שלג בכותל המערבי בירושלים (צילום: ליאור מזרחי)
שלג בכותל המערבי בירושלים, 2013 (צילום: ליאור מזרחי)

הסערה כבר כאן – שלג החל לרדת בירושלים

המערכת הקרה והממוקדת כבר כאן: רוחות של 100 קמ"ש מנשבות בעיר, שלג החל לרדת בירושלים; לקראת צניחת הטמפרטורות הלילה לאפס מעלות - הנחיות של תאגיד הגיחון

פורסם בתאריך: 16.1.19 17:13

הסערה כבר כאן. רוחות עזות של 100 קמ"ש מנשבות ברחבי ירושלים, הטמפרטורות צונחות ושלג החל לרדת ברחבי ירושלים, יחד עם גשם וברד.


במשטרה דיווחו הערב (17:22) על עומסי תנועה כבדים בכבישים ברחבי ירושלים. "בעקבות מזג אוויר הסוער שהחל לפקוד בשעה האחרונה את ירושלים והסביבה, במוקדים שונים במרכז העיר, ישנם עומסי תנועה עקב מזג האויר הסוער", כך מציינים במשטרה. "השוטרים פועלים במוקדים אלו על מנת להכווין את התנועה ולאפשר למשתמשי הדרך להגיע למחוז חפצם".


שלג

שלג, כעת בבית הכרם


לקראת צניחת הטמפרטורות הלילה לאפס מעלות קוראים בתאגיד המים הירושלמי גיחון לירושלמים להשאיר ברז מים חמים מטפטף, מחשש לקיפאון הצנרת הביתית. קיפאון הצנרת יכול לגרום לפרצי מים, לנזילות בדוודי המים ובקולטי השמש. "מומלץ להשאיר ברזי מים חמים מטפטפים", נמסר מהגיחון, "זרימת המים בצנרת תמנע קיפאון מוחלט של הצנרת ומכאן מניעת היתכנות לנזילות. במקרה ומאובחנת ירידת לחץ בצנרת הבית עד כי קיימת אפשרות לנזילת מים, יש לבדוק את תקינות הצנרת באמצעות שרברב מקצועי".


שלג בירושלים (צילום: רפי גמיש)


בגחון מדגישים כי "צוותי האחזקה ערוכים לשירות מלא ומוכנים לכל תרחיש אפשרי. מוקדי השירות הטלפוניים במספר *2070 והמוקד לקבלת קהל בבית אומות פועלים כסדרם".


בועז נחמיה מ"ירושמיים" ל"כל העיר": "יירד שלג בוודאות, אבל לא תהיה סופה כמו ב-2013"


גם משטרת ירושלים נערכה היום לקראת הסערה. "לאור אירועי העבר ניתן לצפות כי מזג האוויר הסוער יגרור חסימות צירים והצפות ברחבי העיר, בכניסות וביציאות ממנה", כך נמסר מהמשטרה, "הערכות המשטרה כוללת תאום מול כלל גופי החירום וההצלה והכנת כוחות שיגיעו למוקדים בהם יידרש טיפול מידי כתוצאה ממפגעי מזג האוויר וזאת בכדי למנוע מפגעי בטיחות ופגיעה בשלומם של כלל משתמשי הדרך. במקרים של חסימות צירים כתוצאה משלג שיערם, יתבצע שימוש בכלים הנדסיים לפינוי השלג ופתיחת הצירים, כמו גם מיקוד מאמץ לחילוץ אזרחים שנתקעו"."משטרת ישראל ערוכה לתת מענה ביחד עם כלל גופי החירום וההצלה לכל תרחיש שיגרם כתוצאה ממזג האוויר הסוער, בדגש על מניעת פגיעות בנפש, הצלת חיי אדם, חילוץ לכודים, מתן מידע שוטף לציבור, הכוונה וחסימה של צירי תנועה בהם קיימת סכנת החלקה ממשית. משטרת ישראל קוראת לציבור הנהגים להתאים את הנסיעה לתנאי הדרך, להימנע מנסיעה בכבישים בהם יש הצפה, לשמור מרחק ולהאט את מהירות הנסיעה במזג האוויר הסוער. מומלץ לוותר על נסיעות שאינן הכרחיות או טיולים בנחלים ואזורים שעלולים להיות מוצפים נוכח מזג האוויר הסוער. כמו כן יש לנהוג במשנה זהירות בקרבת מאגרי מים בהם קיימת סכנת נפילה, היסחפות וטביעה".


הסופה הגדולה בירושלים, חורף 2013 (צילום: דניאל בר און, ג'יני)

הסופה הגדולה בירושלים, חורף 2013 (צילום: דניאל בר און, ג'יני)


במשטרה מדגישים כי "אין להתקרב למפגעים שנוצרים כתוצאה ממזג האוויר הסוער, ובכל מקרה לדווח לרשויות על אודות כל מפגע שעלול להוות סכנה לציבור ולמשתמשי הדרך בפרט בטרם הכניסה לרכב:
חובה לבדוק כי צמיגי הרכב תקינים ובלחץ האוויר הנדרש.
יש לבדוק כי המגבים תקינים ואינם יבשים ופגומים.
יש לדאוג לנקות את שמשות הרכב על מנת לספק תנאי ראות טובים לנהג.
יש לנקות את פנסי הרכב הקדמיים והאחוריים- על מנת לראות ולהראות בהתאם.
יש לאחוז את ההגה בשתי ידיים מאחר וכניסה עם הרכב לשלולית, ובורות המוסתרים ע"י הצטברות מים על הכביש – עלולה לגרום לסטייה פתאומית של הרכב.

בעת הנהיגה ברכב:
יש להתאים את מהירות הנסיעה לתנאי הדרך ולהאט משמעותית בעת כניסה לעקומות ובעת ביצוע פניות חדות.
יש להדליק אורות דרך במהלך כל הנסיעה.
כשהכביש רטוב, מרחק הבלימה גודל. לכן נדרש לשמור מרחק גדול יותר מהרכב שלפנים.
יש להתרכז בנהיגה ולהימנע מהיסח דעת בדגש על שימוש בטלפון הנייד.
שימו לב להולכי רגל – בעת מזג אויר גשום, קשה יותר להבחין בהולכי רגל ולבלום בזמן במקרה הצורך. יש להאט הנסיעה באזור מגורים ולתת זכות קדימה להולכי רגל.

במצב של הצטברות שלג על הציר:
נהיגה על שלג שנערם מהווה סכנה לנהג וליתר משתמשי הדרך בשל סכנת החלקה. יש להימנע מנסיעה על ציר מושלג ובכל מקרה לנהוג במהירות נמוכה שתאפשר זמן תגובה סביר לנהג, להימנע מעצירות פתע ולשמור מרחק מהרכב שמלפנים.
בתנאי ראות קשים במיוחד בשל מזג האוויר הסוער או תקלה ברכב – יש להימנע מנהיגה ובמידת הצורך לעצור בצד הדרך במקום בטוח.
שלג שנערם מושך אליו אזרחים רבים ובפרט ילדים – על כן, יש לוודא כי בכל מקרה ננקטים כלל אמצעי הזהירות והבטיחות בדרכים ובכלל, בכדי למנוע היפגעות מכלל גורמי הסיכון הקיימים במזג האוויר הסוער.
בכל מצב חירום בדרכים ובכלל – יש להתקשר בהקדם למוקד 100 של משטרת ישראל.

זכרו: שמירה על כללי הבטיחות ונהיגה נכונה יכולים להציל חיים – אנא סעו בזהירות והימנעו מנסיעה שלא לצורך במזג האוויר הסוער.


רכבת ישראל: גם רכבת ישראל נערכה לקראת מזג האוויר הקיצוני ולקראת ההיתכנות לשלג בירושלים. במסגרת זו יוארכו שעות הפעילות בקו נתב"ג-ירושלים נבון, ואלה יופעלו עד השעה חצות, במקום עד השעה 19:30.

כמו כן, תדירות הרכבות בשעות התגבור תהיה זהה לשעות הפעילות הרגילות, ואלה יופעלו במתכונת של שתי רכבות בשעה, לכל כיוון. בנוסף, תתגבר רכבת ישראל את תנועת הרכבות מצפון הארץ ותל אביב אל תחנת נתב"ג, ובכיוון ההפוך, על מנת לאפשר ביצוע החלפות בתדירות גבוהה יותר ועם זמן המתנה קצר עבור הרכבות לירושלים. הרכבת מבית שמש לירושלים תחנת מלחה תעבוד כסדרה, בתדירות של רכבת אחת בשעתיים, עד השעה 19:50.

בנוסף, רכבת ישראל נערכה למזג האוויר הסוער והשלג הצפוי בהרי ירושלים, ונקטה מבעוד מועד את הפעולות הנדרשות על מנת להבטיח תנועת רכבות תקינה ובטוחה גם בתנאי מזג אוויר סוער, בשני הקווים לירושלים, לצורך מתן שירות ללקוחותינו. בין הפעולות שנעשו :פתיחת 'חדר סערה' בתחנת ירושלים-נבון; גיזום של עצים בתוואי המסילה למניעת קריסתם על מסילת הרכבת; התקנת גופי חימום על מפלגי המסילות למניעת התקרחות; ניקוי ופינוי תעלות ניקוז – בסביבת תחנות ומתחמים; שיקום של דרכי שירות לאורך המסילות; בדיקה והכנה של משאבות ניקוז במתחמי הרכבת ובתחנות; שתילת צמחייה במדרונות תלולים למניעת מפולות בוץ; הכנת ציוד מכני הנדסי לתנאי חורף ועוד. במהלך השבוע, הגבירה רכבת ישראל את סיורי צוותי המסילה על מנת לוודא כי רשת המסילות תקינה, וכן תוגברו צוותי התחנות והרכבות על מנת לסייע לנוסעים. במסגרת היערכות ייעודית לתחנות ירושלים מלחה ובית שמש, למזג אוויר סוער, שיתכן שבגינו יהיו רכבות הנוסעים ציר נסיעה יחיד בין אזור המרכז וירושלים, בוצעו הפעולות הבאות: הוכנו פטריות ותנורי חימום; הוכן מלאי מלח להמסת שלג ואחסון מנה ראשונה בתחנות ירושלים נבון וירושלים מלחה; הוצבו כלי עבודה נדרשים לפינוי שלג; הוכנו חליפות סערה וחרמוניות לצוותים, וכן ערכות תאורה ופנסים.


קריז קשה לדג בפיתה

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר