כוננות שיא ברחבי העיר (צילום: ארנון בוסאני)
(צילום: ארנון בוסאני)

כוננות שיא בירושלים לקראת החג: אלפי שוטרים יתפרסו ברחבי העיר

בהמשך לפיגוע הקטלני בשבוע שעבר והמצב הביטחוני הנפיץ - נערכים בימים אלה במשטרה, במג"ב, במד"א ובאיחוד הצלה בכוחות מתוגברים

פורסם בתאריך: 28.3.18 09:30

חג הפסח, שיחל בשישי, 30.3, ועד יום שישי שלאחריו, צפוי למשוך מאות אלפי מבקרים מהארץ ומחו"ל לאזור העיר העתיקה ולרחבי ירושלים. כמדי חג, ולאור ריבוי המבקרים אשר צפויים לפקוד את העיר, נרשמת כוננות מוגברת של כוחות הביטחון וההצלחה בעיר, אשר יתפרסו בכוחות מתוגברים כדי לשמור על הביטחון האישי והציבורי, בעיקר באזור הכותל המערבי, בעיר העתיקה ובמוקדי הבילוי בעיר.



ההיערכות, כאמור, מתמקדת באזור הכותל המערבי, אותו צפויים לפקוד כמדי שנה רבבות מתפללים, מבקרים ומטיילים, בעיקר סביב יום שני הקרוב (2.4), אז צפויה להתקיים בכותל ברכת כוהנים בהשתתפות רבבות מתפללים.

על רקע הפיגוע שהיה בעיר העתיקה בשבוע שעבר, שבו נרצח עדיאל קולמן ז"ל, ובעקבות המצב הביטחוני הרגיש המתמשך בירושלים, במשטרת המחוז מתקיימות הערכות מבצעיות על ידי פיקוד המחוז. בין השאר, יתפרסו שוטרים גלויים וסמויים במערב העיר ובמזרחה, וזאת בדגש על מוקדי חיכוך וצירי תנועה מרכזיים.

כלל כוחות הביטחון וההצלה בעיר יפעלו במהלך ימי החג במתכונת מתוגברת. כך למשל, בשירותי כבאות והצלה ירושלים מציינים כי כוחות גדולים מצויים בכוננות וייתנו מענה ככל שיתבקשו.

במשטרה מציינים כי "במסגרת ההיערכות הכוללת של משטרת ישראל, תועלה רמת הכוננות המבצעית בהם יוצבו שוטרי משטרת ישראל, לוחמי מג"ב ומתנדבים ברחבי העיר, במקומות הומי קהל ובמרכזי קניות. מערך הבט"ש והאבטחה בעוטף ירושלים יעובה למניעת כניסת גורמים עוינים ותתוגבר הפעילות בצירי התנועה, במטרה לתת מענה הולם לכל תרחיש ולהגביר את תחושת הביטחון של הציבור. בתוך כך משטרת ישראל תמשיך לבצע אכיפה בתחום הסדר הציבורי, לפעול לאכיפה, מניעה וחקירת עבירות ופשיעה מכל סוג שהיא וכן לעסוק באכיפה, הכוונה וויסות התנועה בצירים הראשיים בצירים הבינעירוניים ובתוך הערים".

עוד בטרם החג עצמו, נערכת פעילות מוגברת לאיתור שוהים בלתי חוקיים בכלל, ומחוללי הפשיעה המסייעים להם לחדור לישראל בפרט (כגון: מסיעים, מעסיקים ומלינים). פעילויות אלו מתבצעות תדיר ע"י המשטרה במהלך כל ימות השנה, וטרם ימי החג באופן מוגבר יותר, הכול בכדי לשמור על ביטחונם, שלומם ורכושם של כלל אזרחי ישראל.

רחוב הגיא, העיר העתיקה בירושלים (צילום: אוליבייה פיטוסי)

רחוב הגיא, העיר העתיקה בירושלים (צילום: אוליבייה פיטוסי)

במסגרת האירועים אשר יתקיימו בירושלים, בימי חול המועד ראשון-חמישי  1.4-5.4 ייסגרו לתנועת כלי רכב החל מהשעה  08:00 ועד 20:00 הצירים הבאים:

דרך חברון -ממרים החשמונאית לכיוון העיר העתיקה.

רח' אגרון -לכיוון ממילא.

חטיבת ירושלים -בשני הכיוונים.

העיר העתיקה- תיסגר לכלי רכב פרטיים למעט תושבי האזור. כלי רכב הנושאים תו נכה יכנסו לעיר העתיקה דרך שער ציון, לבאים מכיוון דרך חברון/דוד רמז.

כביש 1  -מהמטה הארצי לכיוון העיר העתיקה (יתבצעו הכוונות תנועה ושינויים בהסדרי התנועה בהתאם לכמות המבקרים).

לרשות נוסעי התחבורה הציבורית בעיר ירושלים, רכבים פרטיים ניתן להחנות  בחניוני 'חנה וסע':  בגבעת התחמושת, הר הרצל, טדי, חניון הלאום, חניון בייט, חניון שוק רמלה-לוד (סמוך למלחה).

הרכבת הקלה תפעל בתדירות מוגברת.

באירוע 'ברכת הכוהנים' טקס 'הקבלת פני רבו' (בבריכת הסולטאן) ( 2.4.18)  ו'שבת האור' (7.4.18)  תתוגבר הפעילות סביב העיר העתיקה וסמטאותיה בצירי תנועת המתפללים ובכותל המערבי.

הציבור מתבקש להימנע מלהגיע לאזור העיר העתיקה במהלך ימי החג בכלי רכב פרטיים ולהסתייע בתחבורה הציבורית, היסעים מחניוני 'חנה וסע'  והרכבת הקלה.

"משטרת ישראל תנקוט במלאכת מחשבת של איזונים, על מנת לאפשר לכלל המתפללים משלוש הדתות לממש את חופש הדת והפולחן, בצד השמירה על שלומם וביטחונם האישי ומצפה שהשיח הציבורי בתקופת החג יתאפיין בסובלנות וכבוד הדדי", נמסר מהמשטרה.

"אנו קוראים לציבור לגלות ערנות ולפנות למוקד החירום של המשטרה, "מוקד 100", בכל אירוע חריג המצריך טיפול משטרתי או בעת זיהוי חפץ חשוד, בכל יום ובכל שעה. פניות אל מוקד החירום 100, מתאפשרות גם דרך האפליקציה הסלולארית המשטרתית – "100 חירום". מדובר באפליקציה של משטרת ישראל הנגישה להורדה בחינם לכל אזרח ומאפשרת להתקשר עם מוקד החירום המשטרתי, תוך שידור מיקום מדויק ע"י לחיצה על כפתור אחד, ללא צורך בנקיטת פעולות מסורבלות הגוזלות זמן יקר בעתות חירום. במשטרה מדגישים, כי מדובר באמצעי חשוב שביכולתו להציל חיי אדם, כפי שהוכח פעמים רבות ועל כן מומלץ לכל אזרח להוריד מראש את האפליקציה למכשירו הנייד. כמו כן, ניתן לפנות כל העת גם למוקד המידע הארצי של משטרת ישראל, מוקד 110, בכדי לקבל מידע מגוון ולהתעדכן בהתאם.

כוננות המשטרה בעיר (צילום: דוברות המשטרה)

כוננות המשטרה בעיר (צילום: דוברות המשטרה)

בערב ליל הסדר קיים פוטנציאל גבוה לפריצות לבתים עקב היעדרות המשפחות שיצאו לחגוג את החג. "משטרת ישראל פועלת כל העת במישור הגלוי והסמוי לשמירה על רכושם של אזרחי מדינת ישראל, מניעת פריצות וגניבות, והשבת רכוש שנגנב לבעליו".

גם במהלך ימי החג תמשיך המשטרה למנוע, לסכל, לחקור ולפעול נגד כנופיות פורצים ועברייני הרכוש באשר הם. על אף מגמת הירידה העקבית בתחום הפריצות ועבירות הרכוש, אנו ממליצים לכל מי שיוצא מביתו לתקופה ממושכת במהלך החג, לנקוט במספר פעולות מניעה:

מומלץ להשאיר אור דולק במספר חדרים בתוך הבית ולהשאיר תאורת גינה דולקת בשעות החשיכה.

לא להשאיר מפתחות במקומות "מוכרים" כגון: ארון חשמל, עציץ או מתחת לשטיח הכניסה לבית.

רצוי להשאיר רדיו דולק בתוך הבית המדמה נוכחות אנשים (לא בעוצמת קול העלולה להפריע לשכנים).

במקרה של נסיעה ממושכת- מומלץ לעדכן שכנים קרובים בדבר שהייתכם הארוכה מחוץ לבית ע״מ שיפקחו עין, וכן להשאיר דרכי התקשרות במידת הצורך.

כדאי להסתייע בשכן קרוב שיאסוף מכתבים/עיתונים הנערמים בכניסת הבית ועלולים להעיד על היעדרותכם הממושכת.

אם בחרתם לשתף באופן פומבי ברשתות החברתיות בדבר החוויות והתמונות בנופש בזמן אמת, מומלץ להגדיר את יכולות הצפייה בשיתופים אלו רק לחברים, ובכל אופן להימנע מהכרזה פומבית אודות היעדרות ממושכת מהבית.

ניידת משטרה (צילום אילוסטרציה: אמיל סלמן)

ניידת משטרה (צילום אילוסטרציה: אמיל סלמן)

המאבק בתאונות הדרכים, אכיפה והכוונת התנועה והמלצות לציבור הנהגים:

מהמשטרה נמסר כי כבכל שנה, יפעלו שוטרי ומתנדבי תנועה באופן מוגבר לאורך כל ימי החג, ויעסקו הן בטיפול בעומסי התנועה והזרמת התנועה בצירים הראשיים, העירוניים והבינעירוניים, והן באכיפה ממוקדת כנגד נהיגה בשכרות, בריונות בכביש ועבירות תנועה מסכנות חיים. משטרת ישראל תעדכן את הציבור מעת לעת בדבר עומסים ושיבושי תנועה באמצעות כלי התקשורת, ערוצי הניו מדיה של משטרת ישראל ומוקד 110- מוקד המידע הארצי של המשטרה. כמו כן מומלץ לציבור להקדים יציאה ולתכנן מסלול נסיעה בערב החג, בכדי להימנע מעומסי התנועה הצפויים.

להלן כללים והמלצות לציבור הנהגים ומשתמשי הדרך – בכדי שכולם יחזרו הביתה בשלום:

היסח הדעת – יצאתם לטייל, תשאירו את העיניים על הכביש! כל היסח דעת בזמן נהיגה עלול לגרום לאסון. שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה הינה עבירה חמורה הגוררת בצידה קנס של 1000₪ ו-8 נקודות, אנא הימנעו מכך.

שתיתם אלכוהול? תנו את המפתחות למי שלא שתה, נהיגה תחת השפעת אלכוהול הינה עבירה מסכנת חיים, שוטרי אגף התנועה יציבו מחסומים במטרה לאתר את הנהגים השיכורים ולהורידם מהכביש.

הוכח חד משמעית כי חגורות הבטיחות מצילות חיים! רתמו את הילדים בחגורות בטיחות ובהתקני ריסון, תפקידנו כהורים לשמור על חייהם.

השוליים הם חלק מהכביש. אם אין ברירה אחרת ועצרתם בשול, יש לצאת מהרכב במהירות ולעבור למקום בטוח מעבר למעקה הבטיחות. עצירה בשוליים תתבצע רק לצורך חירום. עצירה להתרעננות מותרת במפרצי חנייה מוסדרים ובתחנות הדלק.

המשטרה מעדכנת כל העת את אפליקציית WAZE בדבר עומסים ושיבושים בכבישים. מומלץ לנהגים להגדיר באפליקציה "להימנע מכניסה לאזורים מסוכנים" ולהפחית טעויות בכניסה לאזורים מסוכנים.

פעילות משטרתית מצילת חיים והמלצות המשטרה לציבור המטיילים והרוחצים במהלך ימי החג:

כחלק מן המשימות הרבות המוטלות לפתחה של המשטרה במהלך כל ימות השנה, תפעל המשטרה גם במהלך ימי החג ביחד עם כלל גופי החירום וההצלה לחילוץ נפגעים, איתור נעדרים והצלת חיי אדם.

להלן המלצות המשטרה לציבור המטיילים:

יש לתכנן את הטיול מראש, לבחון את המסלול ולהתאימו למטיילים.

חשוב לטייל במקומות מוסדרים, לא מבודדים ובקרבת מטיילים נוספים ככל שניתן.

מומלץ לעדכן קרוב בדבר צאתכם לטיול, וכן לטייל בקבוצות (זוג מטיילים לכל הפחות).

יש להצטייד במכשיר טלפון נייד וסוללה מוטענת במלואה ובמי שתייה המספיקים ליום הטיול. רצוי להצטייד גם במטען נייד (סוללת גיבוי).

אין לסטות מהמסלול המסומן ולא  לנסות לקצר את הדרך בשום אופן. כמו כן יש ללון רק במקומות מוסדרים המאושרים לכך.

אם איבדתם את דרככם או שאחד המטיילים זקוק לעזרה, יש להזעיק את המשטרה ואת כוחות ההצלהמשטרת ישראל מאחלת לכל בית ישראל חג פסח שמח ובטוח!

אפליקצייצ 100 –

אנדרואיד – https://goo.gl/Sg7s7P

אייפון – https://goo.gl/XgyYSD

אמבולנס של מד"א על חומות העיר העתיקה (צילום: דוברות מד"א)

אמבולנס של מד"א על חומות העיר העתיקה (צילום: דוברות מד"א)

גם במגן דוד אדום ערוכים לחג הפסח ומתגברים את הכוחות החל מערב החג, 30.3, במהלך ימי חול המועד ועד צאת החג. בנוסף למשמרות הפעילות, כוחות מד"א בכל רחבי העיר עומדים בקשר שוטף עם כלל כוחות הביטחון וערוכים בהתאם צפויים להיות מתוגברים משמעותית ע"י מתנדבי מד"א, על מנת שיוכלו להעניק במהירות וביעילות מרבית סיוע רפואי לכל הנזקק לכך. כמו כן, פריסה מיוחדת של כוחות מד"א תתקיים במוקדי תיירות על מנת לתת מענה מיטבי ומהיר, בייחוד במקומות הומי אדם, בכותל המערבי, פארקים, אתרי הפנינג המוניים ואתרי טיול ופנאי.

בנוסף לכך, עובדי ומתנדבי מד"א שיסבו בערב החג לשולחן הסדר בתחנות מד"א השונות ברחבי הארץ, יעניקו מענה רפואי מהיר, מקצועי ויעיל לכל קריאה אפשרית במהלך ליל הסדר, ולאורך כל החג. כחלק ממערך הכוננות הנרחב במהלך ימי חול המועד יפרסו אמבולנסים כוננים, כונני מד״א יהיו במוכנות למענה מהיר על ידי אופנועי מד"א, אופניים חשמליים, בימבולנסים ורכבים פרטיים אשר מצוידים כולם בציוד רפואי.

מנכ"ל מד"א,  אלי בין: "כוחות מד"א יהיו ערוכים כבכל שנה בכוחות מתוגברים במהלך חג הפסח. הכוחות מתודרכים וערוכים לכל תרחיש אפשרי במהלך החג ולהענקת סיוע רפואי מיידי לכל קריאה. על מנת שהחג יעבור בשמחה וללא פגיעות מיותרות בנפש, אני פונה לציבור לתת יתר תשומת לב לבטיחות הילדים בזמן שמתארחים מחוץ לבית, לשמור על כללי הבטיחות בטיולים בטבע ולנהוג בבטחה בכבישים. אני מאחל לכל בית ישראל חג פסח שמח, כשר ושקט".

אופנוע מד"א בירושלים (צילום: שחר חזקלביץ, תיעוד מבצעי מד"א)

אופנוע מד"א בירושלים (צילום: שחר חזקלביץ, תיעוד מבצעי מד"א)

ארגון רפואת החירום איחוד הצלה יתגבר את פעילותו במהלך חג הפסח: מתנדבי הארגון רופאים, פרמדיקים וחובשים, יפעלו במהלך החג וחול המועד בכוננות מוגברת על מנת להתגבר על עומס המקרים והפניות ולהגיע לכל אדם הזקוק לעזרה במהירות. הנהלת הארגון הנחתה את המתנדבים לדאוג שציודם הרפואי יהיה בהישג יד גם בעת שהם מטיילים בארץ בחול המועד.

 

 

 

מנכ"ל איחוד הצלה משה טיטלבוים אומר כי "בכל שנה סמוך לחג ובפסח אנו עדים לעלייה במספר קריאות החירום. מטיילים שאינם נשמרים לנפשם, שריפת החמץ וחומרי ניקוי שנשכחו בהישג ידם של ילדים גורמים לפגיעות רבות. לכן, אני קורא לציבור לנהוג באחריות ובזהירות מירבית כדי שנעבור את החג בשמחה ובשלום. יחד עם זאת, אנו נהיה בכוננות המירבית בכדי לתת את המענה המהיר ביותר בכל מקרה חירום עד להגעת האמבולנס".

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר