המחבל אסלאם פרוח (מימין עם כיוון השעון), אריה שצ'ופק ז"ל, טדסה טשומה ז"ל (צילומים: דוברות המשטרה, באדיבות המשפחה)
המחבל אסלאם פרוח (מימין עם כיוון השעון), אריה שצ'ופק ז"ל, טדסה טשומה ז"ל (צילומים: דוברות המשטרה, באדיבות המשפחה)

המחבל בפיגוע הכפול בירושלים: בעל אזרחות ישראלית ללא רקע ביטחוני

כחודש לאחר הפיגוע ביציאה מהעיר ובצומת רמות: צוות החקירה המשותף של שב"כ, משטרת ירושלים וצה"ל הודיע הבוקר על פענוח הפיגוע הכפול, שבו נרצחו אריה שצ'ופק ז"ל וטדסה טשומה ז"ל. המחבל, אסלאם פרוח, בן 26, בן לאמא ממזרח ירושלים ואב מרמאללה, פעל לבדו. הוא למד הנדסת מכונות במוסד אקדמי מוכר בירושלים, ותכנן את הפיגוע ואת הבריחה במשך זמן רב. במהלך החקירה נתפס חשוד אחר שתכנן פיגוע התאבדות בתחנת הסעה לחיילים בתחנה המרכזית

פורסם בתאריך: 27.12.22 11:31

הפיגוע הכפול בירושלים: אסלאם פרוח, תושב ישראל כבן 26, הוא המחבל מהפיגוע הקטלני שהרעיד בחודש שעבר את ירושלים. פרוח, בן לאם ישראלית מכפר עקב ואב מרמאללה, הוא ללא עבר פלילי או ביטחוני. מדובר על צעיר משכיל, בעל תעודה כמהנדס מכונות ממוסד אקדמי מוכר בירושלים, שעבד לפרנסתו במפעל במישור אדומים. במשטרה מציינים כי בחקירתו לא עלתה כל אינדיקציה למעורבותו במעשים ו/או אירועים ביטחוניים בעבר, כולל פרסום כזה או אחר ברשתות החברתיות.

עוד עולה מחקירת המשטרה כי פרוח פעל לבדו, ולא קיבל סיוע מגורמים אחרים – לא בשלב התכנון, לא בשלב הביצוע ולא לאחריו. למעשה, הוא תכנן את הפיגוע לפרטי פרטים, כולל את בריחתו. לכן גם האמין שהוא לא יתפס ובין ביצוע הפיגוע בבוקר ה-23.11.22 ועד ליום תפיסתו שישה ימים לאחר מכן, ב-29.11.22, הוא ניהל שגרת חיים רגילה – המשיך ללון בביתו, הלך למקום העבודה כרגיל וכו'. הוא נתפס במהלך יום עבודה במפעל שבו עבד במישור אדומים על ידי לוחמי הימ"מ של מחוז ירושלים וכוח של שירות הביטחון הכללי.


לעדכונים אחר כל הידיעות הכי חמות>>

הורידו את אפליקציית "כל העיר" באנדרואיד

הורידו את אפליקציית "כל העיר" באייפון


פרוח, כך על פי המשטרה, תכנן לפרטי פרטים את הפיגוע שביצע, כשלמעשה התכנון היה לבצע פיגוע קטלני הרבה יותר. על פי התכנון, כפי שעלה בחקירתו, שני המטענים שהתפוצצו בבוקר יום רביעי ה-23.11 תוכננו להתפוצץ יחדיו, ולא כפי שקרה בפועל – שהמטען הראשון התפוצץ בשעה 7:05 בטרמפיאדה ביציאה מהעיר והמטען השני כחצי שעה מאוחר יותר בצומת רמות, אולם תקלה במערכת ההפעלה טרפדה את התכנון.


המחבל אסלאם פרוח (צילום: דוברות המשטרה)


עוד על פי התכנון המקורי של פרוח – פיצוץ מטען נוסף, גדול מאוד (כ-5 ק"ג) כ-20 דקות לאחר הפיצוץ הראשון בזירה ברמות, וזאת על מנת לפגוע בכוחות הביטחון וההצלה שמוזעקים דרך קבע לאזורי פיגוע. במשטרה מציינים כי הפיצוץ ההמשכי נמנע הודות לתקלה שהיתה לפרוח במערכת ההפעלה של המטענים, שלא הופעלו על ידי טלפון סלולארי אלא באמצעות מערכת הפעלה אחרת. את המטען שנותר לו הטמין פרוח באזור הבריחה, כעל פי ההערכות – הוא היה משתמש בו לביצוע פיגוע נוסף במועד מאוחר יותר.


הקטנוע ששימש את המחבל לביצוע הפיגוע והבריחה (צילום: דוברות המשטרה)

הקטנוע ששימש את המחבל לביצוע הפיגוע והבריחה (צילום: דוברות המשטרה)


כזכור, כפי שפורסם ב"כל העיר", בחודש שעבר, 23.11, בשעה 07:05, התרחש פיצוץ חזק של מטען חבלה באזור צומת הכניסה לירושלים בסמוך לתחנת אוטובוס. כוחות משטרה גדולים הוזעקו למקום ובמקביל לטיפול בזירה זו, בסביבות השעה 07:35, ארע פיצוץ מטען חבלה נוסף בצמוד לתחנת אוטובוס בצומת רמות. כוחות משטרה והצלה רבים בפיקוד מפקד מחוז ירושלים הגיעו למקום ופעלו להצלת חיים ופינוי נפגעים מהזירה.

במקביל, חבלני המשטרה טיפלו בזירות המטענים, וכוחות משטרה רבים החלו בסריקות ואיסוף ממצאים וראיות. חקירת הפיגוע התבצעה על ידי שירות הביטחון הכללי והיחידה המרכזית של המשטרה במחוז ירושלים, ותיק החקירה לווה ע"י פרקליטות מחוז ירושלים. כתוצאה מפיגוע המטענים הכפול נרצחו שני בני אדם: טדסה טשומה ז"ל, תושב פסגת זאב שהיה בשנות החמישים לחייו, והנער אריה שצ'ופק ז"ל, שהתגורר בשכונת הר-נוף. בנוסף, נפצעו בפיגוע הכפול למעלה מ-20 בני אדם, מרביתם במצב קל או נפגעי חרדה.


טדסה טשומה ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)

טדסה טשומה ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)


אריה שצ'ופק ז"ל (צילום: באדיבות המצלם)

אריה שצ'ופק ז"ל (צילום: באדיבות המצלם)

בימים הראשונים התמקדה חקירת גורמי הביטחון באיסוף ממצאים וראיות מעשרות מצלמות האבטחה שפרוסות בירושלים. ממצאי חקירת 'הוויז'ן', בעגה המקצועית, הובילו את החוקרים להתחקות אחר פרוח מרגע הנחת המטענים בסביבות השעה 6:00 בבוקר ועד לרגע שבו נטש את האופנוע שלו באזור נחל אוג במדבר יהודה, ככל הנראה בשל תקלה מכנית.


זירת הפיצוץ ביציאה מירושלים (צילום: קבוצת מדברים תקשורת)

זירת הפיצוץ ביציאה מירושלים (צילום: קבוצת מדברים תקשורת)


ממשטרת ירושלים והשב"כ נמסר כי "בימים שלאחר הפיגוע נאספו ע"י חוקרי שב״כ וימ"ר ירושלים, בסיוע כוחות צה"ל, ממצאים וראיות במטרה להתחקות אחר זהות המחבל. בסופ"ש שלאחר הפיגוע אותרו בשטח פתוח, בשטחי יו"ש סמוך לתצפית אוג, פריטים חשודים מוסתרים בשטח, בהם: קטנוע שעפ"י החשד שימש את המחבל לביצוע הפיגוע והנחת המטענים, 5 מטעני צינור, בגדים שונים ששימשו את המחבל לפני במהלך ולאחר הפיגוע, קסדה ועוד. בעקבות ממצאים אלו ופעולות חקירה נוספות שנעשו במקביל תוך מעצר חשודים וחקירתם, התחקו חוקרי השב"כ וימ"ר ירושלים אחר זהות המחבל שביצע את הפיגוע.

"המחבל, אסלאם פרוח, תושב ישראל כבן 26, ללא רקע ביטחוני קודם, מתגורר לסירוגין בכפר עקב וברמאללה, מהנדס מכונות במקצועו, הועבר עם מעצרו לחקירת שב"כ ומשטרה. מחקירת השב"כ וימ״ר ירושלים עולה כי החשוד, שפעל תחת אידיאולגיה סלפית-ג'האדיסטית המזדהה עם ארגון הטרור של המדינה האסלאמית (דאעש), ביצע פיגועים אלה לבדו, לאחר שתכנן את הוצאתם לפועל במשך זמן, לשם פגיעה באזרחים ישראלים בירושלים".


המטען הנוסף שאותר על ידי גורמי הביטחון (צילום: דוברות המשטרה)

המטען הנוסף שאותר על ידי גורמי הביטחון (צילום: דוברות המשטרה)


עוד נמסר כי "במסגרת החקירה עלה שהעצור צרך תכני טרור ובין היתר מצפייה בהם למד אודות יצור חומרי נפץ וביצע ניסויים בבור אותו חפר בשטח פתוח באזור בנימין, שם גם ייצר את מטעני הנפץ. בבור שאותר ופוצץ, הוסתרו חומרי גלם ליצור מטענים נוספים וכן נתפס ברשות המפגע נשק מסוג קרלו. במהלך המרדף אחריו, נתפס מטען נוסף מוכן להפעלה. מהחקירה עולה שפרוח התכוון לבצע באמצעותם פיגועים נוספים. מעצרו של המחבל הוארך מעת לעת בבימ"ש. היום, שלישי, הוגשה נגדו הצהרת תובע ע״י המשטרה ובימים הקרובים צפוי נגדו כתב אישום בגין מעשי טרור ורצח ע״י הפרקליטות.


זירת הפיגוע ביציאה מירושלים (צילום: תיעוד מבצעי מד"א)

זירת הפיגוע ביציאה מירושלים (צילום: תיעוד מבצעי מד"א)


"במסגרת החקירה נעצרו חשודים נוספים, אולם התברר בחקירה כי אינם מעורבים בפיגוע זה. אחד מהחשודים הללו נעצר ע״י בלשי היחידה המרכזית של מחוז ירושלים ובחקירתו התברר כי תכנן לבדו וללא קשר לפיגוע המטענים, לבצע פיגוע נוסף באזור התחנה המרכזית בירושלים. החשוד היה בשלבי תכנון ראשוניים ומעצרו סיכל את כוונותיו. מעצרו הוארך ובימים הקרובים צפוי גם נגדו כתב אישום".

במשטרה ובשב"כ מציינים ומדגישים כי "שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל ימשיכו לפעול לסיכול כל נסיון של ארגוני ופעילי טרור לקדם פעילות טרור כנגד מדינת ישראל ואזרחיה".

 

 

מפכ"ל המשטרה רב ניצב יעקב שבתאי אמר: "מיד אחרי הפיגוע הכפול בירושלים הגדרתי את לכידת האחראיים לפיגוע הרצחני כמשימה ראשונה במעלה. היום, עם הגשת הצהרת התובע כנגד המחבל, אנחנו סוגרים מעגל ומביאים לדין את האחראי לפיגוע הכפול, פיגוע שלצערנו הסתיים ברציחתם של טדסה טשומה ז״ל והנער אריה שצ׳ופק ז״ל ובפציעתם של אזרחים נוספים. מאז הפיגוע שוטרי מחוז ירושלים בשילוב זרועות עם שרות הבטחון הכללי וצה״ל פעלו בנחישות מסביב לשעון וניהלו חקירה אינטנסיבית ומקצועית עד למעצר המחבל ופענוח הפיגוע. יחד עם שוטרי מחוז ירושלים, פעלו במצוד ובחקירה גם לוחמי משמר הגבול, אנשי מערך החבלה של משטרת ישראל ואנשי הזיהוי הפלילי באח״מ. לכל אלה חלק משמעותי מאוד בפענוח המורכב של חקירת הפיגוע. שוב הוכחנו כי ידה הארוכה של מערכת הבטחון מגיעה לכל מי שעוסק בטרור, כך פעלנו תמיד וכך נפעל בעתיד".

מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג'מן אמר: "פיענוח פיגוע הטרור הרצחני שהתרחש בעיר בחודש שעבר וסיכול פיגוע נוסף שתכנן חשוד אחר שעצרנו, הוא פועל יוצא של עבודה מאומצת בשילוב זרועות של כל כוחות הביטחון. חקירת הפיגוע שנוהלה ע"י היחידה המרכזית במחוז ירושלים ושירות הביטחון הכללי, הובילה למעצר המחבל שפעל לבדו ומעצר חשודים נוספים, בהם חשוד אחר שהתכוון לבצע פיגוע בעיר- פיגוע שסוכל עם מעצרו. מיד לאחר הפיגוע הנחתי על ריכוז מאמץ מחוזי והכוונת כלל יחידות המחוז בסיוע יחידות משטרה נוספות ומג"ב שפעלו מסביב לשעון, וביצעו מאות פעולות חקירה שהובילו לסגירת המעגל החשובה הזו, יחד עם שותפנו בשב"כ ובצה"ל. אנחנו נמשיך לפעול למאבק נחוש ובלתי מתפשר במחבלים ובטרור בכל זמן ובכל מקום ולהגן על בטחון אזרחי מדינת ישראל".


מחפשים דירת 3 חדרים בצפון העיר? היכנסו ללוח הנדל"ן של ירושלים

תגובות

2 תגובות
2 תגובות

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר