ניסו שחם, בעת הכרעת הדין בבית משפט השלום בתל אביב (צילום: מגד גוזני)
ניסו שחם, בעת הכרעת הדין בבית משפט השלום בתל אביב (צילום: מגד גוזני)

הפרקליטות ערערה על הכרעת הדין של ניסו שחם: "המסר – אולי כך 'מתקדמות' כל הנשים במקום העבודה"

הבוקר, חמישי, הגישה פרקליטות המדינה ערעור על הכרעת הדין של ניצב בדימוס ניסו שחם, לשעבר מפקד משטרת ירושלים, שהורשע בביצוע מעשה מגונה - נשיקה לשוטרת, ושזוכה משאר האישומים: "עובד שכזה מנצל את מעמדו כדי לקיים יחסים אינטימיים (אף בהסכמה) - המסר הברור לחבריו לעבודה הוא שזה 'לגיטימי', שניתן לחקותו"

פורסם בתאריך: 10.1.19 10:51

הבוקר, חמישי, הגישה המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה, על פי החלטת פרקליט המדינה, לבית המשפט המחוזי בת"א-יפו הודעת ערעור על הכרעת הדין בעניינו של ניסו שחם. הפרקליטות מבקשת להחמיר בעונשו של שחם, בהתאם למעשים בהם יורשע.

כזכור, ניצב בדימוס ניסו שחם, לשעבר מפקד משטרת מחוז ירושלים, הואשם בביצוע עבירה של מרמה והפרת אמונים בשל מכלול מעשיו במסגרת שמונה פרשות שונות. בהכרעת הדין שהתקבלה ב-24.4.18 הרשיע בית משפט שלום בתל אביב את שחם בעבירה של מעשה מגונה בשוטרת אחת וזיכה אותו מיתר העבירות שיוחסו לו בכתב האישום. בחודש שעבר החליט בית המשפט לגזור על שחם עונש של 240 שעות שירות לתועלת הציבור.

בכתב הערעור, שהוגש באמצעות עורכות הדין נעמי גרנות ונילי פינקלשטיין, נכתב כי התנהלותו של שחם בתפקידיו הבכירים במשטרת ישראל עלתה כדי דפוס פעולה, שעניינו ניצול מעמדו הרם לצורך מימוש מאוויו המיניים עם שוטרות זוטרות, ולאחר זאת – טיפול בענייניהן של השוטרות, בהיותו במצב של ניגוד עניינים על רקע קשריו עמן. לטענת הפרקליטות טעה בית משפט השלום, בכך שהתעלם ממשמעות דפוס ההתנהלות האמור ומהפגיעה הקשה בערכים המוגנים באמצעות העבירה של מרמה והפרת אמונים, ובפרט – מהפגיעה שפגע שחם באמון הציבור ברשויות.


ניסו שחם, בעת הכרעת הדין בבית משפט השלום בתל אביב (צילום: מגד גוזני)

ניסו שחם, בעת הכרעת הדין בבית משפט השלום בתל אביב (צילום: מגד גוזני)


"מכלול התנהלותו של המשיב בכל הפרשות כולן – בין בניצול מעמדו לצורך קשירת יחסים אינטימיים עם שוטרות הכפופות לו ובין בפועלו במצבים של ניגוד עניינים ביחס לאותן שוטרות עצמן", כך נטען בפרקליטות, "פגע פגיעה חמורה בכבוד האדם של השוטרות, ביכולת התמרון החופשית שלהן מול מאוויו של מפקד בכיר מהן, ובחירותן לבחור את בחירותיהן באופן אוטונומי מוחלט. המכלול השחית את מקום העבודה – הוא פגע קשות בשוויון ההזדמנויות של שוטרות בעבודה; בחובת האמון שחב המשיב כקצין בכיר במשטרה לחברותיו, לחבריו, למפקדיו ולפקודיו; בחובת האמון שחב המשיב לציבור בכללו. הוא פגע קשות במחויבותו לאכיפת החוק ולתקינות האינטרס הציבורי שעליו הוא עצמו מופקד. המכלול פגע בכל הערכים המוגנים על ידי העבירה של מרמה והפרת אמונים – קרי, אמון הציבור ברשויות, טוהר המידות של עובדי הציבור ותקינות המעשה המנהלי שעליו מופקד עובד הציבור".עוד נטען בהודעת הערעור כי "עובד בכיר באשר הוא משמש דוגמא ומופת לעובדים האחרים באותו הארגון. כאשר עובד שכזה מנצל את מעמדו כדי לקיים יחסים אינטימיים (אף בהסכמה) – המסר הברור לחבריו לעבודה הוא שזה 'לגיטימי', שניתן לחקותו; שאם לו 'מותר', אז כך גם להם. המסר לחברות אחרות בארגון הוא, שאולי אף הן צריכות 'להסכים' ולהתמסר לו עצמו, או לחבריו הבכירים כמוהו; אולי זו הדרך היחידה להתקיים ולהתקדם במקום העבודה. המסר לכל העובדים הוא, שאולי כך 'מתקדמות' כל הנשים במקום העבודה. הפגיעה בכבוד האדם של העובדות ובשוויון ההזדמנויות שלהן, והפגיעה בחובות הנאמנות של העובד הבכיר כלפי חברותיו וחבריו לעבודה היא אפוא מהותית וברורה".

פרשת שחם התפוצצה במח"ש ב-26 ביולי 2012, כשהיה מפקד מחוז ירושלים במשטרה. שחם הושעה מתפקידו ובהמשך הוגש נגדו כתב אישום, לפיו הוא ניצל את תפקידו וקיים יחסים אסורים עם כמה מפקודותיו. מנגד, שחם טען לאורך כל המשפט כי היחסים היו בהסכמה וכי לא מדובר ביחסי מרות. באוקטובר 2013 הוא פוטר מהמשטרה.


העונש של ניצב בדימוס ניסו שחם, שהורשע בביצוע מעשה מגונה: 240 שעות של עבודות שירות

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר