הדמיית תוכנית כפר ההייטק והמגורים מעל כביש בגין (הדמיה: דגן פתרונות ויזואליים מתקדמים)
(הדמיה: דגן פתרונות ויזואליים מתקדמים)

העירייה דוחפת את התוכנית לקירוי כביש בגין: תושבי בית הכרם מניעים מחדש את המאבק

בעירייה מקדמים תקציב ראשוני לפרויקט לקירוי כביש בגין - הכולל הקמת מגדלים עם 40 קומות מעל עורק התחבורה העירוני: "תוכנית מגלומנית; התחושה היא ששיתוף התושבים הוא לא אמיתי"

פורסם בתאריך: 27.2.19 08:48

התוכנית לקירוי כביש בגין ולהקמת כפר הייטק ומגדלי מגורים בני 40 קומות מעל עורק התחבורה הראשי של העיר מתקדמת. התוכנית צפויה לקבל תקציב ראשוני של כמיליון שקלים, לטובת תכנון של הפרויקט. התקציב היה אמור להיות מאושר השבוע בוועדת הכספים העירונית, אך הסעיף ירד מסדר היום. מדובר בפרויקט שנכלל במסגרת הסכם הגג הגדול שאושר השבוע בוועדת הכספים, וצפוי להיות מאושר בישיבת המועצה הקרובה ביום חמישי.כזכור, כפי שפורסם ב"כל העיר", תושבי בית הכרם מתנגדים לתוכנית, שתחבר את בית הכרם עם גבעת בית הכרם, כיוון שלטענתם היא יוצרת מפגע ויזואלי, ולא שכונה בעלת אופי קהילתי, כפי שבית הכרם מתאפיינת כיום. עוד טוענים התושבים כי פרויקט הבנייה השאפתני עלול ליצור זיהום בקרקע בזמן הבנייה, ואף זיהום אוויר. בנוסף, התלוננו התושבים כי נושא ההשלכות התחבורתיות של המהלך לא נבדקו באופן יסודי, וכי שיתוף הציבור לא היה ברמה מספקת, והערות התושבים לא נלקחו בחשבון. בחודש מאי השנה, בעקבות מאבקם של התושבים, חזרה התוכנית לתכנון נוסף, בשיתוף המינהל הקהילתי בבית הכרם.

ד"ר אלישבע רגבי, ממובילות מאבק תושבי בית הכרם נגד התוכנית, מציינת כי "קירוי כביש בגין ובניית המגדלים מעל היא תוכנית מגלומנית. אין שום התייחסות למכלול, זה לא יעלה על הדעת. אין לנו בעיה עם עצם קירוי כביש בגין", מדגישה רגבי, "אלא במה שרוצים לבנות מעליו – מגדלים רבי קומות, שיתנשאו מעל שכונת בית הכרם ויטילו צל על חצי שכונה. בגדול התחושה היא שלא מקשיבים לתושבים, השיתוף הוא לא אמיתי. משתפים אותנו רק אחרי שהתוכנית הושלמה".

למעשה, מינהל קהילתי בית הכרם דורש להקטין את היקפי הבנייה באופן דרסטי. בנייר עמדה שחובר על ידי דני טאובר, יו"ר הוועדה הפיזית במינהל קהילתי בית הכרם, מוצגת עמדת השכונה. "בשם הצורך להוסיף יחידות דיור", כך נכתב בין השאר בנייר העמדה, "הפרויקט מעמיס היקף הבנייה שהינו חסר תקדים בעיר ואינו מתחבר למרקם העירוני ושכונתי מסביבו: 4 מגדלים בני 40 קומות, בניינים נוספים של 12 קומות לאורך השכונה שמהווים מפגע ויזואלי ואינם יוצרים שכונה אמיתית".


הדמיית תוכנית כפר ההייטק והמגורים מעל כביש בגין (הדמיה: דגן פתרונות ויזואליים מתקדמים)

כפר הייטק ומגורים מעל כביש בגין (הדמיה: דגן פתרונות ויזואליים מתקדמים)


העירייה מצידה טענה כי התוכנית המהפכנית צפויה לייצר מרחב אורבני חדש במרכז ירושלים בדומה לאוניברסיטאות הטובות בעולם סטנפורד והרווארד בארה"ב, בהם יש מתחמי עסקים ופיתוח גדולים וחשובים.

כפי שכבר פורסם ב"כל העיר", לפי התוכנית המקורית, על כביש בגין, בקטע שבין מחלף גבעת מרדכי למחלף גבעת שאול, היה אמור להיבנות קירוי שמעליו תוכנן כפר הייטק, ביוטק ומגורים. התוכנית הגרנדיוזית כללה שטח של כ-70,000 מ"ר, שעליו יבנו מגדלים בני 40 קומות ובניינים נוספים בני 12 קומות. סך הכל כ-1,830 יחידות דיור, אשר 50 אחוזים מהן מוקצות ליחידות דיור קטנות עבור משפחות צעירות, ועוד 250 יחידות דיור מוגן. כמו כן, התוכנית כללה שטחי מסחר בהיקף של כ-13,390 מ"ר, ופארק גדול ממדים שכולל מסלולי הליכה ומסלולים ייעודיים לאופניים, שטחים ירוקים ופתוחים לצד בתי קפה אורבניים, שיהפוך למוקד בילוי עבור תושבי העיר. הפארק צפוי לקשר בין הפארק בעמק רפאים, מכיוון דרום, לבין פארק עמק הארזים מצפון.

מהעירייה נמסר בתגובה: "העירייה ממשיכה לקדם את תכנית קירוי בגין. התכנית יוצרת קרקע חדשה יש מאין בעיר, כוללת שטחי פארק נרחבים, גישור מעל כביש בגין בין חלקי עיר מנותקים, שטחי מגורים ותעסוקה. כל נושאי הסביבה והתחבורה יבחנו במסגרת הכנת התכנית וידונו בעתיד במוסדות התכנון. לאור בקשה של חברי וועדת הכספים, הוחלט לבחון את הנושא בעירייה, עד לישיבת וועדת הכספים הבאה".

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

3 תגובות
  1. אל תאכלו את הלוקש

    המרואיינים בכתבה לא נלחמים באמת נגד התוכנית. שלא יעבדו עליכם. זו הצגה. הם יד ביד עם העירייה.

  2. נובו

    כתבתי פה בעבר ואני חוזר על זה הלוואי ותהיה לנו הנהגה עם שאר רוח. שיקרו את כביש בגין אבל שיבנו עליו רק פארק ענק שאין כמוהו בירושלים. שיהיה לירושלים סנטרל פארק כמו שיש במנהטן.

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר