; בחדר הניתוח, כשהתינוק מונשם ומורדם, תמרנו והוצאנו את המוצץ מתוך חלל הלוע. הצלחנו להוציאו מבלי לבצע חתכים, ושלפנו אותו במלואו דרך הגרון"

פורסם בתאריך: 29.11.18 10:58

תינוק בן שנה וחצי בלע מוצץ במהלך השינה, ופונה בבהילות לחדר המיון בהדסה עין כרם לאחר שהיה בסכנת חיים – שם הרופאים הכניסו אותו לניתוח דחוף ושלפו את המוצץ.

בהדסה מספרים הבוקר, חמישי, ל"כל העיר", כי התינוק בלע את המוצץ במהלך שנתו בביתה של המטפלת בקרית היובל. לאחר שזו שמה לב כי המוצץ בפיו נתקע עמוק בגרונו ולא היה ניתן למושכו, היא פינתה אותו במהירות למרפאת קופת החולים כללית הסמוכה ומשם באמבולנס להדסה.

ד"ר איתי גרוס, רופא ילדים אשר קיבל את התינוק בחדר המיון, מתאר: "התינוק הגיע עם מד"א ובליווי רופא קופת חולים וסבל מקוצר נשימה משמעותי ביותר. היה לו מעבר אוויר מאוד צר ורק בזויות מסוימות הוא הצליח לנשום, בקושי רב ותוך כדי שהוא מחרחר. בהחלט נשקפה סכנה לחייו. הבנו מהמנח של המוצץ שלא ניתן לשלוף אותו בחדר המיון, למרות מאמצים של צוות רב תחומי שהגיע מייד. לאחר שיוצב מצבו, כולל הנשמה והרדמה בצינורית שעקפה בזהירות את המוצץ, הוא הועבר בדחיפות לחדר ניתוח".

ד"ר מנחם גרוס, מנהל היחידה לאף אוזן גרון בילדים וד"ר ניר הירשהורן, מומחה אף אוזן גרון בילדים, ניתחו את התינוק יחד עם צוות הרדמה בכיר בהליך עדין ומורכב. "המוצץ, מוצץ סטנדרטי לחלוטין בעל בסיס וידית מפלסטיק קשיח, נתקע בכניסה לבית הדיבור והוושט. זו בהחלט הפעם הראשונה שבה אנו נתקלים במצב שכזה" מספר ד"ר גרוס. "הסכנה היתה שדרכי האוויר העליונות ייחסמו בשל היותו של המוצץ נעוץ עמוק בגרונו של התינוק באופן רוחבי. בחדר הניתוח, כשהתינוק מונשם ומורדם, תמרנו והוצאנו את המוצץ מתוך חלל הלוע. הצלחנו להוציאו מבלי לבצע חתכים, ושלפנו אותו במלואו דרך הגרון".


טיפול נמרץ ילדים בהדסה (צילום: דוברות הדסה)

טיפול נמרץ ילדים בהדסה (צילום: דוברות הדסה)


"אכן מדובר במוצץ רגיל, אשר חלקו הקדמי סיליקון אך כל השאר עשוי פלסטיק קשיח", אומר ד"ר גרוס, "בעבר פחדו מבליעת מוצצים שהיו עשויים מגומי, אבל כיום מייצרים מוצצים עם חלק מפלסטיק וקוטר רחב כדי שמקרה כזה לא יקרה ואכן לא ברור כיצד זה קרה".

לאחר מספר ימי טיפול ביחידה לטיפול נמרץ, כשהוא מונשם ומורדם, התעורר הילל והועבר למחלקה לכירורגיה ילדים, כשהוריו שוהים לצידו כל העת.

חגי ניסני, אביו של הילל, מספר: "לפני מספר ימים קיבלתי טלפון ובו הודיעו לי שהילל בלע מוצץ שלם. המטפלת שלו לא איבדה עשתונות, מיהרה איתו לקופת חולים ותוך דקה הם היו שם. במרפאה ניסו לשמור על נתיב אויר ולהוציא את המוצץ ואליהם חברו אנשי מד"א שסייעו להם במאמצים הללו. מד"א פינו אותו במהירות להדסה".

"אני באמת רוצה להודות לכל כך הרבה אנשים שבזכותם הילד שלי איתי", אומר בהתרגשות האב חגי. "קודם כל למטפלת שלו, שעשתה באמת את הדבר הכי נכון ומהיר שניתן לעשות תוך כדי מצב מאוד לא פשוט, לאנשי קופת חולים ולצוות מד"א שפינה אותו במהירות, לבית החולים הדסה עין כרם בכלל ובפרט לד"ר מנחם גרוס ולצוות היחידה לטיפול נמרץ ילדים שפעלו במסירות מופלאה ועשו הכל עבורו, וגם לצוות מחלקת כירורגיה ילדים בהדסה עין כרם שם שהינו לקראת שחרור, וכולם ככולם עשו הכל על מנת שהילל יחזור לעצמו. תודה רבה לכולם".ד"ר סער חשביה, מנהל מיון ילדים בהדסה עין כרם: "המקרה הזה מדגיש שוב כמה חשוב הקשר בין הרופאים שלנו במיון, לבין הרופאים בקהילה ואנשי ההצלה, מד"א. הטלפון הראשון הגיע מהרופא בקופת החולים כשהוא פגש את הילד ואבחן את מצבו ואף המשיך לעדכן אותנו טלפונית לאורך כל הדרך. כך, כשהגיע לחדר המיון היינו ערוכים עם ציוד מתאים ועם צוות נרחב של רופאי אף אוזן גרון, טיפול נמרץ ילדים רפואה דחופה ומרדימים. זה בהחלט סייע בטיפול היעיל ביותר שניתן היה להעניק להילל התינוק".

תגובות

2 תגובות
2 תגובות

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר