כיכר ספרא
כיכר ספרא

ריח של בחירות: מהפכת הניקיון של העירייה החל מה-1 לאוגוסט

הנה מהלך שיקפיץ את ליאון, ברקוביץ, חביליו ושאר המתמודדים לראשות העיר: ל"כל העיר" נודע כי התקציב הלא שגרתי שיושקע במהפכת הניקיון - 80 מיליון שקל - יגיע בשיתוף של העירייה עם בין השאר המשרד לענייני ירושלים של המתמודד השר אלקין

פורסם בתאריך: 30.7.18 18:50

האם בקרוב נזכה לירושלים נקייה – במערב העיר ובמזרחה? העירייה הודיעה היום, שני, כי בימים האחרונים נחתם הסכם שיחולל 'מהפכת ניקיון' בעיר, שתצא לדרך ב-1.8.18. על ההסכם, שמתפרסם שלושה חודשים לפני הבחירות לראשות העיר (30 באוקטובר 2018), חתומים עיריית ירושלים, ארגון עובדי התברואה בעירייה, הסתדרות מחוז ירושלים, המשרד להגנת הסביבה, משרד ירושלים ומורשת ומשרד האוצר. אין ספק שמדובר במהלך שיקפיץ את המועמדים לראשות העיר ביניהם משה ליאון, עופר ברקוביץ ויוסי חביליו: עובדה ידועה לכל היא שרחובותיה של ירושלים מטונפים, ולא מאתמול. ל"כל העיר" נודע כי התקציב הלא שגרתי שיושקע במהפכת הניקיון – 80 מיליון שקל – יגיע בשיתוף של העירייה עם בין השאר המשרד לענייני ירושלים של השר זאב אלקין, מועמד לראשות עיר בפני עצמו.

מנגד, במשרד להגנת הסביבה טוענים כי התקציב לנושא הוקצה בהחלטת ממשלה ביום ירושלים כבר לפני שנה וחצי.

זאב אלקין (צילום: עמית שאבי)

זאב אלקין (צילום: עמית שאבי)לפי תוכנית העירייה שפורסמה היום יועבר מערך הניקיון בשכונות מזרח העיר להפעלה באמצעות קבלנים – בשכונות בית חנינא, שועפט, עיסאוויה, ראס על עמוד, א-טור, סילוואן, אבו טור, ג'בל מוכבר, אום ליסון, צור באהר ואום טובה.

ניר ברקת (צילום: מאיר אליפור)

ניר ברקת (צילום: מאיר אליפור)

עוד במסגרת התוכנית, יתווספו מאות עובדי ניקיון וטיאוט לרחובות העיר. בשכונות מערב העיר יתווספו מאה עובדים, ובשכונות המזרחיות – עוד מאות עובדים חדשים. בהתאם לכך תוגדל תדירות ימי איסוף האשפה, ותשודרג רמת השירות בשכונות ובמרכזי העסקים והמסחר. כמו כן, תוגדל כמות רכבי הטיאוט המכני, ויתווספו משאיות לאיסוף גזם, רכבי שטיפה וטרקטורים לפינוי אשפה. לצד אלו, במהלך 2019 יוצבו בשכונות המזרחיות 700 מכלי אשפה חדשים, ויחל תכנון להצבת 200 מכלי איסוף אשפה טמוני קרקע, במרכז העסקים שבמזרח העיר ובאזור שועפט.

משה ליאון (צילום: Kopitchinski & Yado)

משה ליאון (צילום: Kopitchinski & Yado)

"התוכנית יוצאת לפועל במסגרת רפורמת הניקיון שיזם ניר ברקת וגובתה בהחלטת ממשלה, בשיתוף המשרד להגנת הסביבה, המשרד לירושלים ומורשת ומשרד האוצר", כך נמסר מוקדם יותר היום מהעירייה, "במטרה לקדם ולשפר את מערך הניקיון בירושלים ולחזק את הריבונות ואת השירות העירוני בשכונות מזרח העיר".

עוד נמסר מהעירייה: "בתקופת ברקת הוכפל תקציב ניקיון העיר, מ-326 מיליון שקלים ב-2008 ל-702 מיליון שקלים ב-2018, וכי מספר עובדי התברואה בעיר גדל ב-25%, מ-932 עובדים ב-2008 ל-1258 עובדים ב-2018".

עופר ברקוביץ (צילום: ראובן קפוצינסקי)

עופר ברקוביץ (צילום: ראובן קפוצינסקי)

יו"ר ועד עובדי התברואה, גיל גורני מסר: "ההסכם החדש יביא לשדרוג משמעותי בתחושת הניקיון ולשיפור גדול של חזות העיר, יתמרץ את עובדי התברואה, הפועלים לילות כימים למען ניקיון העיר, ויחזק את מערך התברואה בעירייה. אני מודה לכל השותפים, לחבריי בוועד העובדים ולחברי הנהלת העיר, על הסכם מבורך זה שיביא לשיפור משמעותי באיכות החיים בירושלים".

יוסי חביליו (צילום: ישראל כהן)

עו"ד יוסי חביליו (צילום: ישראל כהן)

ברקת ציין: "זוהי מהפכת הניקיון הגדולה ביותר אי פעם, בכל חלקיה של ירושלים. לאחר שנים של עבודה מאומצת עם ארגוני העובדים, ההסתדרות ומשרדי הממשלה לטובת גיבוש הרפורמה, אנחנו לוחצים על הכפתור ומוציאים את המהפכה לפועל. תשעה קבין של יופי ימורקו וינוקו להנאת התושבים והמבקרים בבירת ישראל, כמו שלא מורקו מעולם. לצד מהפכת בניית הפארקים וגני המשחקים החדשים, וחידוש סלילת המדרכות והכבישים, תירָאה ירושלים בסוף העשור יפה מאי פעם".

יוסי דייטש (צילום: דוברות העירייה)

יוסי דייטש (צילום: דוברות העירייה)

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

12 תגובות
 1. משה

  להוסיף עוד עובדי טאטוא שיראו סרטים בנייד כל המשמרת. הצחקתם אותי. עד שלא יעבירו לקבלנים פרטיים ימשיך הביזיון.
  היינו ונשארנו מטונפים

 2. ירושלמי בדם

  ניר ברקת חוצפן.ראש עיר כושל.יעשה הכל על מנת להצליח בליכוד.ברור לכל ירושלמי שטובת התושבים אף פעם לא עמדה לנגד עיניו

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  הבעיה היא לא נקיון היא תחזוקת כבישים
  בורות בלי סוף ומדרכות שבורות .
  בלתי ניבל לשים כל הזמן פלסתרים כגון: נקיון שמכסה את העניין .

 4. ניר

  הבעיה היא לא נקיון היא תחזוקת כבישים
  בורות בלי סוף ומדרכות שבורות .
  בלתי ניבל לשים כל הזמן פלסתרים כגון: נקיון שמכסה את העניין .

 5. אזרח

  ביבי תתכונן ל 30.10 להוציא את האנשים לקלפיות
  לתמוך בבובתך השר אלקין
  כי תושבי מזרח ירושלים נוהרים לקלפיות
  ותומכים במשה ליאון כי הם יודעים מי דואג להם באמת
  הם אלונשיכריעו את הבחירות כבר בסיבוב הראשון
  ואלקין יחזור להיות שר בממשלה עד לבחירות במרץ 2019
  כחלוןכבר פתח בקמפיין
  ירושלים היא לא מקום לחלוקת גובים וידוע לכולם שאלקין אוחז בשני קרנות המזבח
  ואם יכשל בירושלים לא קרה כלום יחזור לממשלה
  בנתים הציבור ישלם את הקמפיין
  הציבור לא מטומטם
  לפחות הרווחנו לקבל נקיון ביורשלים

 6. ניר

  עוד כסף שיזרק לפח על חשבון אלו שמשלמים ארנונה!
  צריך להלחם במטונפים ולא בטינופת!!!
  להתחיל להפעיל פקחים שיקנסו את עבריני הלכלוך כמו שנעשה בערים נורמליות.

 7. חיים ינקה את ירושלים

  מה יעזור עוד כסף?
  כסף הוא לא הבעיה. לפחות לא הראשית. אם נכון והתקציב הוכפל בימי ברקת אבל לא רואים שינוי לטובה אז הבעיה היא אחרת: מודעות, שיטה, רצון.
  מכונות טאטא מסתובבות בין מכוניות חונות. זה תורם משהו?

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  ברקת
  צריך פיקוח על עובדי הניקיון. שלא מבצעים חצי ויותר את עבודתם. במקום זה אתה מציע לתת להם תמריץ? בושה לך. הם יושבים מתחת לעץ ומשחקים בנייד. הפיקוח מטייל ברכב וכך זה כל יום. את הכסף תוציאו לפרסום וחינוך התושבים להסברה. אין לך מושג איך העובדים צוחקים ממך

 9. חיים

  צריך לחנך את הציבור המלכלך באמצעות הסברה לתרופת מה ולאחר מכן הטלת קנסות על מי שמלכלך.
  צריך לשריין תקציב תחזוקה שוטפת של המתקנים הציבוריים בעיר בנפרד מתקציבי הפיתוח. בכל עיר המכבדת עצמה בעולם מתבצעות עבודות תחזוקה באופן שוטף ולא רק כשמתקן מסויים נשבר או מסיים את חייו. חסכון בהוצאות תחזוקה שוטפות בסופו דל יום גורמות להוצאות הרבה יותר יקרות לשיפוצים ובניה מחדד. הגיע הזמן שכל הכורמים יפנימו את עניין התחסוקה. דוגמה בולטת לכן היא מרכז העיר ששופץ לפני זמן לא רב והוא נראה כיום בלוי ומטונף.
  צריך להכשיר פקחי בנייה שעברו הכשרה לתפקידם כדי שהקבלנים המבצעים עבודות בינוי בעיר ימסרו עבודה מושלמת ולא רשלנית כפי שקורה היום.

 10. ניר

  לא שווה רק לבנות כבישים ומתקנים צריך גם לתחזק אותם דבר שלא נעשה באופן שוטף וחבל.

🔔

עדכונים חמים מ"כל העיר"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר