ראש העיר בית שמש ד"ר עליזה בלוך (צילום: גיל כהן-מגן)
ראש העיר בית שמש בלוך (צילום: גיל כהן-מגן)

העיקר בלי נשים: בית שמש בעידן בלוך הופכת לעיר ללא שמות פרטיים

על הפשרה המגוחכת שהתקבלה בשבוע שעבר במועצת עיריית בית שמש בראשות ראש העיר בלוך, שנועדה לרכך את הדרת השמות הפרטיים של נשים משלטי רחובות העיר

פורסם בתאריך: 1.10.20 13:48

יש בבית שמש ראש עיר, ראש העיר בלוך, לא חשוב שם פרטי, ובעירייה, שתחת ראש העיר בלוך, לא חשוב שם פרטי, כן, קידמו בשבוע שעבר יוזמה להסתרת השמות הפרטיים של נשים, ושל גברים, בשלטי הרחובות בעיר.

מדובר במהלך שנולד מתוך פשרה, כך הסבירו בעיריית בית שמש, פשרה עם הנציגים החרדים הקיצוניים במועצה, שביקשו להסיר משלטי הרחובות את השמות הפרטיים של הנשים. אז מהי אותה פשרה? כל השמות הפרטיים יוסרו או יוצנעו, נשים וגברים כאחד.

פשרה? הרי זו התקפלות. זו הדרה.

להצניע את שמן הפרטי של גיבורות ישראל כמו חנה סנש, זו התחתית המבזה ביותר שאפשר היה להגיע אליה, תוך אשרור רעיונות אפלים של חרדים קיצוניים. הרי לא מדובר בשינוי קוסמטי על גבי שלט הרחוב – זהו צעד קיצוני, שמונע מתוך אג'נדה של נבחרי ציבור מפלגי הקצה של היהדות החרדית, שלא רוצים זיהוי של אישה בסביבתם, לא מרפק, לא ברך – ולא שם פרטי.

שם פרטי. לכל איש ולכל אישה יש שם שנבחר לרוב על ידי ההורים, זהו מרכיב משמעותי בזהות של אדם. קודם כל שמו הפרטי. טשטוש שמן הפרטי של נשים זהו מעשה בוטה של מחיקת זהות של ממש, גדיעת חלק אינטגרלי מאישיות – רק כדי לרצות את הפוליטיקה העדינה מול החרדים הקיצוניים, רק שלא ישברו את השותפות הפוליטית המדומה.

מהלך שמות הרחובות זה רק עוד פסיק בפעולותיה של קבוצה קטנה, אך ממוקדת, שכל כך משפיעה על אורח החיים החופשיים שלנו כאן. אנחנו מרגישה אותה בכל מקום, במיוחד בצמתים המרכזיים של חיינו – בנישואין, בגירושין ובמוות. ועכשיו גם ברחוב, מול הפנים שלנו.

אותה קבוצה קטנה שמנהלת לנו את תקציב המדינה, וחיש מהר פועלת לשנות את המציאות ברחוב, ולהכתיב את הנרטיב במרחב הציבורי. היום קוראים לזה פשרה, מחר זה היום-יום, הדרת שמות פרטיים של נשים תהפוך לנורמה, כי הרי יש לזה כבר תקדים. בית שמש תחילה.

אך כשההחלטה המקוממת הזו מגיעה עם חותמת 'כשר' מצד ראש העיר בלוך, אישה, אישה רבת פעלים, ד"ר, אשת חינוך, מורה, מחנכת, שצמחה בבני עקיבא, ועומדת בראשות אחת הערים עם תנופת הבנייה הגדולה בארץ, וגם עם הפוטנציאל להגדלת שמות הרחובות על שמן של נשים – זו פשוט יריקה בפרצוף. כדי למנוע את התפרקותה של הקואליציה השברירית בבית שמש, בלוך מוכנה לעשות צעד מסוכן לעבר המדרון החלקלק של החושך.

כך מתחילה המחיקה ההיסטורית הגדולה של נשים ענקיות שצעדו כאן.

אם זה קרה בבית שמש, הצעה שכזו יכולה גם לעלות במועצת עיריית ירושלים, ובעוד כמה שנים בגבעתיים, ובאשדוד ובקרית מלאכי ובחיפה, ואיפה לא. כשמוקדי השליטה נמצאים בידי קבוצות קטנות, עם כוח אלקטורלי עצום, שמשפיעות בפועל על חלוקת המשאבים במדינה, חלום בלהות שכזה לא נראה כל כך רחוק.

היקום דבר בישראל שידירו שמות פרטיים של נשים, שפועלן היה מספיק ראוי לכך שרחוב ייקרא על שמן? בירושלים, לדוגמא, מונצחת שמה של הלוחמת אסתר ציילינגולד ז"ל, שהדפה בידיה לוחמים ירדניים במלחמת העצמאות. עוד מונצחת בעיר הבירה שרה עזריהו, פעילה ציונית, פמיניסטית, סופרג'יסטית, אשת חינוך, ששימשה כציר בקונגרס הציוני וגם שמה של פרופ' סוזן דניאל-נטף, חוקרת יהדות באוניברסיטה העברית בירושלים, מונצח ברחוב.

ואין ירושלמי וירושלמית, חילוני, חרדי, דתי, נוצרי, מוסלמי, שלא מכיר את רחוב הנרייטה סאלד, על שמה של פעילת הציבור, אשת החינוך שהקדישה את חייה לציונות – שמה ראוי להתנוסס בגאון ברחובות העיר, לא בהיחבא.

עדיין, זו רק תחילתה של מהפכה, להשלמת הפערים לקריאת כמה שיותר רחובות בישראל על שמן של נשים מכל רבדי האוכלוסיה הישראלית.

ואולי, בעוד הרבה-הרבה שנים, עד 120 שנה, כשילד יחלוף עם אביו ברחוב בלוך בבית שמש, וישאל אותו 'אבא, מי זה בלוך?', אז, אולי, הוא יספר לו שפעם היה פה ראש עיר צדיק, שמחק את כל השמות הפרטיים של הנשים מרחובות בית שמש. ייתכן כי יום אחד, חלילה, לא יידעו אפילו שבעיר בית שמש היתה ראש עיר, אישה, שאת שמה הפרטי אסור לכתוב, גוועלד מלהזכיר.


 הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ – "כל העיר עדכונים בזמן אמת9"

 "כל העיר" ירושלים בפייסבוק 

 "כל העיר" ירושלים – גם באינסטגרם

 תושבי ירושלים – יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "כל העיר"[email protected]


יפעת ראובן (צילום: אתי נמיר)

יפעת ראובן (צילום: אתי נמיר)תגובות

23 תגובות
23 תגובות
 1. ירושלמית חילונית

  פרזיטים החוצה.לייבש אותם.בלי תקציבים ובלי מתן אזרחות.השותפים הטבעים של ביבי

 2. יהודה

  היא נשלטת עי מפלגות החרדים בעיר. חבל. חשבנו יהיה שינוי. כנראה כשפולטיקה מעניין את הישות ולא התפקיד. זו התוצאה

 3. אליעז

  אם לא נפעל לעצור את התדרדרותינו כחברה וכבני אדם, מקרה זה יכרסם בחיינו ובחיי הדורות הבאים להן ולהם נעשה עוול אם לא נעצור את הפשע החמור, הדרה היא מחיקה של האמת, הזהות והתרבות, אשתף את הכתבה החשובה הזו.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  בואי נתחיל מכך שחנה סנש לא היתה גיבורת ישראל .הבריטים שלחו אותה והיא היתה סוג של מתאבדת! דבר שני אותי לימדו שאם מתעצבנים סימן שלא צודקים ואם את כ"כ מאמינה בשיוויון בין המינים .אז תרגעי ואל תיתני להם במה …..

 5. שקולניק אירית

  בסין בנות לא קיבלו שם פרטי.קראו להן "רימות באורז" ובסוף רצחו תינוקות בנות בשיטתיות. ככה זה כשמוחקים את השם של הבת ולא רואים בה אדם.בסוף ירצחו נשים וילדות חופשי ולאף אחד לא יהיה אכפת

 6. יערה אפי

  אני לא חושבת שזו הדרך הנכונה ליצר שותפות…מאוד תומכת בד"ר, כבר שנים…אבל לא הייתי רוצה שיקראו על שמה משהו שמסתכם ב'בלוך'. היא עליזה. כמו שסנש היא…חנה. היא אשה וזה בסדר. זה נכון וצודק לדרוש הנצחה של נשים ומחיקה של הגברים באופן שווה רק מגדילה את העוול ולא מקטינה אותו.

 7. תושב בית שמש

  כתבה מגמתית, לפי התגובות פה אני גם אכליל ואגיד שכל הירושלמים קנאים כמו מאה שערים..
  מאחל לכל עיר בארץ ראש עיר תתותחית על, כמו עליזה בלוך, נלחמה על ראשות העער כנגד כל הסיכויים וניצחה!
  קיבלה עיר מקרטעת בלי תקציבים, ועם חובות עתק!
  ועובדת קשה לטובת כלל הציבורים בעיר!!
  השקר הכי גדול שניתן לומר זה שהיא נשלטת!
  יש לה בייס חזק בציבור החרדי העובד, וגם בציבור החילוני.

 8. ליאור

  כאחד שרכש בשכונה שזה הוחלף שמות הרחובות בזלזול מוחלט אתן לכם קצת רקע…
  השכונה מעיקרון יעודה לציבור הכללי, מה שקרה בסוף זה שקנו שם קרוב ל1000 משפחות חרדיות הרוב ממחיר למשתכן, ובודדים מדתי לאומי..
  ראשת העיר בלוך החליפה את השמות רק בשביל להתריס בציבור שקנה שם, ועשה את זה עם שימוש ציני בהחלפת השמות בצורה המכוערת הזאת, העיקר שיגידו שהיא עשתה משהו….
  דרך אגב פרוסם מכתב מטעם הקבוצה שמאגדת את הרוכשים החרדים, שאין להם כל בעיה עם שמות נשים וכן אין בעיה הלכתית, להיפך שמות של גיבורים מגיע להם מקום, אבל לא בלי שמות פרטיים ולא בשביל לעשות בהם שימוש ציני…

 9. רוני

  הכאב הוא גדול בהרבה יותר כי בלוך גם מתביישת בחודשי השנה העבריים ולכן היא שינתה את הרחובות אבל היא הוסיפה חטא על פשע ומחקה את השמות של גיבורי וגיבורורת ישראל פשוט בושה וחרפה

 10. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  גב' ראשת העיר בית שמש , כנאה שהגב' הנ"ל שכחה ששמה הפרטי הוא עליזה בן חמו , כשעברה לבלוך הראש הסתחרר קצת ,

 11. לצערי כתבת סרק

  אם הייתי שומע כעס גם על עוולות שנעשות מהצד החילוני כנגד הציבור החרדי (ולצערי יש למכביר) היה מקום לדיון, אבל שזה חד צדדי אז לצערי אין ממש בדברייך.
  שנית לשלום יש מחיר, ואם ראשי מדינות מבחנים זאת, אז מצופה גם ממך.

 12. אדם המתבייש לכלל במגזר שלכם

  על כל הגברים הדתיים והחרדים להתבייש במעשיהם ומחשבותיהם. כל אישה בת מלך והם מזלזלים בשמה ומעשיה של האישה. זו שנשאה אותם ברחמה, גידלה וטיפחה את הפרזיטים הללו, שחסכה מזון מפיה למען בניה. היכן כבד את ….ואת אמך? זה רק בכתובים לו במעשים

 13. ערד

  תוציאו את הדוגמא של כגבעתיים מהכתבה.
  לא יקרה !!! גם לא בחלומות הרטובים של בעלי הזקנים ההזויים.

 14. תלמידה שחשבה שיהיה פה שינוי

  ממש מעציב , נבחרה כמיצגת , תמיד נתנה גם כמנהלת וגם כאישה להראות מה הוא כוחה של אישה ןמה אישה יכולב לתה ת בעולם , כמה גיבורות יש , חבל שלאחר שנתמכה כדי ליצג את הצד הדתי אבל יותר את האיזור הישן והמסורתי .. לא מעבירה מסורת וכל מה שייצגה כמנהלת בבית ספר לשב .. כיאלו לא היה

 15. יהודי

  כתבה נוטפת שנאה ומגמתית, אני גם לא בעד להוריד שמות פרטיים של נשים גדולות שהיו כאן אבל זו בהחלט כתבה שמלאה בשנאה לציבור החרדי

 16. ג׳ונסון

  כאחד שתמך ב ברוך לא חשבתי לרגע שתהיה כמו כל הפוליטיקאים מהרגע הראשון לחשוב על הקדנציה הבאה על חשבון ערכים.

 17. גילה

  בלוך. מילא את מביישת את עצמך. אבל את מתחילה את סוף מקומן של הנשים גדוחות כקטנות מהמרחב הציבורי, מחחקן במדינה, בשמירה על הביטחון ועל העתיד של כולנו. בלוך -תחזרי למטבח. את לא מספיק נאורה בשביל להזדהות עם נשים ? זה לא מקומך להחליט עבור חצי מאוכלוסיית המדינה . נוראה.

 18. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אין ירושלמי וירושלמית, חילוני, חרדי, דתי, נוצרי, מוסלמי, שלא מכיר את רחוב הנרייטה סאלד,
  אני ירושלמי 30שנה ולא מכיר

 19. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  צריך להתחיל לצנזר שמות נשים מהתנ"ך
  נתחיל אם האמאות הקדושות
  ש*ה , ר**ה , ר*ל ול*ה
  איך הקב"ה פספס את זה ?!
  שחלילה איזה "צדיק" מבית שמש לא יקבל הרהורים רעים מקראת התורה

 20. ג’וליה

  החרדים ינסו הכול כול זמן שיוכלו ולכן הגיע הזמן שהחילוניים התעוררו זה לא קשור לימין או שמאל זה קשור לעתיד ילדינו שרוצים להמשיך את קיומה של מדינת ישראל שהציונות היא הדבר שחשוב לו כן סיפוח לא סיפוח זה כבר לא העניין פה זה הרבה יותר מזה
  זה מה קורה בתוך החברה שלנו איך אפשרנו למיעוט להשתלט עלינו וברור לכולם שזה רק ילך ויחמיר
  יש פה ניצול ציני של הדמוקרטיה עם אזרחים שחיים בה כמדינה בתוך מדינה ולא מאמינים בדמוקרטיה
  ראשית יש למנוע תקציבים בבתים שראש המשפחה לא עובד
  למנוע תקציבים לישיבות
  למנוע עזרה בשכר דירה ובביטול ארנונה שזה הזוי משפחות גדולות שדורשות טיפול גדול יותר בשרותי ארנונה פשוט פטורות מתשלום
  ברגע שהכיס יצטמצם יהיה שינוי
  במקביל חייבים להפריד דת ממדינה
  הכתות שקיימות היום בשם היהדות הן כתות שרק ילכו ויתעצמו וישתלטו על המדינה
  האפשרות הזו להיות תלמיד ישיבה ולקבל כסף על חשבון משלם המיסים קיימת רק במדינת ישראל
  ולכך יש לתת את הדעת בשינוי מהיסוד

 21. שלום ל.

  בכל מדינה אחרת, היו משאירים אותם להיחנק במקומות שהם גרים. במקום שיגידו תודה רבה שהביאו אותם לבית שמש, הם רודים בעיר ובתושביה. מי שהביא אותם לבית שמש. הרס עיר בישראל.

תגיות:

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר