החשודים שנתפסו יורקים על ידי תצפתניות מרחב דוד במשטרת ירושלים (צילום: דוברות המשטרה)
החשודים שנתפסו יורקים על ידי תצפתניות מרחב דוד במשטרת ירושלים (צילום: דוברות המשטרה)

ההד התקשורתי עשה את שלו? היום – 5 עצורים בחשד ליריקה לעבר נוצרים

יממה לאחר שירושלים וישראל כולה סערה בעקבות סרטון המראה יריקות לעבר צליינים נוצרים וכנסיות בעיר העתיקה, המשטרה פעלה הבוקר, רביעי, ביד קשה כנגד התופעה המכוערת. בנוסף, הוחלט על הקמת צוות חקירה מיוחד לטיפול בתופעת היריקות וגילויי השנאה כלפי נוצרים. צפו בתיעוד מהבוקר

פורסם בתאריך: 4.10.23 16:32

מה שסרטון ויראלי אחד עושה: אתמול, שלישי, פורסם סרטון מהעיר העתיקה שבו נראים יהודים כשהם יורקים לעבר צליינים שמתהלכים בויה דולורוזה בעיר העתיקה. הגינויים, כפי שפורסם ב"כל העיר", לא איחרו להגיע – אבל רק מעטים באמת פועלים כדי לסכל את התופעה.

ראש הממשלה, ראש העיר, הרבנים הראשיים ועוד ועוד גורמים גינו וביקשו מהמשטרה לטפל ולהתערב. ואולי זה כל מה שהיה צריך? לבקש מהמשטרה לטפל בתופעה המכוערת הזו שנמשכת מזה חודשים רבים בלי שאף אחד עושה מעשה?

כך או כך, במהלך הבוקר, בזמן שהמוני בית ישראל נהרו לברכת הכהנים של חול המועד בכותל המערבי, עצרה משטרת ירושלים 5 בני אדם – 4 בגירים וקטין – בחשד לירקה לעבר נוצרים או כניסות לכנסיות נוצריות בעיר העתיקה. אחד העצורים היה מעורב באירוע שהתרחש אתמול (שלישי) ואילו הארבעה הנוספים ביצעו את המעשה המכוער הבוקר. כלל החשודים הועברו לחקירה במרחב דוד. במשטרה מציינים כי שלושה מהחשודים נעצרו לאחר שזוהו בשעת מעשה הבוקר על ידי תצפיתני מרכז השליטה של מרחב דוד (מבט 2000).תיעוד יריקות בעיר העתיקה (צילום: דוברות המשטרה)

תיעוד יריקות בעיר העתיקה (צילום: דוברות המשטרה)


בהערכת מצב שקיים אתמול ניצב דורון תורג'מן הוא התייחס לנושא היריקות ואמר: "לא נסבול גילויי שנאה כלפי אף אחד, יהודים, מוסלמים או נוצרים בעיר העתיקה ובכל מקום אחר בירושלים. האלימות והשנאה לאחר, לובשת צורות ופנים שונות. לצערנו אנו עדים להמשך התופעה הבזויה והמכוערת של גילויי שנאה כלפי נוצרים בעיר העתיקה בירושלים, בעיקר ע״י יריקה לעבר הרצפה בעת מעבר לידם ע״י קיצוניים. למי שעושה זאת, יש בעיה קשה קודם כל בחינוך, בתפיסת העולם ובכבוד לאחר. אנו מגנים את התופעה המכוערת הזו שפוגעת במרקם החיים הייחודי הקיים באזור הזה מזה שנים רבות הכולל מבקרים, מתפללים ומטיילים מכל הדתות- יהודים, מוסלמים ונוצרים, זה לצד זה".

 

 

בנוסף מפקד מחוז ירושלים הנחה להקים במרחב דוד צוות חקירה מיוחד לטיפול בנושא והוסיף: "לצד מגוון האתגרים שלפתחנו, בימים האלו בפרט, יש חשיבות להמשך הפעילות המבצעית הגלויה והסמויה בהקשר זה במוקדים הרלוונטיים בעיר העתיקה. לנוכח העובדה שרובם המוחלט של מקרי היריקות לעבר הרצפה בסמוך לנוצרים אינם מדווחים, עלינו ליזום זיהוי וטיפול באותם מקרים ולשלב את מצלמות מבט 2000, השוטרים בשטח, הניטורים ברשת וכל אמצעי אחר לניטור בזמן אמת או בדיעבד, ולטיפול חקירתי בכלים שברשותנו לרבות בחינת טיפול פלילי במקרים המתאימים בעילה של פגיעה רגשות דת".


תיעוד יריקות בעיר העתיקה (צילום: דוברות המשטרה)

תיעוד יריקות בעיר העתיקה (צילום: דוברות המשטרה)


בהמשך התייחס ממ״ז ירושלים לפעולות נוספות הנדרשות למיגור התופעה והנחה לבחון מהלך שיאפשר הטלת קנסות מנהליים, והוסיף: "כל זה עדיין לא יפתור את הבעיה ביחס לאותם ילדים, חלקם צעירים מאוד הרבה מתחת לגיל העונשין, ושם צריך מעורבות משמעותית ומיידית של גורמי חינוך, דת והנהגה, ואחריות הורית, שכולם יוצאים באמירה ברורה וחד משמעית שמעשים אלו: אסורים, פסולים וראויים לכל גנאי".

בתוך כך, במשטרת ירושלים מבקשים להזכיר כי רק לפני כחודשיים נפגש ניצב תורג'מן עם ראשי העדות והכנסיות באזור כחלק מחיזוק הקשר עם הקהילות הנוצריות. במפגש אמר ניצב תורג'מן: "אנו מחויבים ופועלים לבטחונכם בכל השנה. שיתוף הפעולה בין המשטרה לראשי העדות ונציגי הקהילות הנוצריות בירושלים והשיח הרציף איתכם משמעותיים עבורנו. המציאות מזמנת לנו אתגרים רבים, כמו גם מעשים פסולים ומבישים שראויים לכל גנאי. חרטנו על דגלנו לאפשר לכל אדם מכל דת את חופש הפולחן בירושלים, ובעיר העתיקה בפרט. לא תהיה סבלנות או סלחנות למי שמבצע מעשי שנאה כלפי האחר. נפעל כלפי כל אירועי אלימות נגד מוסדות דת, אנשי דת ובכלל. מקרים אלו יקבלו את מלוא הקשב ותשומת הלב המבצעית שלנו. מעבר לפעילות יזומה ומניעה, יש חשיבות רבה גם לדיווח מיידי למשטרה על כל אירוע חריג בזמן אמת, זאת על מנת שנוכל לייצר מענה מיידי. אנחנו משטרה של כולם ונמשיך לפעול לשמירת שלומם ובטחונם של בני כל הדתות והעדות, תושבי העיר והמבקרים בה".

 

תגובות

תגובה אחת
תגובה אחת

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר