עופר ברקוביץ', ניר ברקת (צילומים: שרון גבאי, מאיר אליפור)
עופר ברקוביץ', ניר ברקת (צילומים: שרון גבאי, מאיר אליפור)

טלטלה בכיכר ספרא: התעוררות פרשה מהקואליציה

במסיבת עיתונאים שערכה היום, שני, התעוררות הודיע יו"ר הסיעה עופר ברקוביץ: "בצער רב, אבל עם תקווה גדולה, התעוררות עוזבת את הקואליציה", והכריז: "אתמודד על ראשות העיר"

פורסם בתאריך: 13.11.17 12:45

נתחיל מהסוף. סיעת התעוררות פרשה היום (שני) מהקואליציה העירונית וראש סיעתה עופר ברקוביץ יתמודד לראשות העיר. ואולי בעצם זוהי רק ההתחלה של מערכת בחירות שהולכת להיות סוערת וגועשת.

במסיבת עיתונאים שנערכה היום בבר ביר באזר בשוק מחנה יהודה הודיע יו"ר התעוררות עופר ברקוביץ, כשהוא מלווה בחברי סיעתו עינב בר כהן ואלעד מלכא, על פרישתם מהקואליציה של ראש העיר ניר ברקת: "בצער רב, אבל עם תקווה גדולה, התעוררות עוזבת את הקואליציה". עוד הכריז ברקוביץ: "אתמודד על ראשות העיר בראשות תנועת התעוררות. נציב בירושלים מנהיגות חדשה. רעננה, מלאת אחריות וענווה, לצד נחישות, רגישות ועוצמה״. הסיבה הרשמית לפרישה, לדברי התעוררות, היא ההוראה שנתן ראש העיר ברקת לדרג המקצועי בעירייה שלא להיפגש עם חברי התעוררות בשום עניין, וזאת בהמשך להתנגדותם להסכם  של ברקת לחלוקת העיר לחרדים ולחילונים.

 


מסיבת העיתונאים של סיעת התעוררות (צילום: עדי זורע)

מסיבת העיתונאים של סיעת התעוררות (צילום: עדי זורע)


 

אלא שהכתובת היתה על הקיר מזה כחצי שנה, אז התגלעו חילוקי דעות קשים ביותר בין התעוררות לבין ברקת. כזכור, הרקע למשבר החריף הוא מחלוקת חריפה שהתגלעה בין ראש העיר לבין סיעת התעוררות בחודשים האחרונים, בנוגע לתוכניתו השנויה במחלוקת של ברקת לחלוקת שכונות ירושלים לחרדים ולחילונים, ולהסכמים שהגיע עם הנציגים הליטאים החרדים במסגרתה.

 בין השאר אמר ברקוביץ במסיבת העיתונאים: "ברקת השתנה, תפקידנו הציבורי לא השתנה. הוא עשה דברים טובים אך השנה האחרונה היתה לטובת המערכת הארצית. אין השקעה בשכונות ואת הסכם חלוקת העיר הוא עשה על חשבון שאר התושבים – בחר לקחת מילד אחד ולתת לילד אחר מדגל התורה. אמרנו לניר שהוא לא קיבל מנדט לזה, דרשנו שהוא צריך לבקש אישור מהציבור אך הוא מפחד. הוא יודע שלא יזכה לאמון הציבור. ניסינו לשנות את המתווה אך הוא סירב. ניר ויתר על הבירת הציונית בירושלים – הכל מופנה לארצי. ברקת שולח בריונים לפתח משרדי על מנת להשתיק. מדובר בצעדים אנטי דמוקרטיים שמאפיינים משטרים אפלים. ברקת במעשה הזה ויתר על התעוררות ולמרות זאת לא ויתרנו. זהו ניסיון להשתיק 26 אלף איש, שותפות אסטרטגית שניר ברקת, בצער רב, אבל עם תקווה גדולה התעוררות עוזבת את הקואליציה".

 

עוד אמר ברקוביץ: "דרוש לירושלים מודל אחר של מנהיגות. כאנשים שגדלו כאן לקחנו מנהיגות – בתשע השנים האחרונות הובלנו מהפכות בירושלים, יצרנו מהפכת תרבות ופריחה – כגון מתחם התחנה ומרכז העיר, מהפכה אורבנית והעסקים הקטנים, תנועות הנוער והמגזר השלישי מקבל פתאום תקציבים. נתנו סיבה אמיתית לצעירים להישאר. ירושלים צריכה מנהיגות שתתמודד עם הבעיות של ירושלים והמנהיגות הנוכחית התעייפה".

על ריצתו לראשות העיר אמר ברקוביץ': "התעוררות בהנהגתי תגבש חזית ציונית רחבה מקיר לקיר. התעוררות היא פרו ירושלים. יש לנו אינטרס משותף. אנחנו נפעל למענו ביחד. לאינטרס הזה קוראים ירושלים. נייצר מנהיגות שמפשילה שרוולים -וניגשת במלוא העוצמה והתנופה – לבסס כאן עתיד כלכלי חזק וחסון, יציב ושוקק חיים. לא מנהיגות שיוצרת משברים תקציביים כדי לזכות בכותרות. מנהיגות שחותרת בכל הכח להביא לכאן את קדמת הטכנולוגיה. מנהיגות שמחויבת לאיכות החיים של התושבים שלה. מפינוי הזבל ועד למהמורות הכביש. דרך מעקה בטיחות בגן המשחקים ועד לפתיחת בתי ספר חדשים".
חברת המועצת בר כהן ציינה: "ניר בחר ברית אסטרטגית חדשה ובחר בליכוד על פני ירושלים. גם לאור ההסכם שלו לא ויתרנו. נלחמנו אבל ניר בשלו נאבק בנו בכל הכח עשה צעדים ביריוניים וקיצוניים כדי להצר את צעדינו נלחם בנו אבל בעצם נלחם בתושבי ירושלים. יש לנו משימה להחזיר את התקוה להחזיר את ירושלים למסלול. אנחנו כאן כדי להחזיר את ירושלים למסלול ולדרך ישרה, דרך ירושלים ערכית מחוברת ישרה. יחד איתכם נבנה ירושלים טובה יותר".
חבר מועצת העירייה אלעד מלכא: "התעוררות הפכה לגשר שהוא בית. ימנים ושמאלנים, דתיים וחילונים, עולים וותיקים, כולם מוצאים בה בית מוניציפלי. אפילו בקרב הציבור החרדי העובד ובקרב הציבור המזרח ירושלמי אנחנו מקבלים תמיכה וחיזוק. הדגשת המכנה המשותף בדו קיום בתוך המרחב הירושלמי, תוך כבוד לכלל המגזרים והדגשת חוסנה התרבותי והכלכלי ירושלים הופכים למיינסטרים הירושלמי שברקת מנסה לפלג. האחדות הזו רעה לברקת וטובה להתעוררות. אנחנו פה כדי לחזק אותה. עופר לא רץ לבד, התעוררות כולה מתייצבת למירוץ הזה. רק כך אנחנו יודעים לעבוד. רק כך אנחנו יודעים לייצג אתכם ורק כך אנחנו יודעים לנצח".

 

כפי שפורסם לראשונה ב"כל העיר" העימות בין ברקת לבין התעוררות פרץ לפני כחצי שנה. בהמשך בהתעוררות טענו כי ברקת הנחה את הדרג המקצועי בעירייה שלא לעבוד מול נציגי התעוררות. באוגוסט התעמת דני בונפיל, יו"ר הסתדרות מחוז ירושלים, עם ברקוביץ בפתח משרדו ויחד עימו נכחו כמה מעובדי העירייה. לפני שבועיים חברי הסיעה הגישו עתירה לבית המשפט כנגד ברקת בגין הנחייתו לדרג המקצועי בעירייה, כך לטענתם, שלא להיפגש עימם ובשבוע שעבר הם שיגרו מנכתב חריף לברקת שבו הם כותבים כי ראש מינהל החינוך בעירייה אביב קינן סירב לשוחח עם ברקוביץ בנושא מקצועי – משבר חמור סביב המשך פעילותו של בית הספר החרדי 'אחינעם' ועתידם של 90 ילדים. לדבריהם, רק לאחר לחץ ממושך התקיימה בסופו של דבר הפגישה. כמו כן, בשבוע שעבר לא התקיימה ועדת התרבות העירונית שבראשה עומד ברקוביץ – מחזיק תיק התרבות. חזית אישית נפתחה גם מול עינב בר כהן, מחזיקת תיק העסקים. בר כהן נקראה לבירור חשד לניגוד עניינים על ידי היועץ המשפטי לעירייה על רקע עסקיו בבעלות בן זוגה אסף כהן, וזאת כמה ימים לאחר שבר כהן פנתה לברקת לבטל כנס תושבים ברמות בהשתתפותו, בשל החשש שיישא אפי פוליטי.

מהעירייה נמסר: "מצער ומאכזב מאד לראות איך סיעה שהתחילה את הדרך עם כוונות טובות מחליטה בגלל שיקולים אישיים וקטנים לקחת חלק בקומבינה פוליטית של כחלון על גבם של תושבי ירושלים. אלף תירוצים וניסיונות סרק להציג את פרישתם מהקואליציה כמהלך ערכי לא יכסו על הבושה בהחלטתם לדון עם כחלון על קבלת תקציבים לא לירושלים, אלא לקמפיין הבחירות של התעוררות. כל זאת בתמורה לבגידה במאבק הצודק שמוביל ברקת להפסקת הקיפוח של הירושלמים על ידי כחלון והאוצר. ראש העיר והנהלת העיר ימשיכו בעשייה ובמהפכה האדירה שעברה ירושלים בשנים האחרונות כעיר צומחת, פתוחה וסובלנית שצעירים וכל הציבורים בעיר רואים בה את ביתם".

גורמים בעירייה הוסיפו כי "זוהי שירת הברבור של תנועה שהפכה מהתעוררות להתפוררות, ומנסה לאסוף את שבריה. חבר מועצה מטעמם שהיה אחראי על מניעת עזיבת צעירים עזב את ירושלים, מחליפו הורשע על מעשה מגונה וחברה נוספת הושעתה מתיקה על ידי היועץ המשפטי עקב חשש חמור לניגוד עניינים. לא אלו הסטנדרטים שהציבור מצפה מנבחריו".

חברת האופוזיציה לורה ורטון (מרצ) שיגרה מייל לברקוביץ, בר כהן ובקשי-ייבין, בו היא כותבת בין השאר: "עופר, עינב ויואב, שלום, ברוכים הבאים לאופוזיציה. צר לי שלקח לכם כל הרבה זמן להגיע למסקנה המתבקשת, אבל עדיף מאוחר מאשר אף פעם לא. ניר ברקת אינו אדם ראוי לתפקיד ראש העיר. התנהלותו אינה תואמת את הערכים שאני מניחה שכולנו מאמינים בהם, והשארות בקואליציה משמשת לו עלה תאנה המכסה על פעולות שפוגעות בציבור ומקדמות רק את ראש העיר עצמו, לא את העיר או תושביה. אני מאוד מקווה שנוכל לעבוד יחד למען העיר וכל התושבים בה כגוש אחר, שידאג לצרכי הציבור, במקום צרכי הפרסום של ברקת".

עו"ד יוסי חביליו, המתמודד לראשות העיר, מסר: "אחרי תשע שנים בהן היו קואליציה בכיכר ספרא ואופוזיציה בפייסבוק, התעוררו בהתעוררות והחליטו לפרוש מהקואליציה. הבעיה היא שהתעוררות התעוררו הרבה יותר מדי מאוחר. תשע שנות ברקת ברקוביץ' היו תשע שנים של התחרדות שכונות, של נטישת מקומות עבודה, של עזיבת צעירים ומבוגרים, תשע שנים של העדר מנהיגות. התעוררות הוכיחו שהם טובים בעיקר בדיבורים, ירושלים זקוקה עכשיו למנהיגות שתציל אותה, לא לעוד מאותו הדבר".

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר