תרגיל אירוע רעידת אדמה (צילום: דוברות כב"ה ירושלים)
תרגיל אירוע רעידת אדמה (צילום: דוברות כב"ה ירושלים)

נפגעים, לכודים, שריפות ועוד – התרגול שדימה קריסת מוסד חינוכי ברעידת אדמה בירושלים

בעקבות רעידות האדמה בטורקיה ובסוריה ורעידות המשנה בישראל, בוצע השבוע תרגיל היערכות מיוחד של כוחות החירום בהובלת כבאות והצלה. התרגיל דימה קריסת מבנה עם עשרות נפגעים ולכודים, חסימת צירים, פגיעה בתשתיות, שריפות מרובות, ונעדרים

פורסם בתאריך: 14.2.23 20:55

על רקע רעידת האדמה בטורקיה ובסוריה והרעידות הקלות שהורגשו גם בירושלים בימים שלאחר מכן, הבוקר, שלישי, נערך תרגיל החירום 'מגדל קלפים', אשר דימה קריסת מבנה בית ספר בירושלים. את התרגיל הוביל מחוז ירושלים בכבאות והצלה והשתתפו בו משטרת ישראל, פיקוד העורף, מד"א ועיריית ירושלים.


לעדכונים אחר כל הידיעות הכי חמות>>

הורידו את אפליקציית "כל העיר" באנדרואיד

הורידו את אפליקציית "כל העיר" באייפון


מחפשים דירה במרכז העיר? היכנסו ללוח הנדל"ן של ירושלים


כאמור, התרגיל דימה קריסת מבנה, שריפות, נעדרים, נפגעים רבים ופגיעה בתשתיות. לוחמי האש של מחוז ירושלים תרגלו חילוץ מבניין, כיבוי שריפות תוך הפעלת כלים ייעודיים והענקת סיוע רפואי לנפגעים. הוקם חפ"ק אחוד לכלל הגורמים, התקיימה הערכת מצב והופעלו כוחות מיוחדים לחילוץ וטיפול באוכלוסייה.

"מתווה התרגיל דימה קריסת מבנה של מוסד חינוכי עם עשרות נפגעים ולכודים, חסימת צירים, פגיעה בתשתיות, שריפות מרובות, ונעדרים כתוצאה מרעידת אדמה", נמסר מכבאות והצלה ירושלים. "מפקדי המחוז נדרשו להפעיל בתרגיל כוחות כיבוי רבים בסיוע חוצה מחוזות, לצד הובלת פעילות יחידות החילוץ המיוחדות – יל"מ ולהבה שפעלו במתארים מורכבים המדמים חילוץ מתחת להריסות".

עוד נמסר כי "בנוסף תרגל המחוז קריסת מבנים נוספים ברחבי העיר, הפסקות חשמל ומים, הענקת סיוע רפואי לפצועים בשטח, הפעלת מרכז משפחות לאיתור נעדרים, הקמת חפ"ק אחוד והערכות מצב תכופות למתן תמונת מצב עדכנית.

טפסר שמוליק פרידמן, מפקד מחוז ירושלים כבאות והצלה: "חשיבות התרגול של תרחישי חילוץ ברעידת אדמה בתזמון זה מכרעת לנוכח רעידת האדמה שפקדה את אזורינו. נראה כי רעידת אדמה בעוצמה חזקה היא רק עניין של זמן וירושלים היא אחת מהערים בסיכון, במקרה זה כפי שקרה ברעידות אדמה קודמות. מחוז ירושלים נערך זה מספר חודשים לתרגיל המדמה אירוע חילוץ מרעידת אדמה, ובכלל זה מעבר על כל הפקודות, התו"ל והנהלים, אימונים מקדימים וביצוע תיאום ציפיות מול כלל הגורמים הרלוונטיים. התרגיל היה מוצלח. שת"פ כלל הגורמים החבירים שיפר מאוד את מוכנות כב"ה וכוחות החירום לאירוע מסוג זה".

משה ליאון, ראש העיר ירושלים: "עיריית ירושלים, בשיתוף כלל גורמי החירום והבטחון, נערכת באופן קבוע, יסודי ורציף לתרחישי חירום ובהם גם תרחיש לרעידת אדמה. כוחות העירייה פועלים בתיאום מלא עם כוחות הביטחון לטיפול באירוע כזה ובונים כל העת יכולות התמודדות משותפות. עיריית ירושלים ערוכה למתן מענה לתרחיש כזה ולשרות הציבור".

 

 

אלישע פלג, סגן ראש העיר ומחזיק תיק חירום וביטחון בעיריית ירושלים: "חשיבות התרגיל שמתבצע הוא בתיאום כלל גורמי ההצלה שאמורים לתת מענה במקרה של רעידת אדמה, התמוטטות מבנה או פח"ע במבנה מגורים. התרגיל אקטואלי במיוחד לאור רעידת האדמה שפקדה את תורכיה וכן ההתרעות על רעידת אדמה באזורינו . שת"פ בין העירייה וכלל גורמי החירום והביטחון מראה על רצינות ועל הרצון והנחישות לתרגל גם עם כל האמצעים המכניים ההנדסיים שקיימים".

סמ"ג איציק אסרף, ס.מנהל מד"א ירושלים: "אנו רואים חשיבות עליונה בתרגול משותף של כוחות מד"א ירושלים יחד עם עמיתנו לוחמי האש בכב"ה. למידה והכרת היתרונות היחסיים של כל גוף חירום בשגרה תעניק לנו עוצמה משותפת בעת חירום. הקשר העמוק ורב השנים יחד עם כב"ה מוכיח את עצמו מידי יום וללא ספק יעמוד לצידו בעת חירום לאומית".

אל"ם שלומי בן יאיר, מפקד מחוז ירושלים ומרכז של פיקוד העורף: "התרגיל מדמה מצב אמת באתר הרס שנבנה לטובת תרגול לוחמי פיקוד העורף ולוחמי האש קרוב ככל הניתן למצב בו יקראו למשימות מורכבות של הצלת חיים. מחוזות פיקוד העורף וכב"ה משתפים פעולה לאורך כלל השנה בתרגילים נוכח החשיבות בשיתוף הפעולה במצב חירום בו נידרש להצלת חיים".

 

תגובות

אין תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר