מתחם כרמית (צילום: גוגל מפות)
מתחם כרמית (צילום: גוגל מפות)

"איזון נדרש בין הבינוי לריאות הירוקות": אושרה תוכנית הבינוי במתחם כרמית

הוועדה המקומית לתכנון אישרה היום, רביעי, את תוכנית הבינוי במתחם כרמית בעין כרם - "תאפשר עוד 1,000 יחידות דיור". כפי שפורסם ב"כל העיר", לתוכנית מתנגדים רבים - הירוקים, התושבים ועוד. יו"ר האופוזיציה עופר ברקוביץ, שהצביע נגד התוכנית, אומר מנגד: "עיריית ירושלים בראשות משה ליאון דורסת את הטבע ופועלת נגד התושבים"

פורסם בתאריך: 5.1.22 17:23

הקואליציה הגדולה שהתגבשה נגד תוכנית הבינוי במתחם כרמית בעין כרם נחלה הערב, רביעי, הפסד, כשהוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בעיריית ירושלים אישרה להפקדה את התוכנית ברוב של 5 תומכים מול שני מתנגדים – עופר ברקוביץ (התעוררות) ויוחנן ויצמן (אגודת ישראל).

כעת המתנגדים יעבירו את כל כובד משקלם כנגד התוכנית לוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה, שהיא זו שאמורה לקבל את ההחלטה הסופית. המתנגדים, יש לציין, חוששים מפגיעה באתר הטבע העירוני המקסים במתחם כרמית, כמו גם מכך שהתוכנית תפגע בסיכויי ההתחדשות העירונית בשכונת קרית היובל ותעמיס עוד על התשתיות, שגם כך עמוסות.

בשיחה עם "כל העיר" מסביר הערב (רביעי) יו"ר האופוזיציה ברקוביץ את התנגדותו וטוען כי "עיריית ירושלים בראשות משה ליאון דורסת את הטבע, פועלת נגד התושבים והמנהלים הקהילתיים, ומעמיסה עומסים אדירים ובלתי הגיוניים בקרית היובל ובקרית מנחם. מדובר בשטח ירוק וחום אותו הופכים לשכונת מגורים, בלי לקדם התחדשות עירונית בשיכונים של קרית היובל. הייתי היחידי להתנגד יחד עם יוחנן ויצמן, ועולה שאלה גדולה מהיכן מגיעה המוטיבציה לקידום התוכנית הזו אחרי שנים ארוכות בהם היה ברור שלא מקדמים אותה. נמשיך לפעול יחד עם התושבים לעצירת התוכנית".

נעמי צור, יושבת ראש שדולת ירושלים בת- קיימא: "אני מצרה על החלטת הוועדה המקומית להמליץ על אישור התוכנית למאות יחידות דיור במתחם כרמית במורדות עין כרם. ארגוני השדולה מוחים על יעוד השטח לבנייה פרטית, וטוענים ש-90 הדונם צריכים להיות שטח ירוק פתוח, עם הקצאה חומה למוסדות ציבור. המגדלים המתוכננים, בנוסף להתחדשות העירונית של אולסבנגר-ברזיל הסמוכה, ולבנייה הרוויה המתוכננת בהנטקה לאורך תוואי הרכבת הקלה, יוצרים עומס בלתי נסבל, וחשוב לאזן עם שטח פתוח. מהצד של עין כרם, הבנייה מאיימת על יופי האגן החזותי של הכפר הציורי, שהוא עצמו נכס תרבותי ותיירותי ברמה לאומית ובינלאומית".

מנגדף סגן ראש העיר אלישע פלג (הליכוד), חבר הוועדה המקומית לתכנון, שהצביע בעד התוכנית מציין כי "התוכנית המדוברת תאפשר עוד אלף יחידות דיור, שטחים ציבוריים משמעותיים ואיזון נדרש בין הבינוי לריאות הירוקות. אנו מתעקשים לעשות הכל למתן אפשרויות לצעירינו להמשיך ולהתגורר בעיר, לצד שמירה על איכות חיים, טבע וחיי קהילה. הורדנו את השטח לבנייה מ-40 אחוז ל-20 אחוז, הגדלנו את שטח השטחים הציבוריים ל-80 אחוז, ושמרנו על איזון ראוי מאוד בין הירוק והצרכים הציבוריים לכמות יחידות הדיור".

אז מה אומרת התוכנית שאושרה? בעיריית ירושלים מציינים כי "הקמת המתחם יגדיל משמעותית את היצע הדיור באיזור, ימשוך אליו זוגות צעירים, משפחות ואוכלוסייה שעובדת באיזור (כמו בית החולים הדסה), יכלול שטח גדול יותר מהתכנון המקורי עבור שטח ציבורי פתוח (שצ"פ), וכל זאת, תוך שמירה מקסימלית על ערכי הנוף והסביבה".

 

 

בערייה מוסיפים ומציינים כי "התוכנית הינה על שטחים המיועדים בחלקם עבור מוסד בכל השטח המזרחי, בעוד שהחלק המערבי מיועד לטובת קרקע חקלאית. התוכנית גם סומנה בתכנית המתאר החדשה בשנת 2009 כאזור מגורים עירוני. התכנית מוגשת על שטח פרטי המשתרע על פני כ-95 דונם. התכנית המקורית שעמדה בתנאי סף הציעה 1400 יחידות דיור חדשות ובניה על שטח של כ-40 אחוז משטח התכנית, לצד הפרשה של 60 אחוז לצורכי ציבור".

בהודעת העירייה ישנה התייחסות גם להתנגדויות שנשמעו ואומרת: "לאחר ששמעה ארוכות את יזמי התכנית, האדריכל ונציגי המנהלים הקהילתיים, החליטה הוועדה להפקיד את התכנית תוך ביצוע שינויים: מספר יחידות הדיור יצומצם ל- 1000, משום שמדובר על שטח חדש לבנייה למגורים ולא פינוי בינוי. לכן, בהתאם להחלטות תכנית האב, המטרה העיקרית בתכנית חדשה בשטח שאינו מיועד למגורים, היא בראש ובראשונה לתת מענה ציבורי נרחב עבור השכונה מעבר לצורך ביחידות דיור לתכנית.

"כמו כן, הוועדה החליטה לשנות את התכנית באופן שאחוז ההפרשות לצורכי ציבור (גנים, בתי ספר, כיכרות, שטח ציבורי פתוח וכו') יגדל ל- 80 אחוז משטח התכנית והיקף המגורים יהיה 20 אחוז בלבד. הוועדה סבורה כי ההחלטה מאוזנת ולוקחת בחשבון את כל השיקולים הרלוונטיים: מיקום התכנית, תרומתה הגדולה לשטחים הציבוריים וגם תוספת יחידות דיור משמעותית לשכונה".


הבית החדש שלכם מחכה בלוח הנדל"ן של ירושלים


לעדכונים אחר כל הידיעות הכי חמות>>

הורידו את אפליקציית "כל העיר" באנדרואיד

הורידו את אפליקציית "כל העיר" באייפון


תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר