גבעת משואה (צילום: אמיל סלמן)
גבעת משואה (צילום: אמיל סלמן)

גבעת משואה: תוכנית להקמת מקווה נוסף מעוררת סערה

תושבים מתנגדים לתוכנית להקמת מקוווה לגברים בגבעת משואה. חברת המועצה לורה ורטון (מרצ): "התוכנית ירדה מסדר היום וטוב שכך; אני מאוד מקווה שהאנשים המעורבים בתכנון יתחשבו בצורכי הציבור, אחרת מדובר במכה כפולה - מכה באמון הציבור ומכה לתושבים שרוצים מבנה למתנ"ס, לא עוד מקווה"

פורסם בתאריך: 15.4.19 19:06

סערה בשכונת גבעת משואה בעקבות תוכנית, שהועלתה באחרונה להקמת מקווה לגברים בגבעת משואה, וזאת בנוסף לתוכנית להקמת מקווה לנשים שכבר אושרה בעירייה. בשיחה עם "כל העיר" מאשרת חברת הקואליציה לורה ורטון (מרצ), המשמשת כמשקיפה בוועדה המקומית לתכנון ולבנייה כי אכן עלתה תוכנית שכזו, אך היא ירדה מסדר היום. "התוכנית ירדה מסדר היום בתחילת החודש, וטוב שכך. אני קיבלתי וממשיכה לקבל המון התנגדויות מתושבי גבעת משואה". מנגד, גורמים בעירייה מכחישים כי בשכונה מתוכנן לקום מקווה לגברים.  • תושבי ירושלים – יש לכם תלונה דחופה או משהו שחשוב לטפל בו? פנו למייל האדום של "כל העיר" [email protected]

לדברי ורטון, "כאשר הוחלט על בניית המקווה הראשון לנשים, הובטח שבשטח המדובר ייבנה מבנה למתנ"ס לכלל התושבים. פתאום היחידה למבני דת בעירייה הפתיעה את כולם עם הצעה להקמת מקווה נוסף, למרות שאני לא שמעתי על אף תושב שמעוניין בכך, גם לא תושבים דתיים, וודאי לא תושבים חילונים, שכבר ויתרו פעם אחת על מבנה למען שלום בית. אני מאוד מקווה שהאנשים המעורבים בתכנון יתחשבו גם בהבטחות בעבר וגם בצורכי הציבור, אחרת מדובר במכה כפולה – מכה באמון הציבור ומכה לתושבים שרוצים מבנה למתנ"ס, לא עוד מקווה. אמשיך לתת את כל תמיכתי לתושבי גבעת משואה – הרי העירייה אמורה לשרת את התושבים, לא לקבוע עובדות בניגוד לרצונם".ממכתב ששלח הרב נרדי גרין ,פעיל בשכונה, למנהל מינהלת מבני דת בעירייה יצחק הנאו, הוא דורש להעביר את התוכניות לבניית המקווה לידי המנהל הקהילתי. "כתושב גבעת משואה אני יודע שהצעת בעבר להרחיב את המקווה לנשים שמיועד לקום ולבנות גם מקווה לגברים. לאחר מאבק של השכונה בשיתוף הימנהל הקהילתי גנים, התקבלה החלטה בהנהלת המינהל לפיה יוקם מקווה לנשים (בלבד) בחלקו התחתון של המגרש ברחוב אל סלוודור. מגרש זה כבר הוקצה להקמת בית כנסת של עמותת נצח יהודה ולכן מדובר בשימוש יעיל יותר של הקרקע. הפשרה היתה שבמקביל, יוקצה שטח לטובת הציבור הכללי בכניסה לשכונה. שישנה את ייעודו הנוכחי ממגרש לצרכי דת למגרש לצורכי ציבור. הפשרה אכן התקבלה ומופיעה גם בתוכנית".

"ב-3.4.2019 בישיבת ועדת המשנה לתכנון ובנייה הופקדה התוכנית לבניית בית כנסת ומקווה, אבל יו"ר המינהל ומנהל המנהל טוענים שאתה מסרב להעביר את התוכנית המפורטת לידי המינהל הקהילתי", כך כותב וטוען הרב גרין. "בתוכנית כתוב שהכוונה היא להקים בניין של חמש קומות ומתוך המטראז' ואחוזי הבנייה אנחנו מבינים וגם שמענו שמועות שהכוונה היא להקים בניין שכולל בתוכו לא רק מקווה לנשים ובית כנסת אלא גם מקווה לגברים, אולם אירועים ומי יודע מה עוד".


מקווה (צילום: פארה פלדמן-גורדון)

מקווה (צילום: פארה פלדמן-גורדון)


לדברי הרב גרין, "תושבי השכונה קיבלו מתוך פשרה, גם אם כואבת, את הקמתו של בית כנסת נוסף, על שלושת הקיימים, מקווה לנשים נוסף על זה הקיים במרחק קילומטר הליכה, בקרית מנחם. התנאי הבסיסי היה שלא יוקם גם מקווה לגברים שממילא אף תושב בשכונה לא משתמש בו וממילא כבר קיים מקווה לגברים בקרית מנחם במרחק קילומטר הליכה מגבעת משואה".

בהמשך טוען הרב גרין בפנייתו להנאו כי "ייתכן שכוונתך היא לשנות את אופי השכונה ולהפוך אותה לשכונה חרדית על ידי השתלטות על שטחי ציבור בחסות העירייה. בכל מקרה בניית המבנה משמעותה גם יצירת מפגע סביבתי של אנשים הנוהרים מכל רחבי ירושלים, לרחוב צר וצדדי שבחלקו הוא חד סטרי והחניה בו היא מעטה. ויצירת מפגע של רעש במידה ואכן מתוכנן אולם אירועים, אבל כאמור, אנחנו לא יודעים, כי לא ראינו את התוכניות. אנחנו מבקשים ממך להעביר את התוכנית המפורטת של המבנה לידי המנהל הקהילתי ולהפגש עם תושבי השכונה על מנת להסביר את הצורך בהקמת מבנה כפי שהוצג בועדת המשנה לתכנון ובנייה. ולשמוע את התנגדות התושבים דתיים וחילוניים כאחד".

מהעירייה נמסר: "המקווה מתוכנן לקום במגרש המיועד לבית כנסת ולא על חשבון הקצאה אחרת לתושבי השכונה, שינוי התב"ע מתבקש על מנת להוסיף במקום את הקמת המקווה לנשים. במגרש מבוקש להקים מקווה נשים הראשון והיחיד בשכונה ובית כנסת הכולל אולם קידושים קטן ולא מסחרי ,כמקובל בכל בית כנסת. יש לציין כי המגרש בכניסה לשכונה המיועד כיום להקמת בית כנסת ישנה את ייעודו ובעתיד יוקם עליו מבנה ציבורי אחר לתועלת השכונה ובשיתוף המינהל הקהילתי".

תגובות

תגובה אחת
תגובה אחת
  1. גבי

    החרדים שפטורים מארנונה מנסים להשתלט על כל שכונות ירושלים במימון החילונים והדתיים הציונים. עד מתי נמשיך לממן את החרדים???

תגיות:

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר