היערכות המשטרה לרמדאן (צילום: דוברות המשטרה)
היערכות המשטרה לרמדאן (צילום: דוברות המשטרה)

לקראת חודש הרמדאן: פריסת כוחות מוגברת, עצירת הריסות בתים ופעילות קהילתית

ביום רביעי הקרוב, 22.3, יחל חודש הרמדאן ובמשטרת ירושלים סיימו את ההכנות וההיערכות, כשהמטרה העיקרית היא למנוע פעולות טרור ועימותים אלימים. כחלק מההיערכות, כוחות המשטרה בירושלים יתוגברו, בדגש על תפילות ימי השישי, ותבוצע בשיתוף העירייה פעילות קהילתית בקרב צעירים ובני נוער. דגש מיוחד יושם על נושא ההסתה ברשתות החברתיות. כל הפרטים

פורסם בתאריך: 19.3.23 14:02

משטרת ירושלים השלימה את היערכותה לחודש הרמדאן 2023, שיחל ביום רביעי הקרוב, 22.3 (ויימשך עד ל-21.4). במסגרת ההיערכות, תתוגבר מצבת הכוחות בירושלים, בדגש על אזור העיר העתיקה, הר הבית והמקומות הקודשים. במסגרת ההיערכות, שקיבלה את אישור השר לבטחון פנים איתמר בן גביר, מדי יום יוצבו בירושלים כ-1,000 שוטרים ולוחמי מג"ב, כאשר בימי שישי – לקראת התפילות בהר הבית – יוכפל הכוח לכ-2,000 שוטרים ולוחמי מג"ב.


לעדכונים אחר כל הידיעות הכי חמות>>

הורידו את אפליקציית "כל העיר" באנדרואיד

הורידו את אפליקציית "כל העיר" באייפון


מחפשים דירה בתלפיות? היכנסו ללוח הנדל"ן של ירושלים


כחלק מההיערכות, משטרת ירושלים ועיריית ירושלים משלבים כוחות ויפעלו בצורה קהילתית במזרח ירושלים, זאת במטרה למנוע התקהלויות מיותרות באזור שער שכם, התקהלויות שבשנים עברו היו מוקד להתלקחות ועימותים בין הכוחות (פירוט בהמשך). בנוסף, במשטרה שמים דגש מוגבר על נושא ההסתה ברשתות החברתיות, ובמקביל, במהלך השבועות האחרונים, הוגברה האכיפה על הברחת נשק ואמצעים פירוטכניים כגון זיקוקים לאזור מזרח ירושלים. יצוין כי בשבועות האחרונים כללה ההיערכות של משטרת ירושלים פגישות תיאום עם הגורמים הרלוונטיים ופעולות רבות, הן בציר המבצעי והן בציר הקהילתי.


היערכות המשטרה לרמדאן (צילום: דוברות המשטרה)

היערכות המשטרה לרמדאן (צילום: דוברות המשטרה)


"תכלית ההיערכות והפעילות המשטרתית בירושלים במהלך הרמדאן, הינה לאפשר את חופש הפולחן וקיומו התקין של החג, תפילותיו ומנהגיו, הכל תוך שמירה על הביטחון, החוק והסדר הציבורי", מדגישים במשטרה. "שוטרי מחוז ירושלים, לוחמי מג״ב וכוחות תגבור משטרתיים יתפרסו במוקדים השונים, בדגש על העיר העתיקה והמקומות הקדושים, עוטף העיר העתיקה והצירים המובילים לאזור, וכן בתפר שבין מזרח למערב ירושלים ובצירי המתפללים. ההיערכות המשטרתית תותאם לשעון החיים והצרכים המבצעיים, ותכלול מאות שוטרים שיפעלו מדי יום במערכי אבטחה, סדר ותנועה. כמו כן ההיערכות תכלול מספר מעגלים, ממעברי עוטף ירושלים, דרך צירי התנועה ועד לעיר העתיקה בירושלים".

ההיערכות המבצעית במהלך הרמדאן בירושלים תהיה בפיקודו והובלתו של מפקד המחוז ניצב דורון תורג׳מן, יחד עם מפקדי המרחבים, התחנות והיחידות של מחוז ירושלים וכוחות התגבור המשטרתיים.

בסיור היערכות שערך ניצב תורג'מן עם מפקדי המרחבים הוא אמר, בין השאר, כי "חווינו הרבה אירועים. אני רוצה לראות היערכות מדויקות שנותנת מענה. פעם אחת לביטחון של השוטרים, משתמשים בדרך, מוסלמים, יהודים. פעם שניה – כל היבטי הסדר הציבורי שעל פניו נידרש אליו בימים הראשונים ונדע לצמצם. פעם שלישית – מרקם החיים: איך אנחנן מצליחים לשמר את הנרטיב של שנה שעברה שחופש הפולחן מתקיים עבור כל מי שרוצה לקיים אותו ומי שרוצה להפר את הסדר יטופל באופן ממוקד".

 

 

דגש מיוחד יינתן על תפילות הצהריים בימי שישי של חודש הרמדאן. סביב תפילות אלו תפעל המשטרה בהיערכות מבצעית מוגברת עם פריסה רחבה של שוטרים ולוחמי מג״ב במערכי השיטור ובמוקדים השונים. בימי שישי צפויים גם שינויים בהסדרי התנועה, חסימות צירים וכו'.

כידוע, במהלך חודש הרמדאן מצוין חג הפסח, חג עלייה לרגל, ואירוע ברכת הכהנים שמושך אליך רבבות מתפללים מדי שנה. בנוסף, במהלך הרמדאן יצוין גם חג הפסחא הנוצרי, ובתוכו אירוע 'שבת האור'. המשטרה, כמעט מיותר לציין, תפעל לאבטח את כלל המתפללים שיגיעו למקומות הקדושים במועדים אלו, מוסלמים, יהודים ונוצרים, במטרה לאפשר לכולם את חופש הפולחן בהתאם לנוהג הקיים במקומית הקדושים בירושלים. כמעט מיותר לציין שבימים אלו הכוחות יתוגברו עוד יותר ורמת הכוננות תעלה.

"במסגרת ההיערכות והפעילות המבצעית, תפעל המשטרה לויסות קהל ועומסים וכן לניתוב ציבור המתפללים הרב שצפוי להגיע בתקופה זו למקומות הקדושים בעיר העתיקה, הן בצירי תנועת רכב והן בצירי תנועת הולכי רגל. ציבור הנהגים והולכי הרגל מתבקש להישמע להוראות השוטרים", אומרים גורמים במשטרה ומוסיפים כי "יועלו מגוון כוחות ואמצעים טכנולוגיים לאיתור וטיפול בחריגים, למאמץ מניעה ותגובה שתכליתן סיכול פח"ע (פעילות חבלנית עוינת) וטיפול נחוש ובלתי מתפשר במפרי סדר ופורעי חוק, שיפגעו או ינסו לפגוע בציבור המתפללים והחוגגים או שינצלו את ימי החג לצורך פגיעה באזרחים או בכוחות הביטחון".

ניסיונות הסתה ופייק ניוז

זאת ועוד, בהתאם להחלטת הממ"ז ניצב תורג'מן, גם השנה יופעל במתכונת מוגברת חמ"ל התודעה אשר יכלול גורמי מודיעין, חקירות ועוד, זאת יחד עם נציגים מגופי הביטחון. "משימתו המרכזית של החמ"ל תהיה לנטר באופן מוגבר ולפעול כנגד הסתה ועבירות בריונות ואלימות במרחבי הרשת, תוך סנכרון עם הציר המבצעי והמערכים בשטח", נמסר מהמשטרה. "בנוסף הוקם במחוז ירושלים כוח חקירות משימתי מחוזי, אליו יועברו לטיפול חקירתי מי שיעצר בגין הפרות סדר, הסתה וכו".

עוד מציינים במשטרה כי "ניסיון העבר מלמד כי במהלך הרמדאן יש מי שמנסים לנצל את ימי החג להפצת חומרי הסתה ברשתות החברתיות, שמועות שקריות ודיסאינפורמציה, בפרט ביחס למקומות הקדושים, בהם ארגוני טרור וגורמי טרור. אלו מנצלים באופן ציני צעירים שניזונים מאותה הסתה וגורמים להם לחלל את המקומות הקדושים ולבזות אותם תוך פגיעה בציבור גדול של מתפללים ובשגרת החג, בין היתר בהתפרעויות והתנהגות פסולה ומבזה. מעבר לטיפול משטרתי במסיתים בכל הכלים הקיימים ושיקוף המציאות כפי שהיא, אנו קוראים לציבור המתפללים והחוגגים את הרמדאן להוקיע את אותם ניסיונות הסתה ולא להישמע לפרסומים כוזבים שתכליתם יצירת בהלה או תודעה כוזבת ושקרית בקרב הציבור. נדגיש כי אין כל שינוי בנוהג הקיים בהר הבית ובמקומות הקדושים מזה שנים רבות – וכך יהיה גם במהלך חודש הרמדאן".

פעילות קהילתית

כאמור, לצד פעילות מבצעית של המשטרה, בתקופה האחרונה נערכו ועדיין נערכים מגוון פעילויות למען הקהילה במזרח ירושלים ומאמצי הידברות והסברה בהובלת מרכזי השירות המשולבים שבמזרח העיר, יחד עם עיריית ירושלים וגורמים נוספים. "פעילות זו התגברה בימים האחרונים לקראת הרמדאן בשיח שהתקיים בין השוטרים הקהילתיים עם סוחרים במזרח העיר ובעיר העתיקה, צעירים במוסדות החינוך, וכן עם מנהיגי ציבור", מציינים במשטרה. "תכלית הפעילות הינה לאפשר אווירת חג, ולייצר הסברה אפקטיבית אודות בטיחות בדרכים והסכנות שבשימוש בצעצועים מסוכנים, בהם זיקוקין. אנו קוראים לציבור ההורים לוודא כי ילדיהם לא נגררים להפרות סדר, מעשי אלימות או להפעלת זיקוקין שעלולים לפגוע בהם ובציבור ולסכן חיים".

הפסקת הריסות בתים

בחודש הרמדאן לא צפויות הריסת בתים. אין מדובר בהצהרה רשמית על הקפאה, אבל גורמים שונים, בעיקר בעיריית ירושלים, ציינו בפני "כל העיר" כי בימי הרמדאן לא יבוצעו הריסות או פינויים. הנושא עלה לסדר היום בשבוע שעבר, כשפקח מטעם עיריית ירושלים תלה על בית משפחת סאלם בשייח ג'ראח צו פינוי שהיה אמור להתבצע במהלך הרמדאן. כפי שפורסם ב"כל העיר", במענה לפניות מהתקשורת, בעירייה הדגישו כי הפינוי לא יבוצע במהלך החג.

 

תגובות

אין תגובות

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר