פרשת שחיתות חמורה במזרח ירושלים (צילום: דוברות המשטרה)
(צילום: דוברות המשטרה)

הותרה לפרסום: פרשת שחיתות חמורה בסניף משרד הפנים במזרח העיר

לאחר מספר חודשים שבהם ערכה המשטרה חקירה סמויה ברשות האוכלוסין שבמזרח ירושלים - נחשף כי עובדים ניצלו את זמני המתנה הארוכים לסניף וגבו כספי שוחד בעבור תורים. במסגרת הפרשה נעצרו 83 חשודים

פורסם בתאריך: 19.8.18 16:04

היום, ראשון, הותרה לפרסום פרשת שוחד חמורה בקרב עובדים ומקבלי השרות בסניף רשות האוכלוסין שבמזרח ירושלים, וזאת באמצעות מתן וקבלת שוחד וסחר בתורים. במסגרתה עצרה המשטרה לחקירה במבצע סמוי 83 חשודים.המשטרה פתחה בחקירה סמויה לפני מספר חודשים, לפיה עולה חשד לאי סדרים בקבלת התורים ומתן שרות לתושבים בסניף רשות האוכלוסין הממוקם במזרח ירושלים על ידי עובדי המשרד בדרך שאינה חוקית ובניגוד לנהלי המקום. חקירת המשטרה הסמויה שנפתחה ולוותה ע"י הפרקליטות, ובמהלכה הפעילה המשטרה סוכן סמוי שפעל בקרבם של עובדי המשרד והביא לחשיפתה של שיטה באמצעותה עפ"י החשד שלשלו לכיסם  4 מעובדי המשרד מאות אלפי שקלים שמקורם בכספי שוחד עבור שירותי ציבור הניתנים במקום לכל דורש.לפי החשד, 4 העובדים (21-29, מזרח י-ם) המקבלים קהל ומעניקים שירותי רשות האוכלוסין בהם הנפקת תעודות זהות, דרכונים, תעודות מעבר ונושאים נוספים, קשרו קשר עם 6 חשודים (20-46, מזרח י-ם) נוספים ('מתווכים מאכרים' – שאינם עובדי המשרד), ועפ"י החשד ניצלו את מצוקת התורים וזמני ההמתנה הארוכים לקבלת שירותים אלו, על מנת לגבות כספי שוחד בעבור מתן שירות כמעט באופן מידי, וללא כל המתנה, ובמספר מקרים אף נתנו שירותים ללא כל הגעה לסניף והבאת המסמכים הנדרשים ע"י מבקש השרות.

במשטרה מציינים כי "הפעלתו של הסוכן הסמוי שנעשתה ע"י מפעיליו במשטרת ישראל תוך ליווי צמוד והנחייה לאופן ביצוע איסוף הראיות והממצאים, חשפה, כאמור, את דפוס פעולתם של החשודים, לפיו 6 החשודים 'המתווכים-מאכרים' יוצרים קשר עם תושבים המבקשים לקבל את שירותי משרד ומציעים להם קבלת השרות באופן מידי ופרטני ע"י אחד מעובדי המשרד, וזאת כאמור בעבור סכום כספי קבוע עפ"י תעריפים לסוג השרות המבוקש.מיד עם 'ההסכמה' על סוג השרות והעברת כספי השוחד לידי 'המתווך- מאכר', עפ"י החשד פרטי האדם המבקש את השרות מועברים לידי אחד מ – 4 עובדי המשרד החשודים, והם יוצרים עמו קשר ומנחים אותו מתי להגיע ולמי לפנות על מנת לקבל השרות המבוקש, כל זאת כאמור ללא כל המתנה בתור כמקובל. במקביל לחקירה סמויה זו, חשפו חוקרי המשטרה שיטה נוספת באמצעותה נמכרים תורים לקבלת שרותי רשות האוכלוסין באותו הסניף באמצעות אפליקציה ייעודית שפותחה במטרה דווקא להקל על אופן קבלת התורים והשרות במקום.

"חוקרי המשטרה הגיעו לזהותם של חשודים שעפ"י החשד מזה חודשים עם פתיחתם של תורים חדשים באפליקציה, מזמינים מיד כמות גדולה של תורים לקבלת שירותים שונים, ובכך עפ"י החשד יוצרים מצוקה גדולה יותר בקרב תושבי המקום לקבלת השירותים המבוקשים", נמסר מהמשטרה. "בשלב זה פונים עפ"י החשד לתושבים בשיטות שונות, מציעים את 'מרכולתם' ומוכרים להם תורים בעבור מאות שקלים לכל תור, לדוגמא אחד החשודים בפרשה זימן כ-2,700 תורים למספר חודשים קדימה, ועפ"י החשד סחר בהם ושלשל לכיסו אלפי ועשרות אלפי שקלים. חקירת המשטרה הסמויה הובילה את המשטרה לגיבוש מבצע מעצרים חסר תקדים במסגרתו הובאו לחקירה 83 חשודים (תושבי מזרח י-ם) בחשד לעבירות קבלת שוחד, תיווך לשוחד, מתן שוחד, מרמה והפרת אמונים והלבנת הון".

עם מעבר החקירה לשלב הגלוי, פשטו כוחות משטרת ישראל בימים האחרונים על בתיהם של 23 חשודים מרכזיים, בהם 4 עובדי רשות האוכלוסין ו – 6 'מתווכים – מאכרים'. מהלך הפשיטה תפסו השוטרים כסף מזומן בסכום מצטבר של עשרות אלפי שקלים ו-6 רכבים בהם רכבי יוקרה, שעפ"י החשד מקורם בכספי שוחד, בגינם יוחלט במשטרה במסגרת החקירה האם לפתוח בהליך למטרת חילוטם.

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר