מצלמות מהירות בכביש בגין (צילום: אורן בן חקון)
מצלמות מהירות בכביש בגין (צילום: אורן בן חקון)

היוזמה לתוספת מצלמות בכביש בגין: מסחטת כספים או פתרון בטיחותי?

בעקבות התאונה הקטלנית במחלף הרוזמרין שנגרמה בשל מרוץ מכוניות, מקודמת יוזמה להצבת מצלמות נוספות בכביש בגין. מנגד עולה הטענה כי המצלמות לא הוכיחו את עצמן במניעת תאונות וכי יש לעלות את מהירות הנסיעה בבגין

פורסם בתאריך: 9.11.19 18:53

על רקע התלונות החוזרות של תושבים על מרוצי כביש מסכני חיים שמתקיים במוקדים שונים בכביש בגין, ובעקבות התאונה הקטלנית במחלף הרוזמרין שבה נהרג שוקי כהן ז"ל ואשתו ענת כהן נפצעה קשה, עולה באחרונה יוזמה הקוראת להתקנת מצלמות לאכיפת מהירות מופרזת במקומות נוספים בציר התחבורה הראשי של העיר. מנגד, כבר זמן ארוך שנשמעים קולות אחרים – כאלה שבכלל קוראים להגדיל את מהירות הנסיעה המותרת בכביש. אותם קולות טוענים שמצלמות האכיפה אינן מונעות תאונות וכי יעילותן לא הוכחה. אז האם מדובר בפיתרון בטיחותי או במסחטת כספים?

את היוזמה להצבת מצלמות מקדם גם עופר איובי, יועץ בכיר לראש העיר ליאון ובעבר יו"ר מינהל קהילתי גילה. איובי אף פנה למשטרת התנועה ולמשרד התחבורה בבקשה להציב עוד מצלמות אכיפה. בשיחה עם "כל העיר" הוא מדגיש כי "תופעת מרוצי מכוניות היא לא רק בכביש בגין לכיוון גילה, היא גם קיימת בכביש המוביל לפסגת זאב. בכל כביש שיש בו אפשרות לנסיעה מהירה יש מרוצי מכוניות – לכן צריך ליישם את ההצעה שאני מעלה – להתקין עוד מצלמות מהירות בכביש בגין. ממחלף גבעת מרדכי ועד צומת הרוזמרין אין מצלמות, חייבים להציב שם מצלמות מהירות עם התראה ושילוט שיש מצלמות אכיפה".


 הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ של "כל העיר עדכונים בזמן אמת"

 "כל העיר" ירושלים בפייסבוק 

 "כל העיר" ירושלים – גם באינסטגרם

 תושבי ירושלים – יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "כל העיר"[email protected]


בכביש בגין, כידוע, מותקנות שתי מצלמות לאכיפת מהירות מופרזת במוקד אחד בלבד לשני הכיוונים – במקטע שבין מחלף גבעת מרדכי לבין מחלף קרית משה. בתחום נסיעה זה רוב הנהגים מקפידים על נסיעה עד ל-80 קמ"ש, אולם במקטעים האחרים לאורך כביש בגין, נרשמים לא מעט מקרים של רכבים שנוסעים במהירות מופרזת. כפי שפורסם בהרחבה ב"כל העיר", תושבי גילה ובית צפאפא התלוננו מספר פעמים על קיומם של מרוצי כביש, כאשר לטענתם המשטרה לא פועלת מספיק באזור. במשטרת ירושלים טענו בתגובה כי "לא מוכרת כל תופעה של תחרויות או מרוצים בכבישים אלו".


מצלמות מהירות בכביש בגין (צילום: אורן בן חקון)

מצלמות מהירות בכביש בגין (צילום: אורן בן חקון)


הטענות על מרוצי הכביש המסוכנים קיבלו משנה תוקף בראשית חודש אוקטובר, כאשר במהלך חג ראש השנה התרחשה במחלף הרוזמרין תאונה קטלנית במהלכה נהרג יהושע (שוקי) כהן ז"ל ואשתו ענת כהן נפצעה באורח קשה – היא עדיין מאושפזת במצב קשה בבית החולים שערי צדק. נגד הרכב הפוגע הוגש כתב אישום שמייחס לו עבירה של 'המתה בקלות דעת'. מכתב האישום עולה כי שני נהגים נסעו בכביש בגין במהירות שיא שהגיעה לעתים ל-225 קמ"ש, תוך כדי שהם מסכנים את הנהגים האחרים. כתב האישום מצוין כי הנאשם המרכזי, בן 27, תושב בית צפאפא, נסע לתוך צומת הרוזמרין במהירות, ולאחר שאיבד שליטה על הרכב הוא התנגש בעוצמה ברכב של הזוג כהן שעמד כידוע באור אדום בצומת.

איובי מוסיף כי הצבת המצלמות אינה מספיקה, ויש לתגבר גם את הנוכחות המשטרתית. "למרות שיש מצלמות לא כולם נרתעים מהן", הוא מסביר, "לכן צריך שבימים המועדים לפורענות, ובדרך כלל זה בשישי בערב ובשבת בבוקר, המשטרה תציב ניידת בכביש. המשטרה בזמן הזה חייבת להגביר נוכחות. הרי כל בר דעת יודע שכשהוא רואה מכונית שמשודרגת בצמיגים, במנוע משופר, באגזוזים וכו', זה סימן שצריך לבדוק את הרכב. מדובר במפלצת קטלנית, שלא צריכה לנסוע במהירות מופרזת סמוך לכלי רכב אחרים".


עופר איובי (צילום: Kopitchinski & Yado photography)

עופר איובי (צילום: Kopitchinski & Yado photography)


איובי מספר כי לפני שלוש שנים הוא ניסה לקדם מול משטרת ירושלים ומול משרד התחבורה תוכנית להוספת מצלמות בכביש בגין, אך ללא הצלחה. "אני מתכוון לפנות שוב למשטרה", אומר איובי השבוע, "וגם למשרד התחבורה. התאונה הקטלנית במחלף הרוזמרין בגילה זה דגל אדום שאמור להעיר את כל הנוגעים בדבר לעשות פעולה. אם אנחנו לא נעשה את זה עכשיו, אנחנו נמצא את עצמנו מדברים שוב על 'תוכנית להצבת מצלמות' בתאונה הקטלנית הבאה, חס וחלילה. אני לא אוריד את זה מסדר היום", מבטיח איובי, "כבר בשבוע הבא נקיים פגישה במינהל הקהילתי בגילה במטרה לבחון כיצד ניתן לקדם פה מאבק רציני להוספת מצלמות".

***

אולם מנגד, כאמור, למצלמות המהירות בכביש בגין (ובכלל) יש לא מעט מתנגדים אשר טוענים כי לא מדובר על פתרון אמיתי לבטיחות משתמשי הדרך.

אחד המתנגדים הוא עו"ד מוטי אורנג', סגן יו"ר ועדת התחבורה בלשכת עורכי הדין בישראל, שטוען בשיחה עם כל העיר כי "המצלמות האלה התגלו בדיעבד כלא אמינות, ובכל העולם לא הוכח קשר בין מצלמות מהירות לבין הורדת המהירות בפועל. מה שכן עוצר עבריינות כביש זו הצבת משטרה בדרכים. יותר ניידות, יותר אופנועי משטרה שנותנים דוחות. אני בעד אכיפה, אבל שזו תהיה אכיפה שבאמת גורמת להורדת תאונות הדרכים".


שדרות בגין מצב קיים (צילום: תכנית אב לתחבורה)

שדרות בגין מצב קיים (צילום: תכנית אב לתחבורה)


עו"ד אורנג' הוא אחד ממובילי היוזמה שקוראת בכלל להגדלת מהירות הנסיעה המותרת בכביש בגין. "אנחנו רוצים להעלות את המהירות המותרת בכביש בגין מ-80 קמ"ש ל-90", הוא מציין ומסביר כי "מדובר בכביש רחב, וכביש שאפשר לנסוע בו במהירות גבוהה יותר. מבדיקה סטטיסטית שעשינו, אני יכול לומר בוודאות שרוב העבירות מסכנות החיים ומרבית תאונות הדרכים לא מתרחשות בגלל עבירות מהירות. כשאני אומר עבירות מסכנות חיים אני מתכוון לעקיפות מסוכנות, מעבר בקו הפרדה רצוף, אי מתן זכות קדימה ונהיגה בשכרות – אלו מובילות להרבה יותר תאונות".


עורך הדין מוטי אורנג' (צילום: מנדי שיף)

עורך הדין מוטי אורנג' (צילום: מנדי שיף)


אורנג' ממשיך וטוען כי "אנחנו סבורים שהעלאת המהירות בכביש בגין יכולה לגרום להקלה בזרימת התנועה, אבל כמובן שזו לא הסיבה המרכזית שמניעה אותנו. אנחנו רוצים שלא יבזבזו משאבים על נהגים שלא באמת עבריינים ומסכנים אף אחד. מגיעים אלי לא מעט נהגים שקיבלו קנס או עומדים למשפט ואני לא מבין למה. שלא יובל, אני לא בעד נסיעה במהירות מופרזת, אבל צריך להתאים את המהירות לכביש. אם אדם מסוים ייסע על 100 קמ"ש באזור עירוני בנוי שבו המהירות המותרת היא 50-  אז הוא בהחלט מסוכן, אבל כמובן שאי אפשר להשוות עבירה שכזו לנסיעה על 100 קמ"ש בכביש בגין".

***

ומה אומרים במשטרת על היוזמה? מבדיקת "כל העיר" עולה כי לא נרשמת כוונה מצד משטרת התנועה להציב מצלמות נוספות בכביש. לדברי גורמים בכירים במשטרת התנועה, "הצבת המצלמות מתבצעת באמצעות בחינה של מספר פרמטרים, כשחלק מהם זה הוא נסיעה בכביש, כמות תאונות שמתרחשת באותו מקטע, ובהתאם להמלצות ועדת קמא, שהתקבלו בשנה שעברה, שבחנה את פעילות מצלמות המהירות ברחבי הארץ".

"כל העיר" פנה לעיריית ירושלים ולמשרד התחבורה בשאלה על עמדתן בעניין הוספת מצלמות לאכיפת מהירות מופרזת בכביש בגין. בעירייה ובמשרד התחבורה ציינו כי הסמכות להצבת מצלמות נתונה בידי המשטרה.

בעיריית ירושלים ציינו בתגובתם כי "מצלמות מהירות זה בסמכות בלעדית של המשטרה, לעירייה אין סמכות לאכוף מהירות. המשטרה מציבה אותן על פי שיקול דעתה".בתגובה לדברי עו"ד אורנג' מציינים בעירייה כי "עומסי התנועה בשעות השיא הן נגזרת מהביקוש הגבוה לנסיעה בכביש. הגודש אינו תלוי בעיקרו במהירות הנסיעה. בשעות השיא, הביקוש בכביש גבוה יותר מהקיבולת של שלושת נתיביו וזו הסיבה לגודש. באשר למהירות הנסיעה, היא נגזרת ממהירות התקן שנקבעת ממספר קריטריונים הנדסיים כמו שיפועים, עיקולים, רוחב מציבים ורוחב שול וכדומה. עמדת עיריית ירושלים היא להשאיר את המהירות כפי שהיא".

משרד התחבורה: "נושא הצבת מצלמות האכיפה האוטומטיות בכביש בגין נמצא באחריות משטרת ישראל".

עוד נמסר ממשרד התחבורה: "מהירות הנסיעה בכביש בגין מותאמת כיום לגאומטריה הקיימת בכביש. גורמי המקצוע במשרד התחבורה אינם ממליצים להעלות את מהירות הנסיעה המותרת בכביש, מאחר שמדובר בדרך פרברית מהירה, עם כניסות ויציאות רבות, דבר שאינו מאפשר העלאה של מהירות הנסיעה מעבר למהירות הקיימת כיום. יתרה מכך, בכביש בגין קיימות מספר מנהרות באורך כולל של מאות מטרים המצריכות נסיעה במהירות נמוכה יותר, במטרה לשמור על בטיחותם של הנהגים והנוסעים בכביש".ממשטרת ירושלים טרם נמסרה תגובה לפניית "כל העיר".

 

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

4 תגובות
 1. מ.ירושלים

  ברוב שעות היום המהירות בבגין ובירושלים שואפת לאפס
  איובי תחשבו את לפתור את הפקקים והחניות בעיר

 2. אריה בן יעקב

  לעניות דעתי יש להציב מצלמות בעיקר בירידה מהרוזמרין עד קניון מלחה. ראשית נוהגים שם במהירויות גבוהות ושנית היו כבר מספר רב של תאונות במקטע הנ"ל.

 3. המסביר

  שוטרים לא תופסים אנשים בכביש סתם. הם מקבלים על זה בונוס שנספר להם לקבלת דרגה שזה שווה כסף. קל להבין שהבונוס על תפיסת רכב משודרג או רכב משתולל לא מצדיק לשוטר את המארב וההתעסקות בזה בליל שבת. יותר קל לעמוד בצומת ולרשום אלף דוחות על נעילת גלגלים בתמרור עצור ושאר שטויות. אם רוצים לשנות את המצב צריך רק לשנות את הבונוס לשוטר על תפיסה כזו. כל המצלמות מהירות האלה זה שחיתות אחת גדולה. במדינה מתוקנת מקבלי השוחד שהביאו עלינו את הצרה היקרה הזו כבר מזמן היו בכלא. אבל פה יד עדיין לוביסטים בתשלום ואדיוטים שימושיים שעוד מפמפמים את המצלמות האלה. הבוסים השמנים בהולנד שמייצרים את הזוועה הזו משפשפים ידיים בהנאה.

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר