נועה לזר ז"ל, פעילות כוחות הביטחון במחסום שועפאט ביום הפיגוע (צילומים: דובר צה"ל, דוברות המשטרה)
נועה לזר ז"ל, פעילות כוחות הביטחון במחסום שועפאט ביום הפיגוע (צילומים: דובר צה"ל, דוברות המשטרה)

"לא חתרו למגע" – שלושה לוחמי מג"ב יודחו בעקבות הפיגוע במחסום שועפאט בערב סוכות

בעקבות ממצאי תחקיר הפיגוע, שבו נהרגה הלוחמת נועה לזר ז"ל, בחודש שעבר, הרמטכ"ל אביב כוכבי מתח ביקורת חריפה על פעילות הלוחמים במחסום. לדבריו, מדובר ב"אירוע חמור. הלוחמים לא חתרו למגע". עוד הוחלט כי תופסק פעילות לוחמי מג"ב במחסום שועפאט בתוך חודש

פורסם בתאריך: 14.11.22 20:58

פעילות לוחמי צה"ל ומג"ב במחסום שועפאט תופסק בתוך חודש, ובנוסף שלושה לוחמי מג"ב יודחו – אלו ההחלטות האופרטיביות שהתקבלו בצה"ל ובמג"ב לאחר סיום תחקיר הפיגוע שבו נהרגה הלוחמת נועה לזר ז"ל בחודש שעבר במחסום שועפאט.

כזכור, בליל הפיגוע, 9.10.22, הגיע המחבל עודאי תמימי למחסום ופתח בירי. כתוצאה מהירי נהרגה הלוחמת נועה לזר והמאבטח דוד .. נפצע באורח אנוש. הלוחמים במחסום, כך עולה מהתחקיר, לא פעלו כנדרש ולא חתרו למגע. כתוצאה מכך הצליח המחבל לחמוק ובמשך 11 ימים התנהל אחריו מצוד, כשהוא חוסל בסופו של דבר רק כשניסה לבצע פיגוע נוסף – הפעם במחסום נעלה אדומים.


לעדכונים אחר כל הידיעות הכי חמות>>

הורידו את אפליקציית "כל העיר" באנדרואיד

הורידו את אפליקציית "כל העיר" באייפון


מתחקיר האירוע עולה, שהוצג לרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי, למפכ"ל רב-ניצב קובי שבתאי ולשר לביטחון הפנים עומר בר-לב, על-ידי מפקד מג"ב ניצב אמיר כהן, עולה כי זוהו כשלים בשגרת הפיקוד במחסום, במהירות התגובה ובאיכותה, ובאי חתירה למגע עם המחבל על ידי הכוחות הפועלים במעבר.

בהודעת דובר צה"ל ודובר מג"ב מצוין כי בתחקיר, שבוצע על-ידי מפקד עוטף ירושלים תת-ניצב עמי נידם, נמצא כי התנועה הרגלית במעבר, המתקיימת כדבר שבשגרה על פי נהלי המעבר, היא תקלה חמורה ויציאת המחבל מהרכב התאפשרה כתוצאה מכך. עוד נמצא, כי על אף ששלושה מלוחמי מג״ב במעבר ירו לעבר המחבל, לוחמי מג"ב שהיו במקום הגיבו שלא כמצופה ולא בהתאם לערכי החיל.

"בעקבות ממצאי התחקיר, הורה מפקד מג"ב על הגדרת רף מחייב לביצוע התרגולות במעבר, הכשרה ייחודית מקצועית למפקדי המעבר, התקנת תשתית טכנולוגית מספקת לצרכי המשימה במעבר וכן על קיום מנגנון פיקוח קפדני", כך על פי הודעת הדובר. "מפקד מג"ב הורה ליישם באופן מיידי את כלל הלקחים בכל המעברים שבאחריות מג"ב בעוטף ירושלים. כמו כן, הנחה את מפקד בית הספר החיילי להקים הכשרה ייעודית לפיקוד במעברי עוטף ירושלים. בנוסף, המליץ מפקד מג"ב לאזרח את כלל המעברים בעוטף ירושלים לאור אופי הפעילות בהם".

עוד נמסר כי "בסיום התחקיר, החליט מפקד מג"ב לנקוט צעדים משמעתיים ובהם נקיטת הליך הדחה של שלושה שוטרים בקבע על אי עמידה בערכי מג״ב, הליך הדחה מתפקיד פיקודי לשנה של קצין מג"ב ומתן הערה פיקודית למ״פ מג״ב ולמג"ד מג"ב על ידי מפקד מג"ב".

הרמטכ״ל כוכבי סיכם כי תוצאות האירוע כואבות וקשות. עוד קבע כי "מצופה היה מהלוחמים באירוע לחתור למגע, וכי הם פעלו באופן שאינו תואם את המצופה מכל לוחם במערכת הביטחון".

 

 

כמו כן, על פי ההודעה, "הרמטכ"ל פירט שורה של לקחים שיש ללמוד מהאירוע, הן באשר לתפעול השוטף במעבר, והן באשר לכשירות והתרגולות הנדרשות מהלוחמים. בהמשך לכך, הנחה על חידוד האיום לכוחות לאור מבצע 'שובר גלים', הגדרת תרגולות מתאימות והתאמת ארגון המעברים למשימה. כמו כן, הנחה על מינוי פרויקטור באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה לשיפור אמצעי המיגון והטכנולוגיה בכלל המעברים באופן מידי".

זאת ועוד, על פי הודעת דובר צה"ל ומג"ב: "הרמטכ"ל החליט על הפסקת פעילותם של לוחמי צה"ל במחסום שועפט תוך חודש ימים, זאת בעקבות אופי המשימה במחסום, שתכליתו מעבר של אזרחים ותושבי ישראל. בהמשך לכך, הרמטכ"ל הנחה להגדיל את הקצאות הלוחמים למג"ב, לטובת הצבתם במשימת הבידוק במחסום שועפט. עד להכשרת הלוחמים, הורה מפקד מג"ב על הסטת פלוגת לוחמים ממג"ב איו"ש למחסום".

בסיכום התחקיר אמר הרמטכ"ל: "עבודת כוחות הביטחון במעברים חשובה לביטחון המדינה ומנעה פיגועים רבים בעבר. מדובר באירוע חמור, מקצועית וערכית. ראשית מכיוון שאיבדנו את הלוחמת סמל נועה לזר ז"ל, שנית בשל חוסר מקצועיות ואי חתירה למגע, המחבל לא נוטרל ולא נעצר. יש לבצע את הפעולות המידיות שהוגדרו למימוש לקחי התחקיר בהקדם, ולהטמיע אותן בקרב כלל כוחות הביטחון. אני שולח את תנחומיי העמוקים למשפחת לזר, מחזק ומחבק אותה".


מחפשים דירה בצפון העיר? היכנסו ללוח הנדל"ן של ירושלים

תגובות

אין תגובות

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר