פעילות מד"א בחורף (צילום: דוברות מד"א)
פעילות מד"א בחורף (צילום: דוברות מד"א)

הסערה שלפני הסערה: היום ומחר גשום ביותר. אבל זה רק הקדימון לקראת ראשון-שני

רוחות, גשמים וירידה בטמפרטורות - זו התחזית להיום, שלישי, ובעיקר למחר - רביעי. אולם על פי התחזית, אחרי הפוגה בסוף השבוע - בראשון ובשני צפויה הסערה המשמעותית יותר. ולא - עדיין שלג באופק. במד"א, בחברת החשמל ובכבאות ערוכים בהתאם

פורסם בתאריך: 31.1.23 09:26

ינואר 2023 היה אחד מהשחונים, היבשים והחמים ביותר שהיו בירושלים בעשורים האחרונים, עם טמפרטורות גבוהות ב-4-3 מעלות מהממוצע העונתי, וכמות משקעים שהיתה נמוכה בכ-40 מ"מ מהממוצע העונתי.

הנתונים הללו, כמעט מיותר לציין, תקפים ל-30 הימים הראשונים של חודש ינואר בירושלים. היום האחרון של החודש, היום, שלישי, נראה שונה בתכלית. הוא נפתח כידוע עם טמפרטורות נמוכות משמעותית מאלו שהיו פה בשבוע האחרון ועם גשמים משמעותיים, שיימשכו עד מחר, רביעי, בשעות הערב/לילה.


לעדכונים אחר כל הידיעות הכי חמות>>

הורידו את אפליקציית "כל העיר" באנדרואיד

הורידו את אפליקציית "כל העיר" באייפון


מחפשים דירת 3 חדרים בירושלים? היכנסו ללוח הנדל"ן של "כל העיר"


היומיים הסוערים הללו, חשוב לציין, הם רק הקדימון לשיא של המערכת החורפית הנוכחית – שיא שיגיע אחרי הפוגה ורגיעה בסוף השבוע – ויכה במלוא עוצמתו בימים ראשון ושני, אז גם צפוי להירשם היום הקר ביותר עד כה בחורף הנוכחי.

על פי התחזית, החל מיום חמישי מזג האוויר יתבהר במעט, אך במוצ"ש צפויה המערכת החורפית לחזור עם צניחה בטמפרטורות, גשמים ורוחות. ביום ראשון כבר צפויות רוחות חזקות, הטמפרטורות ירדו אל מתחת ל-10 מעלות וצפויים גשמים רבים. ביום שני, כאמור, שיאה של המערכת החורפית. הצפי הוא לרוחות חזקות מאוד, גשמים עוצמתיים וטמפרטורות שיגיעו בשיא ל-7-6 מעלות – מה שיהפוך את יום שני הקרוב, 6.2.2023, ליום הקר ביותר בחורף הנוכחי.

***

לקראת מזג האוויר הסוער שצפוי בירושלים היום ומחר, ובעיקר בתחילת השבוע הבא, במד"א, בכבאות ובחברת החשמל ערוכים היטב לטפל בכל תרחיש.

"צוותי מגן דוד אדום ערוכים בכל רחבי הארץ לקראת מערכת מזג האוויר חורפית", נמסר ממד"א. "הצוותים המתוגברים של  מד"א ערוכים עם אמבולנסים בעלי הנעה כפולה (4×4) וג'יפבולנסים מיוחדים על מנת להעניק מענה רפואי מהיר ויעיל במקומות בהם צפוי קושי להתנייד עקב מזג האוויר. בנוסף, יתוגברו המשמרות בחובשים ופראמדיקים, על מנת לתת מענה רפואי אם יגבר הביקוש לשירותי מד"א. כל זאת לצד הנחיות לנהיגה בטוחה בגשם שהופצו לצוותי מגן דוד אדום".


רחוב יפו בחורף (צילום: ארנון בוסאני)

(צילום: ארנון בוסאני)


מנכ"ל מד"א, אלי בין: "לקראת הגעתה של המערכת החורפית, נערכנו במגן דוד אדום על מנת להעניק לציבור שירות רפואי גם בתנאי שטח סוערים וקשים, תגברנו את רכבי ה-4X4 במקומות בהם צפויים לרדת גשמים עזים וקיים חשש משיטפונות – על מנת להגיע לכל אזרח שיזדקק לשירותי מד"א. אני מבקש מהציבור להגביר את תשומת הלב לסכנות העלולות להיווצר כתוצאה ממזג האוויר ולהימצא בקשר עם בני משפחה ושכנים מבוגרים על מנת לוודא שהם מוגנים מפני הקור. בכל צורך רפואי יש להזעיק את כוחות מד"א בטלפון 101 או באמצעות יישומון 'מד"א שלי', באמצעותו החובשים והפראמדיקים יזהו את מיקומכם המדויק".

הנחיות מד"א למערכת הגשומה:

– פגיעות קור: הסימנים העיקריים להיפותרמיה הם ירידה במצב ההכרה, התנהגות לא ברורה וירידה בשיקול הדעת, רעד שרירים, דופק איטי או לא סדיר, ירידה בשליטה מוטורית, ירידה בקצב הנשימה, עור חיוור וכחלחל. אם החולה רטוב, יש להחליף את בגדיו ליבשים, ולחמם את סביבתו. במקרה של כוויות קור, צפוי החולה להרגיש תחושת קור בגפיים, כאבים והרגשת נימול. במקרה כזה יש לשפוך מים פושרים (לא חמים) על האיבר הקר ולקבע אותו. אין לעסות את האיבר.

– צרו קשר עם בני המשפחה והשכנים המבוגרים: יש לתת תשומת לב לקרובי משפחה ושכנים קשישים המתגוררים לבד, לוודא כי הם מוגנים מפני הקור ומזג האוויר הסוער. במידת האפשר יש לסייע להם במטלות השוטפות (דוגמת קניות מזון, הבאת תרופות מבית המרקחת וכו') שכוללות יציאה מן הבית המחומם למזג האוויר הקר שבחוץ.

– שמירת חום גוף: יש להלביש אנשים מקבוצות אוכלוסייה הנמצאות בסיכון (קשישים, תינוקות וחולים המרותקים למיטתם) בשכבות של בגדים קלים, שיאפשרו תנועה. יש לכסות אותם בשמיכה קלה ולדאוג לחימום החדר לטמפרטורה של כ- 24 מעלות. שימו לב – אין לכסות תינוקות בשכבות רבות או בשמיכה כבדה, שכן הדבר עלול לגרום לחנק. בנוסף, יש להקפיד שלא יישארו חפצים מיותרים במיטת התינוק על מנת שלא יפגעו בו במהלך הלילה. במקרה של ירידה בתפקוד, בלבול, מיעוט אכילה ושתיה, שינוי התנהגות וישנוניות, יש לחמם את סביבת החולה ולהזעיק מיד את צוותי מד"א בטלפון 101.

– מכשירי חשמל והסקה: בדקו שאמצעי החימום בבית תקינים וראויים לשימוש יעיל אולם שימו לב לסכנת הרעלת חד תחמוצת הפחמן (co). הגז נפלט כתוצאה משימוש בתנור גז או קמינים הפועלים על גחלים. זהו גז חסר צבע או ריח, ולא ניתן להבחין בקיומו עד שמתחילים להופיע סימני ההרעלה, לכן חשוב לנקוט באמצעי בטיחות. בזמן הפעלת ההסקה יש להקפיד על אוורור נאות, לשם תחלופת אוויר. בנוסף, יש להקפיד על בדיקה תקופתית של מערכת ההסקה באופן שוטף ע"י טכנאי מורשה. אין לעשות שימוש במתקני חימום מאולתרים דוגמת מנגל גחלים. יש להרחיק תנורי חימום הפועלים על אש גלויה מחפצים העשויים להתלקח (ספות, שמיכות). אין לייבש בגדים על תנורים כאלה, ויש לבדוק טרם חיבור התנור לחשמל את תקינות השקע והתקע. הקפידו גם למנוע גישה של ילדים לתנור. שמרו על מכשירי חשמל הרחק מרצפה רטובה ושימו לב למכשירי חשמל באמבטיה ובמטבח. הימנעו מהפעלת מכשירי חימום הפועלים על אש גלויה בזמן השינה. הימנעו מקרבה לעמודי חשמל שקרסו ולחוטי חשמל חשופים. במקרה של הופעת סימני הרעלה, דוגמת סחרחורת, בחילה, הקאה, עייפות, חולשה והרגשה כללית רעה, ובמקרים קשים של אובדן הכרה, יש לסגור מיד את מערכת ההסקה, לאוורר את הבית ולהזעיק מיד את מד"א בטלפון החירום 101 או באמצעות יישומון 'מד"א שלי'.

– רוחות חזקות: בעת השתוללות רוחות חזקות, עלולים חפצים להינתק ממקומם. על כן, יש להקפיד לחזק ריהוט גן, מתקני ייבוש כביסה וחפצים נוספים, על מנת שלא יפגעו בבני אדם. חשוב להיזהר במהלך פתיחת וסגירת חלונות, שיכולים להיטרק בעוצמה רבה עקב הרוחות.  במקומות בהם קיימת סכנה לסופות חול – במגן דוד אדום ממליצים לאנשים הסובלים ממחלות בדרכי הנשימה לשהות במקומות סגורים.

 

 

– במקרה של שיטפונות: יש לשים לב שלא להיכנס עם הרכב לשלוליות, גם אם נראה שהן אינן עמוקות במיוחד. יש להימנע מנסיעה לאזורי שיטפון. לא לרדת לחניונים נמוכים וכן לקומות הנמצאות מתחת למפלס הקרקע בעת הצפה. בנוסף, בזמן שיטפונות, יש להימנע משימוש במעליות הנמצאות בחניונים, במפלס הקרקע ומתחתיו מחשש להילכדות. במידה וישנה הצפה בבית יש לנתק מיידית את החשמל בבית בכדי למנוע התחשמלות. מומלצת התניידות בדרכים ראשיות ומוכרות וללא חציית מכשולי מים. יש לוודא ניקוי בורות ניקוז כדי לאפשר זרימה חופשית של המים. אם אתם מתגוררים בדירה מתחת לפני הקרקע – צאו מיד מהבית ועברו למקומות בטוחים מעל פני הקרקע, בהם כוחות הביטחון יוכלו להבחין בכם ולסייע במקרה הצורך. במקרה של שיטפונות, אין להתקרב למקורות מים זורמים ולערוצי נחל מחשש להתמוטטות הגדות ובשל הזרימה החזקה, שעלולה לגרום להיסחפות בזרם המים. אין לחצות מקורות מים, ומקומות עם זרימת מים חזקה (גם עם רכבי שטח) – הדבר מהווה סכנת חיים ממשית! אין לחצות כבישים מוצפים שאין ביכולתנו לאמוד את עומקם.


הצפות בתלפיות - חורף 2020 (צילום: יפעת ראובן)

(צילום: יפעת ראובן)


– נהיגה בטוחה: בימים גשומים ובמיוחד כאשר יורד גשם כבד, הכבישים חלקים מאוד, וסכנת ההחלקה קיימת גם במהירות נמוכה. הקפידו לשמור מרחק גדול מהרגיל מהרכב שלפניכם, ולנסוע במהירות נמוכה ובהתאם לתנאי הדרך. יש לשים לב לאדים המצטברים על שמשות הרכב ועלולות לגרום לפגיעה בראות. על כן, יש להקפיד על אוורור הרכב ועל הפשרת האדים באופן קבוע. על הנהגים להקפיד על הדלקת אורות דרך, בייחוד כאשר הראות לקויה. בנוסף לכך, עצירה בשול הדרך היא אסורה ומסוכנת. אין לעצור במקומות לא בטוחים אלא רק בתחנות ריענון מוסדרות. יש לתת תשומת לב מיוחדת להולכי רגל, בדגש על ילדים ובסמוך למוסדות חינוך, תוך מתן זכות קדימה. בנוסף, יש לשים לב שלא להיכנס עם הרכב לשלוליות- גם אם נראה שאינן עמוקות במיוחד. כלי רכב עלולים להיסחף בקלות במקומות מוצפים, והנהג עלול לאבד לחלוטין את השליטה על רכבו, ואף להסתכן בטביעה. חשוב לא להישאר ברכב בקור, על מנת להימנע מהירדמות וכן ממצב של היפותרמיה.

– חשש מקריסה: יש להימנע משהייה תחת סככות, פרגולות, צריפים או מבנים ארעיים בשל חשש מקריסתם בעקבות תנאי מזג האוויר והרוחות העזות.

– סוללת גיבוי למכשירי הנשמה: עבור חולים המונשמים בביתם על ידי מכשיר הנשמה, יש לוודא כי סוללות הגיבוי של המכשיר זמינות ומוכנות לשימוש לפרק זמן ממושך, למקרה של הפסקת חשמל.

***

גם בשירותי הכבאות וההצלה בירושלים נערכו למזג האוויר הסוער שצפוי החל מהיום ועד לשיא שיגיע ביום שני. מהכבאות נמסר כי "בהנחיית נציב כבאות והצלה רב טפסר אייל כספי המחוזות נדרשו לבצע נוהל קרב סדור בדגש על היערכות ובדיקת כשירות ציוד ואמצעים ייעודיים, הרחבת התיאום הבין ארגוני עם משטרת ישראל, רשויות מקומיות וגופים חבירים, וריכוז מאמץ מודיעיני ומטאורולוגי רציף עד שוך הסערה. בנוסף, מפקדי המחוזות הונחו לבחון כשירות ומוכנות מבצעית של היחידות לחילוצים מיוחדים בגזרתם ולתגבר את מרכזי השליטה. יחידת להבה תעמוד בכוננות הזנקה רכובה ומוסקת לכלל המחוזות וצוערי המכללה הלאומית לכבאות יהוו כוח עתודה משימתי להפעלה ע"פ הערכת מצב".

הנחיות כבאות והצלה:
– אין לחצות כבישים מוצפים.
– אין להתקרב ולחצות מקורות מים זורמים או ערוצי נחל (גם לא באמצעות רכבי שטח).
– הימנעו משימוש במעליות הנמצאות בחניונים או במפלסי הקרקע.
– אין לשהות במרתפים וחניונים מתחת למפלס הקרקע.
– איננו ממליצים לחמם את הבית באמצעות תנורי סלילים מקריני חום, אלא באמצעי חימום בטוחים יותר כמו מזגן או רדיאטור.
– הישמעו להנחיות כוחות החירום והביטחון. ניתן לעקוב אחרינו ברשתות החברתיות.

***

תגבור צוותים נרשם גם בחברת החשמל, שם נערכו מבעוד מועד לצמצום מפגעים מהגשמים. בחברת החשמל מציינים כי "עם המפגש בין האבק שהצטבר על הרשתות לגשם, יתכנו קצרים ושבושים באספקת החשמל. צוותי חברת החשמל ערוכים לכל אירוע על מנת לתקן את הנזקים וההפרעות מהר ככל שניתן כדי להחזיר את אספקת החשמל לסדרה".


(צילום: חברת החשמל)

היערכות חברת החשמל למזג אוויר סוער (צילום: חברת החשמל)


למרות ההיערכות, בחברת החשמל שבים ומדגישים כי "אין מצב של אפס פגיעות ברשת ההולכה. הציבור מתבקש להיערך בהתאם לאירועי מזג האוויר אשר גורמים למפגעים ברשת וכתוצאה מכך להפסקות באספקת החשמל הסדירה".

 

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

תגובה אחת

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר