היערכות ראש העיר בחמ"ל העירוני היום לקראת השלג, צוות משטרה בסופת שלג (צילומים: דוברות עיריית ירושלים, דוברות המשטרה)
היערכות ראש העיר בחמ"ל העירוני היום לקראת השלג, צוות משטרה בסופת שלג (צילומים: דוברות עיריית ירושלים, דוברות המשטרה)

כוננות שלג בירושלים: ההיערכות של העירייה, המשטרה, מד"א והגיחון לקראת הסערה

ביום רביעי הטמפרטורות יצנחו לאפס מעלות ולפי כל התחזיות, בלילה שבין רביעי לחמישי, צפוי להיערם שלג בירושלים; היערכות מוגברת החלה בעירייה, במשטרה, במד"א, בגיחון ובסיטיפס. כל הפרטים

פורסם בתאריך: 15.2.21 18:29

על פי כל התחזיות – בלילה שבין רביעי לחמישי צפוי לרדת שלג בירושלים, שאף מתוכנן להיערם לעד 10-5 ס"מ. לפי הצפי ביום חמישי בבוקר ירושלים תהיה לבנה.

עיריית ירושלים, משטרת ירושלים, מד"א, הגיחון וסיטיפס החלו להיערך לקראת מזג האוויר הסוער. לפי תחזית מזג האוויר המעודכנת של 'ירושמיים – עדכוני מזג אוויר בזמן אמת' החל מיום שלישי הרוחות יתחזקו לקראת צהריים וייתכן אובך, גשם צפוי לרדת החל משעות אחר הצהריים-ערב, ובמהלך הלילה לאחר חצות ייתכן שלג באוויר, אך לא צפויה הצטברות. ביום רביעי הטמפרטורות יצנחו לאפס מעלות בירושלים, ינשבו רוחות עזות ועד אחר הצהריים יירד ברד עם שלג באוויר, אך עם הפוגות. לפי התחזית – בשעות הערב-לילה יירד שלג כבד.

חזאי 'ירושמיים' בועז נחמיה מציין בתחזית כי במהלך הערב והלילה, בין רביעי לחמישי, כאמור, צפויים להצטבר 10-5 ס"מ, כאשר במקומות הגבוהים יותר ייערם יותר שלג.


לעדכונים אחר כל הידיעות הכי חמות>>

הורידו את אפליקציית "כל העיר" באנדרואיד

הורידו את אפליקציית "כל העיר" באייפון


משטרת ירושלים: במשטרה נערכים לקראת פינוי צירים ובמידת הצורך לאיתור נעדרים. "המשטרה תפרסם כל העת מידע אודות חסימות כבישים ושיבושי תנועה בעקבות מזג האוויר", נמסר ממשטרת ירושלים. "הערכות המשטרה כוללת גם תיאומים והכנת כוחות שיגיעו לצמתי דרכים בהם יידרש טיפול וסיוע מידי כתוצאה מפגעי מזג האוויר".

המשטרה הוציאה בין השאר הנחיות לציבור וכללי בטיחות במזג האוויר הסוער:

 • מומלץ לוותר על נסיעות שאינן הכרחיות או טיולים בנחלים ואזורים שעלולים להיות מוצפים נוכח מזג האוויר הסוער.
 • רוחות חזקות עלולות להוביל לקריסת עצים, עמודים וכיו״ב, וכן להתעופפות של חפצים שונים. יש לדווח על כל מפגע מעין זה לרשויות בהקדם, וכן לקשור/לאבטח במרפסות ובגינות חפצים מסוכנים שעלולים לעוף כתוצאה מהרוחות ולהוביל לפגיעה בעוברי אורח.
 • מומלץ לפנות לגורמים המוסמכים לפני יציאה לטיול בשטח לשם קבלת מידע חיוני ועדכני.

לציבור הנהגים ומשתמשי הדרך:

 • יש להתאים את מהירות הנסיעה לתנאי הדרך ולהאט משמעותית בעת כניסה לעקומות וביצוע פניות חדות.
 • יש להדליק אורות דרך במהלך כל הנסיעה ולנהוג לאט ובזהירות בפרט כשיש קרה על הכביש עקב סכנת החלקה.
 • כשהכביש רטוב, מרחק הבלימה גודל. לכן נדרש לשמור מרחק גדול יותר מהרכב שלפנים.
 • יש לאחוז את ההגה בשתי ידיים מאחר וכניסה עם הרכב לשלולית, ובורות המוסתרים ע"י הצטברות מים על הכביש – עלולה לגרום לסטייה פתאומית של הרכב.
 • יש להתרכז בנהיגה ולהימנע מהיסח דעת בדגש על שימוש בטלפון הנייד.
 • יש להימנע מכניסה לשלוליות שלא ניתן לאמוד את עומקן ולהיזהר משאר מפגעים על הכביש.
 • יש להימנע מחציית מקורות מים וממקומות עם זרימת מים חזקה.
 • שימו לב להולכי רגל – בעת מזג אויר גשום, קשה יותר להבחין בהולכי רגל ולבלום בזמן במקרה הצורך. יש להאט הנסיעה באזורי מגורים ולתת זכות קדימה להולכי רגל.
 • הקפידו על תדלוק הרכב והיערכותם מזון ושתיה, תרופות ומטען לטלפון הנייד לצורך שהות ממושכת ברכב.
 • בטרם הכניסה לרכב: חובה לבדוק כי צמיגי הרכב תקינים ובלחץ האוויר הנדרש. יש לבדוק כי המגבים תקינים ואינם פגומים. יש לדאוג לנקות את שמשות הרכב על מנת לספק תנאי ראות טובים לנהג, וכן לנקות את פנסי הרכב הקדמיים והאחוריים – על מנת לראות ולהראות בהתאם.

הגיחון: בתאגיד המים והביוב בירושלים קוראים לתושבים להשאיר ברז מים חמים מטפטף: "כמו תמיד, כאשר הטמפרטורות יורדות ומתקרבות ל- 0 אנו ממליצים לכם להשאיר ברז מים חמים מטפטף וזאת על מנת למנוע קיפאון ונזק לצנרת הביתית", נמסר מהגיחון.


עיריית ירושלים: בעירייה נערכה יותר מוקדם היום הערכת מצב לקראת מזג האוויר הסוער. בין השאר מינהל תיפעול נערך לגיוס כלי צמ"ה (ציוד מכני הנדסי), לפינוי צירים חסומים, להפעלת מטות אזוריים, צוותי סיור על פי הערכות מצב, להפעלת מערך פיזור המלח ולתגבור מוקדנים במוקד העירוני 106 על פי הצורך, זאת במטרה לתת מענה לפניות הציבור.

"במידה ויירד שלג, טרקטורים יפלסו את הכבישים על פי הצורך. חברת הגיחון ואגף תברואה פועלים לניקיון כל הקולטנים של ניקוזי מי הגשמים במרחב הציבורי וכן פועל לטפל במפגעים בטיחותיים הנגרמים על ידי אשפה וכלי אצירה במרחב הציבורי. מינהל קהילה ורווחה נערך לבצע סיורים מקדימים לאיתור וטיפול בדרי רחוב, להפעלת מערכי החירום הקהילתיים ולהפעלת צוותי רווחה לטיפול באוכלוסייה וכן לתגבור כוננים לסיור בחירום", כך נמסר מהעירייה.


הערכת מצב בחמ"ל העירוני לקראת השלג ביום רביעי (צילום: דוברות עיריית ירושלים)

(מימין) מנכ"ל העירייה איציק לארי וראש העיר משה ליאון בהערכת מצב בחמ"ל העירוני לקראת השלג ביום רביעי (צילום: דוברות עיריית ירושלים)


בעיריית ירושלים ממליצים לתושבים לבדוק את תקינות מערכות החימום ובעיקר את אלו המחייבות אוורור. כמו כן, יש לוודא איטום גגות ופתחים לרבות חלונות ותריסים, יש לנקות ולפתוח תאי ניקוז המים בחצרות ומרזבים על הגגות. בנוסף לגיזום עצים וענפים בגינות פרטיות בסמיכות לכבלים, יש לבדוק בטיחות מערכות חשמל ולהצטייד בתאורת חירום. חשוב לחזק מעמדי אנטנות, דודי שמש וחפצים אחרים על הגגות. כמו כן, יש לפנות חפצים שאינם מוחזקים ועשויים ליפול ממקום גבוה או לעוף כגון – עציצים, אדניות, ריהוט ושלטים.

יצוין כי יש להימנע משהייה תחת סככות, פרגולות, צריפים או מבנים ארעיים, מחשש לקריסה. בעת חשש לקרה יש לפתוח את ברז המים החמים לכדי טפטוף, זאת כדי למנוע קפיאת מים בצינורות קולטי דוד השמש (קפיאה גורמת להתבקעות הצינורות). הציבור מתבקש להימנע מפעולות שיש בהן סכנה בטיחותית, לשמור על ערנות וזהירות בנהיגה ובתנועה בצירים ולהימנע מתנועה שאינה חובה.

בעירייה מציינים כי הולכי הרגל והנהגים מתבקשים לשמור על כללי הבטיחות, להקפיד על נסיעה איטית, משנה זהירות מהחלקות וממדרכות חלקות במיוחד וכן להישמע להנחיות גורמי הביטחון והעירייה בשטח. במידה ויחל לרדת שלג יופעל אתר החירום של עיריית ירושלים, אשר ימסור עדכונים שוטפים לטובת התושבים.

במסגרת האחריות והעירנות האישית, העירייה מבקשת מתושבי העיר לבדוק האם שכניהם זקוקים לסיוע או עזרה. בעת הצורך יש לפנות למוקד העירוני  – 106 או למינהלים הקהילתיים (מספרי הטלפון של המינהלים מפורסמים באתר האינטרנט העירוני.

ראש העיר ירושלים, משה ליאון: " אנו עושים את המקסימום על מנת להערך בצורה הטובה ביותר למזג אוויר, במטרה להעניק שירות מקצועי ואיכותי לתושבי העיר. אני קורא לתושבי העיר לשמור על כללי הבטיחות ולהישמע להנחיות".


מד"א: עשרות נהגי אמבולנס ופראמדיקים מוכשרים במד"א להפעלת 14 טרקטורונים חדשים וג'יפבולנסים ייחודים. "הטרקטורונים המיוחדים הותאמו ואובזרו במיוחד עבור צרכי מד"א באורות אדומים, סירנה וציוד מיוחד אליו מתחברת האלונקה ומיועדים לפעול בתנאי שטח מורכבים ותנאי עבירות קשים", מסביר אלי בן שמחון, האחראי יחידת האופנועים והטרקטורונים במד"א.

מנכ"ל מד"א אלי בין: "מגן דוד אדום ערוך ומוכן למזג האוויר הצפוי לפקוד את המדינה בימים הקרובים. בתקופה האחרונה הרחבנו באופן משמעותי את הכלים המיוחדים וביצענו הכשרות נרחבות לצוותים, על מנת לטפל במקרי חירום בכל תנאי השטח – בעיקר במזג אוויר סוער. אנו מאחלים המשך חורף בריא ומוגן".


הרכבת הקלה: הרכבת הקלה בירושלים תמשיך לפעול גם אם יירד שלג, וזאת בתנאי שהשלג לא ייערם מעל 5 ס"מ. בסיטיפס קוראים לציבור הנהגים שלא להשאיר על המסילות רכבים שיגרמו להצטברות שלג וימנעו מעבר של רכבות. "בעבר, בימי שלג, ננטשו רכבים על מסילות הרכבת הקלה ובעקבות כך הרכבות לא יכלו לנוע", מסבירים בסיטיפס, "מה שגרם להצטברות שלג לכל אורך הקו ומנע את המשך תנועת הרכבות. במסגרת ההיערכות לשלג סוכם כי העירייה תקצה גרר לפינוי רכבים שנתקעו על תוואי המסילה. על מנת למנוע מצב בו רכבות הנוסעים עצמן משמשות כמפלסות שלג, דבר שעשוי לגרום נזק לרכבות עצמן, רכשה סיטיפס מבעוד מועד אמצעים לפינוי וטיפול בשלג, ביניהם -כפות לפינוי שלג, מנגנון חימום למפלגים, מנגנון המונע התגבשות קרח על גבי כבלי החשמל ועוד".

סיטיפס מזכירה לציבור הנוסעים כי "הרכבת הקלה מותאמת לתנאי נסיעה בשלג בגובה של עד כ-5 ס"מ בלבד. במידה ששלג כבד יותר יערם על גבי המסילות, השירות יפסק ויחודש מיד כשיתאפשר".


 הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ – "כל העיר עדכונים בזמן אמת"

 "כל העיר" ירושלים בפייסבוק 

 "כל העיר" ירושלים – גם באינסטגרם

 המייל האדום של "כל העיר"[email protected]


 

תגיות:

תגובות

תגובה אחת

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר