(צילום: סיון גיל)
אזור אוויר נקי - מרכז העיר (צילום: סיון גיל)

מצמצמים את זיהום האוויר במרכז העיר

מועצת העירייה אישרה בישיבתה האחרונה חוק עזר עירוני לצמצום זיהום אוויר הנובע מתחבורה במטרה להפוך את מרכז העיר לאזור "אוויר נקי". ראש העיר ברקת: "החוק החדש יביא לשיפור בבריאות ואיכות חיי התושבים"

פורסם בתאריך: 31.12.17 14:44

עיריית ירושלים צפויה להפוך את מרכז העיר לאזור "אוויר נקי". מועצת עיריית ירושלים אישרה בישיבתה האחרונה (יום רביעי, 27.12) חוק עזר עירוני חדש, שמטרתו לאפשר אכיפת "אזור מופחת פליטות" במרכז העיר.

מהעירייה נמסר כי מטרת החוק היא להגביל כניסת רכב כבד ומזהם למרכז העיר, כשהאכיפה מתוכננת להתבצע באמצעות מצלמות ומערך ממוחשב שיאפשרו לפענח את נתוני הרכב הנכס, בהתאם ללוחית זיהוי הרכב. האזור שהוגדר הוא אזור מרכז העיר מרחוב הנביאים מצפון, רחוב שטראוס והמלך ג'ורג' ממערב, רחוב אגרון מדרום ורחוב חיל ההנדסה ממזרח, כולל הרחובות הגובלים במתחם.

מרכז העיר (צילום: ארנון בוסאני)

(צילום: ארנון בוסאני)

התכנית תבוצע בשני שלבים: בשלב הראשון, שיחל ב-1.7.2018, ישלחו לנהגים הודעות על איסור כניסה עתידי של רכב מזהם לאזור מופחת פליטות. בשלב השני, שיחל ב-1.1.2019, יוחל איסור כניסת רכב מזהם לאזור מופחת פליטות ואכיפתו באמצעות דו"חות מסוג ברירת משפט.

בהתאם לבקשת משרד התחבורה ולהסכמת מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, לתחבורה הציבורית ניתנה האפשרות לפעול חצי שנה נוספות, כך שאיסור כניסת רכב ציבורי לאזור מופחת הפליטות יתחיל למעשה ב-01.07.19.

זאת ועוד, לאחר כחצי שנה בכוונת העירייה להרחיב את התכנית ולהפוך גם את אזור המע"ר החרדי לאזור מופחת פליטות וכן נשקלת הכנסת אזורים נוספים לתכנית בעתיד.

בעירייה מדגישים כי "ההחלטה תביא לשיפור משמעותי באיכות החיים והאוויר במרכז העיר, תפחית את עומסי התנועה ותהפוך את מרכז ירושלים לאחד האזורים בעלי האוויר הנקי ביותר".

בחוק העזר שאושר מוגדרים הנושאים: אזור מופחת פליטות ורכב מזהם. "אזור מופחת פליטות" – מתחם של כבישים שהכניסה אליו הוגדרה בתמרור שהותקן – בו נקבעו מגבלות כניסה לרכב מזהם. "רכב מזהם" – רכב במשקל מעל 3.5 טון שמותקן בו מנוע דיזל וששנת רישום הרכב היא עד 2005, למעט כלי רכב שהותקן בו מסנן חלקיקים. כלומר, רכב דיזל כבד (מעל 3.5 טון) לא יוכל להיכנס לאזור מרכז העיר אם שנת רישומו היא 2005 ולמטה מכך, אלא אם הותקן ברכב מסנן חלקיקים. יש לציין כי החוק המוצע לא נוגע בשלב הנוכחי לרכבים פרטיים (שמשקלים נמוך מ- 3.5 טון).

 

במסגרת הפעולות של עיריית ירושלים לשיפור איכות הסביבה והאוויר בעיר, אישרה מועצת העירייה באוגוסט 2016 תוכנית רב שנתית מעודכנת לצמצום זיהום אוויר מתחבורה בירושלים, במסגרתה הוחלט על החלת "אזור מופחת פליטות" במרכז ירושלים. במסגרת זו הוסכם כי המשרד להגנת הסביבה יסייע לעירייה ב-5 מיליון שקלים לתוכנית הנוכחית וב-5 מיליון שקלים נוספים להרחבת התכנית ולהקמת חניוני לילה לתחבורה ציבורית, שיכללו תשתיות טעינה חשמלית לאוטובוסים, זאת עד סוף חודש ספטמבר 2018.


ניר ברקת (צילום: אמיל סלמן)

שיפור בבריאות ובאיכות החיים – ניר ברקת (צילום: אמיל סלמן)


עוד נמסר מהעירייה כי "חשוב להדגיש כי עיריית ירושלים מבצעת פעולות רבות לצמצום זיהום האוויר בבירה. הקמת הרכבת הקלה בעיר וצמצום כניסת כלי רכב פרטיים למרכז העיר הביאה לחיסכון באנרגיה וצמצום השימוש בדלק, הפעלת ניידת לבדיקת רכבים מזהמים הפועלת להורדה מהכביש של רכבים המזהמים מעל לתקן המותר. העירייה התקינה מאות מתקני עגינה לאופניים ברחבי העיר, במסגרת תכני לעידוד הרכיבה באופניים וצמצום נסיעות ברכב פרטי. בתוך כך, עיריית ירושלים מפתחת שבילי אופניים בכל רחבי העיר, אשר מביאים לצמצום השימוש באנרגיה מזהמת ומפעילה מערך שאטלים לעידוד עובדים לוותר על רכב פרטי בהגעה לעבודה. כמו כן, עיריית ירושלים הציבה תאורת רחוב המופעלת באנרגיה סולארית והציבה לוחות סולאריים על גגות מבני הציבור ובתי הספר בעיר במטרה לייצר אנרגיה ירוקה ולצמצם את השימוש בחומרים מזהים".

ראש העיר ניר ברקת: "התחבורה הינה המקור העיקרי לזיהום האוויר במרכזי הערים ובריכוזי האוכלוסין. זיהום אוויר זה מסכן את האוכלוסייה וגורם לעליה בשיעור התחלואה במחלות של דרכי הנשימה, הלב וכלי הדם, לעלייה בסיכון לסרטן ולתמותה מוקדמת. החוק החדש יביא לשיפור בבריאות ואיכות חיי התושבים".

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר