מדורת ל"ג בעומר בירושלים (צילום: אמיל סלמן)
מדורת ל"ג בעומר (צילום: אמיל סלמן)

היום, חמישי, ל"ג בעומר: עיריית ירושלים אוסרת על הדלקת מדורות בשל השרב

עיריית ירושלים הצטרפה לעיריות אחרות ברחבי הארץ ואוסרת החל מהיום, חמישי, ב-6:00 בבוקר, על הדלקת מדורות מחשש לשריפות שיתפרצו בתנאי השרב הקיצוני בעיר

פורסם בתאריך: 23.5.19 07:32

היום, חמישי, ל"ג בעומר בירושלים: החל מהשעה 6:00 בוקר חל איסור מוחלט על הדלקת מדורות. עיריית ירושלים הצטרפה לעיריות אחרות ברחבי הארץ – ואוסרת על הדלקת מדורות מחשש לשריפות שיתפרצו בתנאי השרב הקיצוני ששוררים בעיר.

מהעירייה נמסר כי "בהנחיית ראש העיר ירושלים, משה ליאון, החל מהשעה 06:00 בבוקר הדלקת מדורות בשטחי העיר ירושלים אסורה בהחלט. ציבור החוגגים מתבקש להימנע מלהדליק מדורות בשל תנאי מזג האוויר החריגים, לעשות כל מאמץ לשמור על הנחיות הבטיחות של לוחמי האש, ולנהוג לפי ההנחיות שפרסמה העירייה".במבשרת ציון נאסר על הדלקת מדורות עוד אתמול, ערב ל"ג בעומר. כפי שפורסם אתמול ב"כל העיר", המועצה הוציאה הנחיה ברורה שאוסרת על הדלקת מדורות. "עקב מזג האוויר השרבי-קיצוני בימים הקרובים, קיימה המועצה התייעצות עם הגורמים הרלוונטיים, בהם, משרד החינוך, משטרת ישראל, כבאות והצלה, שלאחריה הוחלט על איסור הדלקת מדורות בכל רחבי היישוב, גם במקומות שפורסם שהמועצה הכשירה לצורך כך בימים האחרונים, וזאת משיקולי בטיחות ומתוך רצון לשמור על שלומם של התושבים ובמיוחד הילדים. על אף שהדבר עלול לפגוע במצב הרוח של ילדינו, אני סבור כי הדבר הכרחי על מנת לשמור על חיי אדם והבריאות של כולנו".

כמו כן, במועצת מבשרת ציון מזהירים כי תושבים שידליקו מדורות בניגוד לאיסור ייקנסו: "בהתאם להנחיית היועצת המשפטית של המועצה, ובכפוף לחוק העזר העירוני, הבערת מדורות במקום שאינו מאושר, אסורה על פי החוק. הבערת מדורה כאמור, תגרור קנס כספי בסכום של 475 שקלים".

בתוך כך, בעקבות החום הכבד במד"א ירושלים הוציאו מספר אזהרות חשובות לילדים ומבוגרים.

תינוקות וילדים ברכב? יש לעשות את כל הפעולות האפשריות הנדרשות על מנת לוודא שלא נשארו ילדים ותינוקות ברכב סגור. הטמפרטורה ברכב סגור מזנקת בתוך דקות ועלולה לגרום למכת חום ואף למוות. אין להשאיר תינוקות וילדים ללא השגחה ברכב – גם אם משאירים ברכב חלונות פתוחים!! במידת הצורך, יש להשאיר בעבורם שתייה קרה, מזגן דולק ומבוגר אחראי ברכב.

כמה לשתות? הרבו בשתיית נוזלים. "יש לשתות כמויות מספיקות של מים אף מעבר לתחושת הצימאון", מציינים במד"א. "מומלץ לשתות בין 8 ל-10 כוסות מים ביום. שתייה קרה עדיפה על פני שתייה חמה. הרבו בשתיית מים על פני כל שתייה ממותקת".

יצאתם מהבית? יש להקפיד על מנוחה במקום מוצל וקריר. יש לוודא הגנה מפני השמש בעיקר בקרב תינוקות וילדים – באמצעות כובע רחב שוליים, משקפי שמש, קרם הגנה ולבוש מתאים.

פעילות ספורטיבית? יש להימנע לחלוטין מפעילות ספורטיבית במהלך שעות החום הכבד. במידה ומבצעים פעילות ספורטיבית בשעות הערב ולאחר עומס החום, יש לשים לב להקפיד על שתייה מרובה ועל הפחתת מאמץ.

איך מתקררים? הדרך הטובה ביותר לקירור הדירה הינה באמצעות מזגן. מאווררים יכולים להקל על תחושת החום, אך כאשר טמפרטורת הסביבה היא מעל 35 מעלות צלזיוס, אין ביכולתם לקרר את הגוף או להגן מפני פגיעה בריאותית.

מה לעשות אם מופיעים סימני התייבשות? אם מופיעים סימני התייבשות – כאבי ראש, סחרחורות או חולשה, יש להפסיק מיידית כל פעילות גופנית, לשהות במקום מוצל וקריר ולהרבות בשתייה אף מעבר לתחושת הצימאון.

במידה ומופיעים סימני פגיעת חום – דוגמת התעלפות, טישטוש בראיה, בילבול ועליית חום גוף, יש להזעיק את מד"א באמצעות חיוג למוקד החירום בטלפון 101 או באמצעות אפליקציית 'מד"א שלי' ולהישמע להנחיות החובשים והפרמדיקים במוקד.

יוצאים לבריכה או לים? יש להקפיד על מריחת הגוף בקרמים בעלי מקדמי הגנה גבוהים ביותר, להימנע מחשיפה ארוכה לשמש ולהימנע משהייה בחופים בשעות החום הכבד. עדיף לרחוץ בים בשעות הבוקר ובשעות אחה"צ, אז הטמפרטורות נוחות יותר. בנוסף, יש לשים לב לרחוץ רק בחופים מוכרזים ובשעות הפעילות שבהן יש מציל.

עובדים בחוץ? עובדים המצויים תחת השמש וחשופים לעומס חום כבד: יש להקפיד על לבוש בהיר, דק ומאוורר המאפשר לגוף לנדף את חום גופו. יש להקפיד על הפסקות ארוכות יותר מהרגיל בצל או במקום ממוזג ולהרבות בשתייה.

במד"א שבים ומדגישים כי יש לתת תשומת לב מיוחדת לתינוקות, לילדים, לקשישים ולמוגבלים. הורים לתינוקות ופעוטות צריכים לשים לב להתנהגותם ולוודא שאינם מראים כל סימן להתייבשות או מכת חום. בנוסף, יש לוודא הימצאות שתייה בסמוך אליהם ושהילדים נמצאים כל העת במקום מוצל. במד"א קוראים למשפחות שלהן קרובים קשישים או מוגבלים לשמור עימם על קשר בתדירות גבוהה מהרגיל על מנת לוודא שבקרבתם שתייה קרה וכי הם מצויים במקום מוצל וקריר ואינם מראים כל סימן להתייבשות או פגיעת מכת חום.

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר