ענת הופמן בדוכן ארבעת המינים של נשות הכותל בשוק הכרמל בתל אביב (צילום: הילה פרל)
ענת הופמן בדוכן ארבעת המינים של נשות הכותל בשוק הכרמל בתל אביב (צילום: הילה פרל)

מדוע העירייה לא מאשרת לנשות הכותל להפעיל דוכן ברחוב יפו?

נשות הכותל זועמות על עיריית ירושלים שלא מאשרת להן להציב דוכן ארבעת המינים במהלך חול המועד סוכות ברחוב יפו. העירייה: "הנושא נמצא בבחינה של היועץ המשפטי לעירייה"

פורסם בתאריך: 17.9.18 11:45

מדוע עיריית ירושלים לא מאשרת לארגון נשות הכותל להציב דוכן ארבעת המינים במרכז העיר במהלך חול המועד סוכות? "אין כל הבדל בין הפעילות שלנו לפעילות של חב"ד", מציינת בשיחה עם "כל העיר" עו"ד ריקי שפירא-רוזנברג, שמייצגת את נשות הכותל. "בעינינו חופש דת משמעו לאפשר לשני הדוכנים להתקיים במרחב העירוני, וכן לכל דוכן אחר שמציע שירות לציבור, כל עוד כולם עומדים בנהלים. סירובה של העירייה לאפשר את קיומו של הדוכן שלנו אינו עולה בקנה אחד עם הנהלים שהיא עצמה פרסמה, במיוחד לאור העובדה שאיננו מפירות אף אחד מהם. נראה שעיריית ירושלים חוששת להצטייר כמי שמאמינה בשוויון לנשים".במכתב חריף ששלחה שפירא-רוזנברג, חברת הנהלה בארגון נשות הכותל, לאגף קידום עסקים בעירייה, היא כותבת בין השאר: "ביום 3.9.18 פנתה הגב' יוכי רפפורט, מנהלת תחום חינוך של נשות הכותל אליכם, על מנת לקבל אישור להצבת דוכן ברחוב יפו 33, אשר יציע לנשים להתעטף בטלית וליטול ארבע מינים כמצוות החג. בפנייתה הבהירה הגב' רפפורט כי אין בכוונת הארגון לחלק חומרי הסברה וכי המקום יישאר נקי".

ענת הופמן בדוכן ארבעת המינים של נשות הכותל בשוק הכרמל בתל אביב (צילום: הילה פרל)

בהמשך כותבת שפירא-רוזנברג: "הגב' רפפורט נדהמה לקבל את תשובת העירייה הנושאת תאריך 30.8.18 (שלושה ימים לפני פנייתה!)  לפיה לא מצאתם להיעתר לבקשה. מעבר לכך לא ניתנה כל הנמקה מדוע לא תאושר הקמת הדוכן".

לדבריה, "בנוהל שהעירייה עצמה פרסמה ובו נקבעו עקרונות וכללים על פיהם יבחנו ויאושרו ההיתרים לדוכני הסברה לגופים, עמותות ומלכרי"ם וכן דוכני הסברה והחתמה לפעילות פוליטית, עומדת הבקשה בכל הכללים והעקרונות הקבועים בה ולא ברור מדוע מצאתם לנכון לדחותה".

המכתב החריף נשלח במענה לתגובת האגף לקידום עסקים קודם לכן, שכאמור דחה את פניית נשות הכותל: "בקשתכם נבחנה, ולאור הנסיבות המפורטות בבקשתכם לא מצאנו מקום להיעתר לבקשתכם לשימוש במרחב הציבורי לצורך הפעילות המתוארת בפנייתכם".

עו"ד ריקי שפירא-רוזנברג (צילום: שחר תמיר)

עו"ד ריקי שפירא-רוזנברג (צילום: שחר תמיר)

נשות הכותל בראשותה של ענת הופמן, יש לציין, מפעילות דוכן ארבעת המינים בשוק הכרמל בתל אביב. ארגון נשות הכותל מורכב מקבוצת נשים דתיות, מכל הזרמים (אורתודוקסיות, קונסרבטיביות ורפורמיות), הנאבקות למעלה מ-29 שנה למען חופש דת ושוויון זכויות לנשים בכותל המערבי. הקבוצה מבקשת להתפלל במסגרת ההלכה היהודית, בקבוצה ובקול, לקרוא בתורה, להניח תפילין ולהתעטף בטליתות, בחלק הידוע כ"עזרת הנשים" בכותל המערבי. הרעיון של הקמת רחבת התפילה המעורבת בכותל, המיועדת לכל הזרמים היהדות נולד במסגרת המשא ומתן על המתווה בכותל.

מנשות הכותל נמסר: "אנו מקוות שהעירייה תחזור בה מהחלטתה השרירותית, ותאפשר לנו להקים דוכן לנטילת ארבעת המינים בחול המועד סוכות".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "הנושא נמצא בבחינה של היועץ המשפטי לעירייה ונעדכן לכשתתקבל החלטתו בנושא".


השאלה הזהה למועמדים לראשות העיר: האם אתה בעד או נגד רחבת תפילה משותפת בכותל?


 

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

2 תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר