הריסת הבניינים ברחוב פיק, קרית משה (מתחם המקשר)
הריסת הבניינים ברחוב פיק, קרית משה (מתחם המקשר)

צפו: פרויקט הפינוי-בינוי הראשון בירושלים יצא לדרך

מדובר בפרויקט הפינוי-בינוי ברחוב פיק בקרית משה, במסגרתו ייהרסו 13 בניינים ישנים - במקומם ייבנו שני מגדלים בני 25 קומות

פורסם בתאריך: 20.6.18 09:02

היסטוריה בירושלים: הבוקר, רביעי, בשעה 9:30, נהרס הבניין הראשון בעיר במסגרת פרויקט פינוי-בינוי. מדובר בפרויקט שברחוב פיק 1, בקרית משה (מתחם המקשר) – על ציר שדרות הרצל-הרכבת הקלה, במסגרתו ייהרסו 13 בניינים בני 82 שנה ובהם 68 דירות, ובמקומם יקומו שני מגדלים בני 25 קומות ובהם 260 יחידות דיור חדשות. זמן האכלוס המשוער של הפרויקט הוא כ-3.5 שנים. העבודות ייערכו על ידי המינהלת להתחדשות עירונית בחברת מוריה. ההריסה הראשונה התקיימה במעמד שר הבינוי והשיכון יואב גלנט וראש העיר ניר ברקת.

הריסת בנייני מתחם המקשר בקרית משה - פרויקט פינוי-בינוי הראשון בירושלים

רחוב פיק, קרית משה, הבוקר


כזכור, כפי שפורסם ב"כל העיר" בנובמבר שנה שעברה – אז נחתם היתר הבנייה לפרויקט – בשלב הראשון ניתן היתר הבנייה על ידי עיריית ירושלים להקמת המגדל הראשון מבין השניים, שבו 126 יחידות דיור חדשות, כשההיתר כולל גם עבודות פיתוח של תשתיות. בשלב השני יתווספו לפרויקט עוד 104 יחידות דיור. התכנית כוללת גם פיתוח פארק רובעי, גני שעשועים, הקמת שלוחת מתנ"ס חניון תת-קרקעי, מבני ציבור והסדרת תנועה וחנייה ברחובות הסמוכים.


הבניין הראשון שייהרס בירושלים - מתחם המקשר, קרית משה, הבוקר

הבניין הראשון שייהרס בירושלים – מתחם המקשר, קרית משה, הבוקר


פרויקט מתחם המקשר ברחוב פיק בקרית משה, ירושלים (הדמיה: באדיבות רובע 1)

פרויקט מתחם המקשר ברחוב פיק בקרית משה, ירושלים (הדמיה: באדיבות רובע 1)


את פרויקט פינוי -בינוי 'רובע 1 'יזמו החברות גלנור, גלנח ויסודות צור מגורים שהתאחדו להקמת הפרויקט המשותף. הפרויקט קודם בשיתוף עיריית ירושלים, הוכרז על ידי משרד השיכון כמיועד להתחדשות עירונית ולווה על ידי מינהלת התחדשות עירונית בחברת מוריה.

מיוזמי הפרויקט נמסר כי "במסגרת פרויקט רובע 1, ייהרסו 13 בנייני מגורים ישנים בני 2-3 קומות, שנבנו בשנת 1936 הכוללים  68 יחידות דיור. במקומם יקומו שני מגדלים בני 25 קומות כל אחד ובהם 260 יחידות דיור חדשות בנות 3,4,5 ו 6 חדרים. יצוין, כי למגדל הראשון של הפרויקט ובו 130 יחידות דיור חדשות כבר ניתן היתר בניה ועם קידום המגדל השני יתווספו לפרויקט 130 דירות נוספות. תכנית הפרויקט מציעה גם שטחי ציבור נרחבים שישתרעו על פני שטח של כ- 4.5 דונם ועוד דונם אחד למבנים ומוסדות ציבור".

לצורך הקמת שלב א' של הפרויקט התפנו מהבניינים הישנים 28 דיירים מתוך סך 65 דיירים שיתפנו מהמתחם לצורך השלמת כלל הפרויקט. בעלי הדירות גרו עד כה בדירות בגדלים של 60 מ"ר ו-90 מ"ר.

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט ציין : "אין מעשה יותר משמעותי ויותר חשוב לביטחון מדינת ישראל מאשר בנייה והתיישבות בכל רחבי ישראל ובוודאי בעיר בירתנו, ירושלים. בעשור הקרוב נהיה במצב שלפחות 20 אחוז מהבנייה החדשה תהיה בהתחדשות עירונית. משרד הבינוי והשיכון ימשיך לפעול ברוח זו ובמלוא המרץ במטרה להוביל התחדשות עירונית בערים נוספות בכל רחבי הארץ".

ראש העיר ניר ברקת: "התחדשות עירונית היא המענה האורבני והחברתי הנכון לירושלים והיום אנחנו עושים צעד גדול וחשוב בכיוון זה. בירושלים קיים פוטנציאל להקמת למעלה מ-30 אלף יחידות דיור, באמצעות התחדשות עירונית. בדרך זו נוכל להשאיר את הזוגות הצעירים בירושלים, לתת מענה לביקושי הדיור ולשמור על השטחים הירוקים בעיר למען התושבים".

עו"ד דורון נויוירט, מנכ"ל חברת מוריה לפיתוח ירושלים, הוסיף: "לעיר ירושלים פוטנציאל של יותר מ-30,000 יחידות דיור חדשות במסגרת מתחמי התחדשות עירונית. זה אינו מקרה שהמתחם הראשון במסגרת תהליך פינוי בינוי אשר יוצא לפועל נמצא סמוך לפרויקט הכניסה לעיר ולכל פתרונות התשתיות התחבורתיות שפיתוח הכניסה לעיר יביא עמו. ללא ספק העובדה שהמתחם נמצא במיקום זה מראה כי פתוח תשתיות מהווה זרז ליציאה לפועל של פרויקטים בהתחדשות עירונית. פרויקטים של פינוי בינוי בהיקפים גדולים מחייבים בהכרח מענה גם לנושא התשתיות לטובת תושבי השכונה המתחם והעיר. היום אנו רואים את התוצאה הראשונה לפעילותה המוצלחת של המנהלת להתחדשות עירונית ואני מעריך שבחודשים הקרובים יבואו תוצאות דומות נוספות".

מפרויקט 'רובע 1' נמסר: "אנו שמחים ונרגשים להיות חלק מההיסטוריה של העיר ירושלים ולהוביל את אירוע ההריסה הראשון בפרויקט 'פינוי –בינוי' בעיר. זהו בהחלט ציון דרך משמעותי והיסטורי עבור ירושלים ועבור פרויקט 'רובע 1' , שהינו פרויקט ההתחדשות העירונית הראשון בבירה ההופך למציאות בשטח. פרויקט 'רובע 1' מבטא באופן בולט את העבר, ההווה והעתיד של ירושלים עם הריסתם של בנייני מגורים בני 82 שנה מצד אחד והקמתם של מגדלי מגורים חדישים ומתקדמים מצד שני ,שיהיו חלק בלתי נפרד מהכניסה העתידית החדשה של העיר ירושלים. אנו רואים בכך זכות גדולה להיות חלק מאירוע היסטורי וחשוב זה".

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

8 תגובות
 1. אילון אוהב עמי

  ברכות ליזמים, לעירייה ולכל העושים במלאכה. חבל שהדגש בטקס היה על הריסה ולא על הנחת אבן פינה או משהו דומה

 2. משה

  מזל טוב לקבוצת גלנור!
  גם אנשים וגם מקצוענים מגיע לכם קרדיט.

 3. אבי

  ברכות ליזמים. חבל שבירושלים לא בונים מבנים יפים כדוגמת אלו שנבנים היום במרכז

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  רבי קומות גורמים לירושלים לאבד את האופי שלה.

 5. צדוק

  התרגלנו לדברי הלל שמטרתו להקל על קבלנים את גריפת הכסף,הרבה מלל חסר התכלס.
  מה מקבלים הדיירים תמורת קרקע יקרה.

 6. איציק

  ברכות לבביות לגלנור.
  אחלה אנשים – מקצועיות, אמינות, תקתוק עבודה.
  חבל על הזמן.
  זכו בפרויקט המצטיין לשנת 2017 מטעם עיריית ירושלים.

 7. נובו

  נורא ומזעזע. אני גר בסמוך בשיכון עובדים. איך אנשים מסכימים לעבור ממגורים אינטימיים למפלצת עם מאות דיירים.

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר