צפייה בפורנוגרפיה (צילום: mproduction/depositphotos.com)
צפייה בפורנוגרפיה (צילום: mproduction/depositphotos.com)

קשה לעיכול: חשיפה לפורנוגרפיה כבר מגיל גן והעדפת מין אוראלי

חיי המין של בני הנוער בישראל נחשפים בסקר של המרכז לחינוך מיני שנערך בקרב תלמידים לשעבר, חילונים ודתיים. 30 אחוז מתלמידי בתי הספר היסודיים נחשפים לפורנוגרפיה, 24 אחוז מהבנים קיבלו מין אוראלי בחטיבת הביניים ו-16 אחוז נתנו. מנכ"ליות המרכז: "החשיפה לפורנוגרפיה בגיל צעיר היא מגיפה"

פורסם בתאריך: 8.5.23 14:07

מסקר מקיף שנערך על ידי מידע אמין על מין – מרכז לחינוך מיני ומכון המחקר דיאלוג של פרופ' קמיל פוקס עולה כי החשיפה לפורנוגרפיה מתחילה כבר בגילאי הגן ובית הספר היסודי, וכי רבים מבני הנוער מעדיפים מין אוראלי על פני וגינאלי. בסקר השתתפו 400 צעירים וצעירות בני 21-18, חילוניים ודתיים, והוא נערך באמצעות פאנל אינטרנטי של מכון דיאלוג.


לעדכונים אחר כל הידיעות הכי חמות>>

הורידו את אפליקציית "כל העיר" באנדרואיד

הורידו את אפליקציית "כל העיר" באייפון


מחפשים דירה ברמת אשכול? היכנסו ללוח הנדל"ן של ירושלים


השאלות שנשאלו הנסקרים היו על תקופת לימודיהם בבית הספר היסודי, בחטיבת הביניים ובתיכון. הסקר בדק התנהגויות מיניות של ילדים, ילדות ובני נוער אשר לומדים בחינוך הממלכתי והממלכתי דתי, וכן את החשיפה והשימוש בפורנוגרפיה. בהקדמה לסקר נכתב: "הנוער בישראל התמודד בשנים האחרונות עם מגוון מצבים שהשפיעו עליו באופן ישיר – מהקורונה, דרך המחסור בצוות חינוכי במערכת החינוך ועד למצב הביטחוני. בתוך האקלים הזה ביקשנו לבדוק מהו שיעור יחסי המין בקרב נוער ומהי כמות החשיפה והשימוש בפורנוגרפיה, ולהכיר טוב יותר את המתבגרים והמתבגרות של ישראל 2023".

פורנוגרפיה מהגן

מהנתונים עולה שכ-30 אחוז מהילדים נחשפים לראשונה לפורנוגרפיה במהלך הלימודים בבית הספר היסודי, כאשר שבעה אחוזים מהם נחשפו לפורנוגרפיה מהגן ועד לסוף כיתה ג'. בנים נחשפים יותר מאשר בנות, ובנות בממלכתי דתי נמצאות בפער לעומת כל שאר המדגם.

באופן כללי, החשיפה הראשונה לפורנוגרפיה הוא בעיקר בבית הספר היסודי ובחטיבת הביניים. בכיתות ד'-ו' 29 אחוז מהבנים בחינוך ממלכתי נחשפים לפורנוגרפיה ו-28 אחוז מהבנים בחינוך הממלכתי דתי. בחינוך הממלכתי 20 אחוז מהבנות נחשפות לראשונה לפורנוגרפיה בגיל זה, ובפער דרמטי בנות מממלכתי דתי עם שישה אחוזי חשיפה בלבד.

ההשלכות של החשיפה המוקדמת לפורנוגרפיה נבדקו גם הן, והתגלה שבגילאי 21-18 71 אחוז מהגברים שלמדו בחינוך הממלכתי דתי משתמשים בפורנוגרפיה בתדירות משתנה, כאשר 46 אחוז מהם דווחו שהם צופים בין כל יום לפעם בשבוע. בקרב הגברים בני 21-18 שלמדו בחינוך הממלכתי 66 אחוז משתמשים בפורנוגרפיה בתדירות משתנה, כאשר 42 אחוז מהם צופים בין כל יום לפעם בשבוע. בקרב נשים בנות אותו גיל שלמדו בחינוך הממלכתי דתי, 40 אחוז משתמשות בפורנוגרפיה, אך רק 16 אחוז מהן בין כל יום לפעם בשבוע, ובקרב נשים שלמדו בחינוך הממלכתי 43 אחוז משתמשות בפורנוגרפיה ו-19 אחוז משתמשות בה בין כל יום לפעם בשבוע. במרכז מציינים שמדובר בירידה בשימוש לעומת סקרים קודמים שנעשו. 33 אחוז מהגברים דיווחו שהם חשים שיש לפורנוגרפיה בעיקר השפעה שלילית עליהם, לעומת 15 אחוז מהנשים.

מנכ"ליות מידע אמין על מין שלומית הברון וסנדי בשרטי קורדובה: "החשיפה לפורנוגרפיה בגילאים צעירים היא מגיפה. המיניות של ילדים שנחשפו לפורנוגרפיה יוצאת מאיזון, וביחד איתה עולה התנהגות מינית לא מותאמת. זה מתבטא בגניחות בכיתה, בשליחת חומר פורנוגרפי בקבוצת הווטסאפ השכבתית ובפגיעה מינית ממשית בין ילדים וילדות. חובה עלינו ההורים והצוותים החינוכיים לסייע לילדים ולילדות לדבר על מה מותר, מה אסור ומתי הם צריכים לעצור צפייה באופן מיידי ולגשת אלינו. ילדים שנחשפו לפורנוגרפיה צריכים את עזרת הוריהם לאזן מחדש את הנפש שלהם. בסדנאות ובהרצאות שלנו לנוער בוגר בכיתות י'-י"ב עולות באופן קבוע שאלות על פורנוגרפיה – גם מיתוסים וגם מצוקות אמיתיות. יש בעיות תפקוד מיני אמיתיות שבני נוער מבקשים פתרונות לגביהן ושמקורן בפורנוגרפיה. לדוגמה, נער סיפר לנו בסיום מפגש שהוא לא מצליח להגיע לאורגזמה בשכיבה, אלא רק בישיבה בתנוחה מסוימת מול המחשב שלו".

מין אוראלי בעדיפות

מהסקר עולה כי רוב בני הנוער לא מקיימים יחסי מין וגינאליים. 32 אחוז מנסקרים דיווחו כי הם קיימו יחסי מין וגינאליים עד סוף כיתה י"ב – ירידה ביחס לשנים קודמות והמשך מגמת ירידה לאורך הדורות. בפילוח לפי מגזרים נמצא כי עד לסוף י"ב 43 אחוז מהבנים ו-32 אחוז מהבנות בחינוך הממלכתי קיימו יחסי מין וגינאליים, ואילו בחינוך הממלכתי דתי 19 אחוז מהבנים ו-13 אחוז מהבנות קיימו יחסי מין וגינאליים.

במקביל נמצא שמין אוראלי הוא פופולרי יותר ומתרחש בגיל צעיר יותר. בחינוך הממלכתי 24 אחוז מהבנים קיבלו מין אוראלי במהלך הלימודים בחטיבת הביניים ו-16 אחוז מהם נתנו מין אוראלי. לעומתם, רק חמישה אחוז מהבנות העידו שהן קיבלו ונתנו מין אוראלי במהלך חטיבת הביניים.

במרכז אומרים כי למרות הנתונים הקשים, נראה כי המודעות הציבורית, התוכניות של משרד החינוך והמודעות של ההורים לחשיפה לפורנוגרפיה נותנות תוצאות, ומוסיפים כי יש ירידה בכמות החשיפה לפורנוגרפיה לעומת נתוני סקר קודם משנת 2017.

הברון ובשרטי קורדובה: "לפני שמונה שנים, כשהקמנו את המרכז הישראלי לחינוך מיני, המודעות של הורים לחשיפה לפורנוגרפיה בילדות היתה נמוכה. כשסיפרנו להם בהרצאות שיש חשיפה נרחבת לפורנו בבתי הספר היסודיים, הם היו המומים. היום המצב הוא שונה – הורים הם יותר מודעים. כפי שמחקרים רבים מראים – חינוך מיני עובד ומצמצם חשיפה לפורנוגרפיה ופגיעה מינית".

 

תגובות

אין תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר