תהלוכת פורים מאוחדים - בני משפחה של חלק מהחטופים בתהלוכה עם ראש העיר, בני משפחה של חלק אחר מהחטופים מפגינים נגד קיום התהלוכה (צילומים: מתנאל רחמים)
תהלוכת פורים מאוחדים - בני משפחה של חלק מהחטופים בתהלוכה עם ראש העיר, בני משפחה של חלק אחר מהחטופים מפגינים נגד קיום התהלוכה (צילומים: מתנאל רחמים)

שושן פורים: כך נראו החגיגות בירושלים

תהלוכת 'פורים מאוחדים' הסתיימה ללא אירועים מיוחדים, למען הפגנה של עשרות מבני משפחות החטופים שמחו נגד האירוע בסמוך לצומת ממילא. צירי התנועה במסלול הצעדה נפתחו כולם לתנועה והרכבת הקלה חזרה לפעילות מלאה. בשעה זו מתקיימת המסיבה המסורתית ברחוב אגריפס ונסים בכר

פורסם בתאריך: 25.3.24 08:44

עדכון אחרון: 25.3.24 16:06

***עדכון 16:02***

תהלוכת 'פורים מאוחדים' הגיעה לסיומה ללא אירועים מיוחדים. לדברי עיריית ירושלים – כ-30,000 איש ואישה הגיעו לצפות בתהלוכה. ממשטרת ירושלים נמסר כי כלל הצירים שנחסמו לתנועה בשל התהלוכה – מרחוב המלך דוד, דרך כיכר צה"ל ועד למשביר לצרכן הישן – נפתחו לתנועה.

הרכת המלאה חזרה לפעילות מלאה ומתקיים שירות לכל אורך המסלול – מהר הרצל במערב ירושלים עד לפסגת זאב בצפון העיר.

"תהלוכת 'פורים מאוחדים' היא אירוע תרבות משמעותי וממלא תקווה לחוסן, אחדות, אחווה ותפילה לשובם של החטופים", אמר ראש העיר משה ליאון בסיום התהלוכה. "אני גאה בעובדה שבמיוחד בתקופה זו, מצאנו את הדרך המשותפת יחד עם משפחות החטופים, לציין את חג הפורים בסימן "ילדים גיבורים" ולהעלות על נס את גבורתם ומסוגלותם של הילדים של כולנו. התהלוכה נפתחה במיצג להשבתם של החטופים הביתה. אנחנו זוכרים כל העת את 134 אחיותינו ואחינו הנמצאים בשבי, מחבקים את המשפחות, מחזקים אותן ועומדים לצידן לאורך כל הדרך עד שובם לשלום של יקירינו הביתה, ולשיבתם של כל חיילינו בריאים ושלמים מהחזית. חג פורים שמח".

בסמוך לסיום התהלוכה, בסביבות השעה 14:00, יצאה לדרך מסיבת פורים המסורתית בנחלאות (רחובות ניסים בכר ואגריפס). לצורך היערכות למסיבה סגורים לתנועה כבר משעות הבוקר הרחובות הבאים:

ניסים בכר, אגריפס, גזר, אילת, הסמטאות שביניהם, הרב יצחק בראשי עד נהר פרת, אליהו סלמן עד נהר פרת, רחוב אגריפס – מפינת שילה ועד הרב שמואל ברוך ליד ה"שוקניון" (חניון ה"שוקניון" יישאר פתוח).

"אנו קוראים לציבור לגלות ערנות מרבית ורגישות בכל הקשור לחפצים ואנשים חשודים. בכל מקרה שכזה, יש לחייג ולדווח ללא דיחוי למוקד 100", נמסר מהמשטרה.

***

מוקדם יותר פרסמנו: כשמיצג סמל החטופים בראש – תהלוכת 'פורים מאוחדים' צועדת בשעה זו ברחובות ירושלים. התהלוכה, כידוע, מתקיימת ברוח התקופה ובצל התנגדות שנשמעה מצד חלק ממשפחות החטופים, בעוד חלקים אחרים הביעו תמיכה גורפת בקיום אירועי פורים חגיגים וססגונים ואילו חלק נוסף הגיע להסכמות עם עיריית ירושלים בנוגע לקיום התהלוכה במתכונת קצת שונה ממה שתוכנן בתחילה.

כאמור, את התהלוכה מובילים בני משפחה של חלק מהחטופים, אשר צועדים בתוך ולצד סמל החטופים. בנוסף, ישנו מיצג 134 עגורים צהובים – כמניין החטופים בעזה. ביחד עם בני משפחות החטופים צועד גם ראש העיר משה ליאון. יצוין כי בסמוך לקניון ממילא התקיימה הפגנה של חלק מבני משפחות החטופים ביחד עם אחרים, שמחו על קיום האירוע הפורימי השמח בזמן שישנם חטופים וחטופות בעזה.

אתמול, כאמור, הוציא 'פורום תקווה' המייצג בני משפחות הודעת תמיכה גורפת בקיום התהלוכה בירושלים ובכלל אירועי פורים ברחבי הארץ.


סמל החטופים בתהלוכת 'פורים מאוחדים' (צילום: עיריית ירושלים)

סמל החטופים בתהלוכת 'פורים מאוחדים' (צילום: עיריית ירושלים)


בהמשך התהלוכה – מיצגים שונים כגון 'אריה שואג' – סמל ירושלים עליו רוכבת ילדה גיבורה (מיצג של אמן מסטודיו לילי ופלוג'ה שפונה מקיבוץ צבעון שבצפון); מגדל דוד הופך לסחרחרה ענקית, בה ישן וחדש מתערבבים בדהרה; להקת כלי זמר בגובה של שלושה מטרים עם תזמורת חיה (מיצג שהוכן בשיתוף לב קרייטמן, מנכ"ל המידברן, מניצולי הטבח בעוטף עזה אשר שב משירות מילואים ארוך בעזה); ארבעים רקדניות לבנות עם שמלות שייהפכו לצבעוניות בהשראת הסיפור של חנהל'ה ושמלת השבת.


בני משפחה של חלק מהחטופים עם משה ליאון בתהלוכת 'פורים מאוחדים' (צילום: עיריית ירושלים)

בני משפחה של חלק מהחטופים עם משה ליאון בתהלוכת 'פורים מאוחדים' (צילום: עיריית ירושלים)


מיצגים נוספים: עכבישה מכנית ענקית שתרקוד ברחובות; להקת אנימא עם בובות ענק ולידה הרכב KPOP דמיוני, שירקיד אתכם ברחובות; מכונת עננים בצבעים, שירחפו מראשו של המדען אלברט איינשטיין; ילד קטן מרחף על יונת שלום ענקית; משפחת קנגורו קופצנית (מיצג שהכינה קהילת מפונים משדרות ביחד עם תושבי ירושלים); תינוק עצום שנפל, קם וממשיך ללכת; תרנגול הודו ענק שמקרקר אדר, דר, דר ברחובות; ואפילו חמורו של המשיח יבוא לבקר בליווי נגינה ותפילה.


'פורים מאוחדים' (צילום: עיריית ירושלים)

'פורים מאוחדים' (צילום: עיריית ירושלים)


'פורים מאוחדים' (צילום: עיריית ירושלים)

'פורים מאוחדים' (צילום: עיריית ירושלים)כך או כך, התהלוכה הבוקר צפויה למשוך אליך רבבות ירושלמים וירושלמיות ומבקרים ומבקרות רבות מרחבי הארץ. כחלק מההיערכות לתהלוכה, ייסגרו לתנועת כלי רכב רחובות רבים במרכז העיר, ומשטרת ירושלים פרושה בכוחות גדולים במסלול הצעדה ובאזורים הסובבים לה.

הפרישה המשטרתית כוללת אלפי שוטרים, לוחמי מג"ב, מתנדבים וסדרנים שיפעלו באזור התהלוכה ובכל רחבי העיר, בדגש על מקומות בילוי ופנאי, כמו גם במוקדי חיכוך. בנוסף, במשטרה מדגישים כי שוטרי התנועה של המחוז יאכפו עבירות תנועה מסכנות חיים, בדגש על נהיגה תחת השפעת אלכוהול.

 

 

הרחובות שייסגרו היום לתנועה
תהלוכת פורים תצעד החל מהשעה 10:00 מרחוב המלך דוד (פינת מאפו) דרך צומת קריב, רחוב שלמה המלך, כיכר צה"ל, רחוב יפו עד צומת המלך גו'רג'/ יפו, ותסתיים בצומת הרחובות המלך ג'ורג' – בן יהודה (מגדל העיר).

לצורך שמירה על הסדר ועל ביטחון המשתתפים בתהלוכה, ייסגרו לתנועה כבישים שונים החל מהשעה 9:00 ועד לסיום התהלוכה המשוער בשעה 14:00.

רחוב דוד המלך – מצומת פלומר ועד רחוב יפו, שלמה המלך, אגרון, יצחק קריב, הצנחנים (התנועה תתאפשר דרך מנהרת צה״ל בלבד), רחוב יפו- מפינת שלמה המלך ועד פינת המלך ג'ורג', רחוב שטראוס – מפינת הנביאים ועד המלך ג'ורג' פינת בן יהודה, רחוב המלך ג׳ורג׳- מצומת בן יהודה ועד רחוב שטראוס.


'פורים מאוחדים' (צילום: עיריית ירושלים)

'פורים מאוחדים' (צילום: עיריית ירושלים)


'פורים מאוחדים' (צילום: עיריית ירושלים)

'פורים מאוחדים' (צילום: עיריית ירושלים)


כידוע, כפי שפורסם אתמול ב"כל העיר", הרכבת הקלה תפעל הבוקר במתכונת שירות חלקית בלבד, כשלא יינתן שירות במסלול התהלוכה במרכז העיר. הרכבת תפעל בשני מסלולים נפרדים:
– מתחנת חיל האוויר בפסגת זאב ועד גבעת התחמושת (בשני הכיוונים)
– מתחנת הר הרצל עד התחנת המרכזית (בשני הכיוונים)
– לא יינתן שירות בין התחנה המרכזית לגבעת התחמושת (בשני הכיוונים)


'פורים מאוחדים' (צילום: עיריית ירושלים)

'פורים מאוחדים' (צילום: עיריית ירושלים)כמו כן, בהתאם לעומסי הקהל ייתכן ויסגרו לתנועת כלי רכב הצירים הבאים או חלק מהם: עליאש, כי״ח, הנביאים – מכיכר הדוידקה ועד רחוב שטראוס. בנוסף תיאסר הכניסה בשעות אלו מציר בר-לב לכיוון שבטי ישראל.

הצירים ייפתחו לתנועה בהדרגה ובהתאם להתקדמות התהלוכה.

 

 

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר